| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Elewacja do renowacji. Naprawy, odświeżanie i mycie elewacji ceglanej lub elewacji klinkierowej

Elewacja do renowacji. Naprawy, odświeżanie i mycie elewacji ceglanej lub elewacji klinkierowej

Elewacja ceglana lub elewacja klinkierowa powinna przetrwać bez remontu od kilkudziesięciu do stu lat. Po pewnym czasie zaczyna się jednak starzeć i może wymagać renowacji. Dobór odpowiedniego sposobu mycia elewacji zależy od stopnia zabrudzenia. Czasem elewacja wymaga też poważniejszych napraw. Jak się do tego przygotować?

Jak czas wpływa na ceglaną elewację?

Cegły, po wielu latach od zbudowania muru brudzą się, wietrzeją, spoiny się kruszą i wypada z nich stara zaprawa. W powstałe szczeliny wnika woda, która niszczy materiał. Na cegłach pojawiają się rozmaite wykwity, a czasami, gdy elewacja jest w cieniu, pokrywa się zielonkawym, organicznym nalotem.

Mycie elewacji

Lekko zabrudzone cegły, można umyć wodą lub wodą pod ciśnieniem. Taki „zabieg higieniczny ” przeprowadza się podczas dobrej, najlepiej słonecznej pogody, w temperaturze powyżej 5ºC. Do mycia używaj średnio twardej szczotki ryżowej. Nie stosuj szczotek drucianych lub narzędzi o metalowych końcówkach. Jeśli na elewacji znajdują się placki starej zaschniętej zaprawy murarskiej, przed myciem trzeba je zetrzeć ręcznie, używając drewnianej packi lub połówki cegły. Również wykwity na klinkierze należy usunąć na sucho przed polaniem ich wodą. Do mycia można wykorzystać wodę zimną lub podgrzaną. Ciepła lepiej spłucze tłuste osady, ale zbyt gorąca może uszkodzić elewację. Nie powinno się jej zbytnio nawadniać, dlatego pracę należy wykonywać szybko. Nie dodawaj do wody detergentów, chyba że są to specjalistyczne środki proponowane przez producentów ceramiki.

Usuwanie nalotu organicznego

Jeśli cegłę pokrywa nalot organiczny, do mycia można użyć wody zmieszanej z niewielką ilością (do 1/4 objętości) środka dezynfekującego (może to być wybielacz do tkanin). Taki zabieg trzeba czasami powtórzyć kilkakrotnie. Aby nie zawilgocić fundamentów, przy cokole można rozłożyć folię, po której woda spłynie poza obręb budynku.

Chemiczne czyszczenie elewacji

Elewacje ceglane lub elewacje klinkierowe pokryte grubszą warstwą brudu myje się za pomocą dostępnych na rynku preparatów do czyszczenia cegły i klinkieru. Są to żrące i szkodliwe dla ludzi związki chemiczne, które należy stosować ściśle według zaleceń producentów. Przed użyciem zawsze trzeba wypróbować działanie preparatu na małej powierzchni. Czyszczenie chemiczne zaczynaj od dołu elewacji. Po zakończeniu pracy ścianę spłucz wodą. W czasie czyszczenia wszystkie fragmenty elewacji wykonane z innych materiałów niż cegła muszą być dokładnie chronione.

Gumkowanie cegieł 

Jest to metoda mechaniczna stosowana podczas renowacji zabytków, w której nie używa się ani wody pod ciśnieniem, ani chemii. Do czyszczenia służą pudry mineralne lub roślinne napylane na powierzchnię łącznie ze sprężonym powietrzem o małym ciśnieniu. Cząsteczki pudru przylegają do cząsteczek brudu i są wraz z nimi zasysane do specjalnego urządzenia, a podłoże pozostaje czyste. Można tak czyścić nawet delikatne elementy rzeźbiarskie.

Usuwanie farby z cegieł

Usuwanie jej z całej powierzchni muru ceglanego jest procesem bardzo skomplikowanym i właściwie niemożliwym do przeprowadzenia bez zniszczenia jej zewnętrznej warstwy. Jeśli farba jest położona tylko na fragmencie, można ją spróbować wyczyścić przez pocieranie wewnętrzną częścią połówki cegły o zbliżonym kolorze. Jeżeli bardzo zależy na usunięciu farby z większej powierzchni, można spróbować piaskować cegłę. Jednak pamiętaj, że w przypadku zdzierania zanieczyszczeń z farby za pomocą piaskowania na pewno uszkodzisz lico cegły. W sklepach dostępne są też specjalne pasty do usuwania starych farb z murów dobierane w zależności od rodzaju farby, której chcemy się pozbyć. Niestety, najprostszą metodą renowacji malowanej elewacji z cegły jest jej ponowne pomalowanie.

Wymiana uszkodzonych cegieł

Uszkodzona cegła wchłania wilgoć, która prędzej czy później doprowadzi do jej całkowitego zniszczenia, dlatego – jeśli to możliwe – najlepiej taką cegłę wymienić. Wymiary oraz kolor nowej należy starannie dobrać, aby jak najbardziej pasowały do ściany. Jeśli do uzupełniania starego muru używasz cegły rozbiórkowej, sprawdź jej jakość, gdyż może się zdarzyć, że oferowana cegła pochodzi z murów wewnętrznych i jest nie do końca wypalona oraz zbyt słaba do zastosowania na elewacji. Postukaj w nią delikatnie młotkiem – powinna wydawać czysty metaliczny dźwięk. Głuchy świadczy o materiale słabej jakości. Czasami udaje się uszkodzoną cegłę naprawić, profilując ją ze specjalnie dobranej gotowej zaprawy do uzupełnień lub dodając zmieloną cegłę do zaprawy przygotowywanej na budowie. Na rynku dostępne są gotowe zaprawy renowacyjne o małej kurczliwości służące do renowacji spoin w ścianie wymurowanej zarówno z cegieł, jak i kamienia. Nawet jeśli uda się dobrać kolorystykę nowych cegieł, to często po naprawie widać różnice kolorystyczne na elewacji. Można ją wówczas ujednolicić przez malowanie specjalnymi farbami laserunkowymi.

Naprawa spoin w elewacji ceglanej

Naprawa zniszczonych spoin to proces żmudny, jednak zaniedbanie jej może skończyć się wypadaniem cegieł lub pękaniem muru. Przed położeniem nowych spoin należy usunąć zniszczone części starych. Starą spoinę trzeba naciąć w środku jej szerokości, a następnie ostrożnie usunąć rylcem uszkodzone fragmenty do głębokości mniej więcej dwukrotnej szerokości spoiny. Naprawę rozpoczynaj od góry ściany. Przed nałożeniem nowej zaprawy szczeliny powinny być dokładnie oczyszczone ze starej, luźnej zaprawy, odkurzone i zwilżone wodą. Spoinowanie zaczynaj od wypełnienia szczelin poziomych, a następnie przenieś się na pionowe. Szczeliny dokładnie uzupełnij nowym spoiwem. Brzegi spoiny powinny być po bokach zlicowane z cegłą. Środek spoiny może być natomiast lekko wklęsły. Najlepiej używać gotowych zapraw murarskich do spoinowania i fugowania.

Przeczytaj dodatkowo:
Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe elewacyjne...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Nowoczesne elewacje, czyli jak łączyć klinkier z...

Remontując lub budując dom decydujemy się na nowoczesny lub tradycyjny wygląd budynku. Doradzamy, jak...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Odmień swoją elewację. Tynki dekoracyjne, które...

Budując domy naszych marzeń staramy się aby ich elewacje były niepowtarzalne zarówno w zakresie...