| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja domu pod czujnym okiem kobiet - RAPORT. Co wybierają panie: tynk, kamień czy drewno elewacyjne?

Elewacja domu pod czujnym okiem kobiet - RAPORT. Co wybierają panie: tynk, kamień czy drewno elewacyjne?

Kobiety przykładają coraz większą wagę do wyglądu elewacji domu - wynika z najnowszych badań. To one w dużej mierze decydują o kolorze elewacji, a także o tym, czy będzie ona wykończona tynkiem elewacyjnym, drewnem, czym może kamieniem elewacyjnym. Przeczytaj raport i dowiedz się, jak trendy architektoniczne wpływają na wybór elewacji wśród kobiet.

Architekci podczas projektowania domów chętnie czerpią inspirację z piękna naturalnych materiałów: drewna i kamienia, wykorzystując je m.in. na elewacji domu. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Ceresit VISAGE, te trendy architektoniczne zauważają w dużej mierze kobiety, które przykładają coraz większą wagę do wyglądu elewacji domu, do tego, czy jest ona wykończona drewnem, kamieniem elewacyjnym, czy może tynkiem.

Kto odpowiadał na pytania?

Ankieta telefoniczna została przeprowadzona na reprezentacyjnej grupie 500 kobiet mieszkających w domach jednorodzinnych. Na pytania ankieterów odpowiadały panie w wieku 25–45 lat, z wykształceniem średnim i wyższym, żyjące aktywnie i nowocześnie, świadome panujących na rynku trendów. Na podstawie badania wyłoniono obraz młodej kobiety podejmującej wspólnie z mężem (lub partnerem) decyzje w sprawie wyglądu domu. Czerpie ona wiedzę od znajomych i ekspertów, ceni harmonię ze środowiskiem w przypadku wyboru kolorów, pokrycia i materiałów elewacyjnych, chętnie wprowadza zmiany w wyglądzie domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zdanie kobiet w sprawie elewacji domu

Z uzyskanych danych wynika, że aż 78 proc. kobiet jest odpowiedzialnych za wygląd zewnętrzny swojego domu. 26 proc. Polek samodzielnie decyduje o kolorze elewacji domu, natomiast 52 proc. ankietowanych decyzje w tej kwestii podejmuje razem z mężem lub partnerem. Jak widać, kobiety nie zajmują się tylko dekoracją wnętrz domu, ale także - wbrew panującym stereotypom - coraz odważniej angażują się w dziedziny pozornie zarezerwowane dla mężczyzn, takie jak wybór tynków.

Rozpoczęcie budowy domu lub jego remont niesie ze sobą konieczność podjęcia wielu ważnych decyzji. Dla wielu osób to wystrój wnętrza jest najważniejszym elementem domu, równie istotny jest jednak wygląd zewnętrzny - często świadczy o wyczuciu smaku oraz guście właściciela. Kobiety zdają sobie z tego sprawę, gdyż dla ponad 90 proc. z nich wygląd zewnętrzny domu odgrywa duże znaczenie.

Autor: CORE PR

Rysunek przedstawia odpowiedzi na pytanie "W jakim stopniu wygląd zewnętrzny domu jest dla Pani ważny?" (rys. CORE PR).

Ponadto 34 proc. ankietowanych Polek chciałoby mieć decydujący głos w kwestii wyboru materiału na elewację. Co ciekawe, 26 proc. kobiet jest już samodzielnych w tej kwestii i całkowicie swobodnie poruszają się one w niuansach branży budowlanej. Nawet wybór odpowiedniego koloru farby do pomalowania domu to tylko pozornie łatwa czynność. Przed podjęciem decyzji trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, między innymi na odpowiednie dopasowanie kolorystyki domu do jego otoczenia czy też krajobrazu. Jak pokazało badanie, kobiety nie boją się podejmować tych odpowiedzialnych czynności.

Polski inspirowane naturą

Coraz większą wagę przykładamy do wyboru elewacji domu. Poza niezwykle ważnymi kwestiami estetycznymi nie wolno jednak zapominać o funkcjonalności i wytrzymałości materiału, którym pokryjemy ściany domu. Jeżeli chodzi o preferencje kobiet dotyczące wykończenia elewacji, ponad połowa z nich (55 proc.) wybiera standardowe tynki i farby. Co ciekawe, 39 proc. ankietowanych opowiedziało się za wyglądem elewacji oddającym piękno natury - naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień, oraz tynkami i farbami nawiązującymi do tych cenionych surowców.

Urok i ponadczasowy charakter naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno (wskazały je 21 proc. respondentek) sprawia, że chętnie stosujemy je przy wykańczaniu domu, m.in. jako materiał na elewację. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wykonanie drogiej fasady z kamienia czy drewnianej oblicówki. Rozwiązaniem mogą być właśnie wybierane przez 18 proc. ankietowanych tynki i farby elewacyjne, które przypominają swoje naturalne odpowiedniki.

Urok i ponadczasowy charakter naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno (wskazały je 21 proc. respondentek) sprawia, że chętnie stosujemy je przy wykańczaniu domu, m.in. jako materiał na elewację. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wykonanie drogiej fasady z kamienia czy drewnianej oblicówki. Rozwiązaniem mogą być właśnie wybierane przez 18 proc. ankietowanych tynki i farby elewacyjne, które przypominają swoje naturalne odpowiedniki.

W trakcie rozmowy telefonicznej aż 82 proc. kobiet przyznało, że zamiast pokrycia elewacji naturalnymi materiałami zdecydowałyby się na wybór materiałów, które odwzorowują te naturalne, a są jednocześnie tańsze, szybsze w montażu i równie trwałe. Niemal połowie ankietowanych Polek (47 proc.) marzy się uzyskanie efektu kamienia na elewacji. Popularne pozostaje także drewno, które odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym wzornictwie, a przy tym doskonale wpisuje się we współczesny proekologiczny trend w budownictwie. Elewację z efektem drewna chciałoby mieć 24 proc. kobiet.

Świadome decyzje kobiet

Jak wynika z raportu, kobiety są coraz bardziej świadomym konsumentem. Czerpią wiedzę na temat zalet oraz właściwości materiałów na pokrycie elewacji głównie od najbliższych – rodziny, przyjaciół i znajomych (44 proc.). Niemniej ważne w tej sprawie okazuje się dla nich zdanie ekspertów (39 proc.). Media w tym wypadku, choć mają znaczenie, nie są podstawowym źródłem informacji.

Autor: CORE PR

Rysunek przedstawia odpowiedzi na pytanie "Skąd czerpie Pani wiedzę na temat zalet oraz właściwości materiałów na pokrycie elewacji?" (rys. CORE PR).

Elewacja z cegły lub płytek silikatowych. Zobacz, jak prawidłowo wykonać elewację domu z silikatów

Silikatowe elewacje domu wykonuje się z cegieł silikatowych, jako warstwy osłonowe ścian...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Ściana jedno-, dwu- czy trójwarstwowa? Wybieramy...

Podpowiadamy, z jakich materiałów zbudować ciepłe ściany jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...