| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Z czego się robi drewniane elewacje: deski, termodrewno czy laminat HPL

Z czego się robi drewniane elewacje: deski, termodrewno czy laminat HPL

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty sposób staje się naturalną częścią pejzażu. Poznaj materiały, z których powstają drewniane elewacje. Może zdecydujesz się na deski, termodrewno, albo wybierzesz laminat HPL - do złudzenia udający naturalny materiał.

Autor: Rubik Marcin

Jasne świerkowe deski układane na wpust-wypust to główna ozdoba fasady nowoczesnego domu

Pięknie starzejąca się elewacja z drewna

Architekci z reguły wolą starzejące się drewno niż to, które mimo upływu czasu wygląda na nowe. Patyna pokrywająca drewno pasuje nie tylko do domów nawiązujących do tradycji, ale także tych najnowocześniejszych – mówi architekt Marcin Rubik. Tak starzeją się lite niezabezpieczone drewniane elementy. Jeżeli chcesz, aby proces starzenia zachodził na całej drewnianej elewacji równomiernie, możemy zabezpieczyć ją lazurą poszarzającą, która nada jej kolor zbliżony do barwy drewna pokrywającego się patyną. Wystarczy tylko raz zabezpieczyć nią drewno albo kupić drewniane profile, na które została naniesiona fabrycznie.

Nowe drewno na elewację

Jednak inwestorzy z reguły wolą, by elewacja ich domu wyglądała na nową, i nie pozwalają drewnu się zestarzeć. Walczą o jego kolejne młodości, przeprowadzając regularne renowacje i aplikując preparaty zabezpieczające. Bez wątpienia odpowiedzią na potrzeby budujących domy jest wiecznie młode drewno elewacyjne – bakelitowe płyty pokryte naturalnym, ale specjalnie fabrycznie zabezpieczonym fornirem. Dostępnych jest dziewięć kolorów forniru (wykonywanego z dwóch gatunków drewna). Fornirowane płyty HPL łączą naturalność z niezwykłą trwałością. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne, grzyby, bakterie, owady, nie przyciągają także kurzu i są ognioodporne. Niewątpliwą zaletą fornirowanych płyt HPL jest to, że nie zmieniają się nawet po upływie pewnego czasu, nie szkodzi im ani ekspozycja na słońce, ani deszcz.

Autor: Sebastian Oleksik

Srebrno-szara patyna na drewnianych deskach elewacyjnych to sprawdzony sposób na szlachetną elegancję domu

Cała elewacja z drewna lub drewniane fragmenty

Drewno może pokrywać całą bryłę domu nie tylko stylizowanego na tradycyjny, lecz także nowoczesnego. Jednak dużo bardziej popularne jest łączenie drewna z różnymi materiałami i tworzenie kompozycji. Oczywiście nie ma sztywnych zasad mówiących, gdzie stosować drewno – decyduje o tym wyobraźnia twórcy projektu. Niekiedy wykończone drewnem fragmenty elewacji tworzą na niej wyraźny geometryczny rysunek, na przykład pas między oknami. Kiedy indziej akcentuje ono charakterystyczne elementy budynku – wysunięcia bryły albo zagłębienia. Przykładowo pojawia się na wykuszach, w strefie wejścia do domu czy też na ścianach tarasów. Niezależnie od tego drewniane fragmenty elewacji mogą podkreślać znaczenie funkcjonalne poszczególnych części domu. Niekiedy wykańczana jest nim cała górna kondygnacja pełniąca odmienną funkcję niż dolna.

Drewno ukierunkowane

Ułożenie drewna na ścianach poddasza odgrywa dodatkową rolę – nawiązując do tradycji, sprawia, że dom wygląda swojsko. Umiejętne użycie drewna uwypukla przestrzenność elewacji. Pewne jej fragmenty wydobywa na pierwszy plan, inne odsuwa na drugi. Pomaga też optycznie modelować bryłę domu. Dzięki ułożeniu drewna w górnej części elewacji budynek nabiera lekkości. Poziome deski wykańczające część parterową mogą sprawić, że dom wyda się niższy i bardziej rozłożysty. Takie ich ułożenie jest chętnie wykorzystywane w nowoczesnej architekturze. Natomiast umieszczenie ich pionowo nawiązuje do dawnych prostych budynków gospodarczych, na przykład stodół.

Deski lub płyty

Drewniane elementy przeznaczone do wykańczania elewacji mają różne wymiary – począwszy od wielkoformatowych płyt fornirowanych, przez gont, deski (także tarasowe), a skończywszy na drewnianych profilach elewacyjnych. Pozornie tradycyjne drewniane profile wprawdzie przywołują wspomnienie dawnych desek, ale w przypadku niektórych z nich jest ono bardzo odległe. Są bardzo różnorodne – dostępne są aż 22 ich rodzaje. Mogą być łączone na wpust-wypust, na zakład albo układane ażurowo. Niektóre tworzą niemal jednolitą płaszczyznę, inne wyraźny pasiasty wzór z zaznaczonymi wgłębieniami, przy czym krawędzie przy wgłębieniach są wykańczane w różny sposób, na przykład zaokrąglane, ścięte pod kątem ostrym lub prostopadłe. Niektóre profile można układać tylko poziomo, inne również pionowo, a jeszcze inne – poziomo, pionowo i ukośnie. Poza tym bardzo różnią się wymiarami, ich szerokość krycia z reguły waha się od 50 do 178 mm, a długość od 1,78 m aż do 6 m.

Najlepsze drewno na elewację

Krajowe czy egzotyczne? Zdania architektów są podzielone. Jedni twierdzą, że elewacja z drewna egzotycznego wygląda dobrze także w Polsce. Dla innych takie drewno na elewacji stanowi pewien dysonans. Często złotym środkiem między rachunkiem ekonomicznym a estetyką i wytrzymałością materiału na elewacje jest wybór drewna poddanego obróbce termicznej – tak zwanego termodrewna. Jako wykończenie elewacji najczęściej stosowane są termososna i termoświerk. Takie drewno wygląda i zachowuje się inaczej niż przed obróbką termiczną – zmienia barwę na ciemniejszą, jego sęki zmniejszają swoje wymiary, a przebarwienia stają się mniej widoczne. Równie ważne jak zmiany widoczne gołym okiem są te, które są dostrzegalne dopiero podczas eksploatacji. Drewno poddane obróbce termicznej jest bardziej stabilne – jego współczynnik skurczu zmniejsza się nawet o 50%. Poza tym jest odporniejsze na działanie wilgoci – na gnicie i zagrzybienie. Niestety, termodrewno ma też wadę – jest bardziej kruche niż drewno, z którego powstało.

Przeczytaj dodatkowo:
Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie...

Myjki ciśnieniowe. Czyszczenie elewacji, mycie...

Woda pod ciśnieniem zdolna jest usunąć różne uporczywe zabrudzenia. Dlatego tak popularne są myjki...

Elewacja domu – czyszczenie i malowanie. Poradnik

Elewacja domu nieustannie narażona jest na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Osadzają się...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Wykończenie elewacji domu. Powraca moda na siding

Na początku lat 90. siding winylowy święcił tryumfy jako niezwykle popularny materiał stosowany przy...