| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Zobacz, gdzie oprócz tarasów możesz zamontować deski tarasowe
Podbitak dachowa, a może elewacja z deski tarasowej?

Zobacz, gdzie oprócz tarasów możesz zamontować deski tarasowe

Deski tarasowe przeznaczone są na posadzki tarasowe, ale równie mogą dobrze się prezentować na elewacji, parapetach, stopniach schodów, a nawet  jako podbitka dachowa. Wykorzystanie takich samych desek do wykończenia elementów sąsiadujących z posadzką tarasu zapewnia identyczny kolor wykańczanych powierzchni.

Charakterystyka deski tarasowej

Deski tarasowe z reguły są robione są z drewna twardego, odpornego na ścieranie i grzyby. Bezkonkurencyjne pod tym względem są niektóre gatunki egzotyczne – bangkirai, badi, cumaru, tatajuba i massaranduba. Są tak trwałe, że nawet wtedy, gdy nie zostaną zaimpregnowane, nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych. Pokrywają się jedynie patyną – nabierając srebrnoszarej barwy. Ich kolor nie zmieni się wraz z upływem czasu, jeśli zostaną zabezpieczone olejem.

Deski tarasowe są produkowane także z krajowych gatunków – modrzewia, dębu, a nawet z drzew iglastych. Jednak ich drewno, mniej trwałe od egzotycznych, koniecznie musi być zabezpieczone olejem, a drewna drzew iglastych – nawet impregnowanego ciśnieniowo – lepiej w ogóle nie układać na tarasach, które nie są zadaszone.

Wymiary, kształty, wykończenie...

Wymiary - deski tarasowe najczęściej mają grubość 19 mm, ale są też znacznie grubsze – do 45 mm. Oczywiście różnią się także długością i szerokością. Mają od 2,4 do 5,5 m długości i szerokość od 9 do 15 cm.

Kształty - ich zróżnicowanie pozwala na nieco inny sposób montażu. Najpopularniejsze (i z reguły najtańsze) są deski o przekroju prostokąta, ale dostępne są też takie, których brzegi są podcięte. W przypadku tych drugich łatwiej ukryć wkręty mocujące – niektóre z nich przykrywa wystająca część sąsiadującej deski. Są też deski z wewnętrzną szczeliną na blaszki mocujące. Podczas montażu zewnętrzne części blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia – wpusty deski – i pozostają niewidoczne. Jednak ten sposób montażu sprawdzi się tylko w mało nasłonecznionych miejscach – na powierzchniach zadaszonych lub usytuowanych od strony północnej. W bardziej nasłonecznionych miejscach drewniane deski muszą być mocniej przytwierdzone, by w większym stopniu ograniczyć ich pracę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wykończenie powierzchni - większość desek tarasowych ma powierzchnię antypoślizgową – ryflowaną. Sposoby ryflowania różnią się głębokością i rozmieszczeniem rowków.

Najlepsze właściwości antypoślizgowe mają deski głęboko ryflowane, nieco gorsze – z drobnym ryflowaniem, a na końcu są te z ryflami umieszczonymi tylko w centralnej części deski. Często dwie strony deski wykańczane są w różny sposób, na przykład jedna jest głęboko, a druga płytko żłobiona.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ryflowane deski ułożono nie tylko na posadzce tarasu, ale także na sąsiadującej z nią ścianie. Poziome linie utworzone przez głębokie ryflowania desek tworzą wyraźny rysunek nawiązujący do kształtu bryły domu (na zdjęciu drewno bangkirai).

Autor: Andrzej Szandomirski

Zastosowanie takich samych desek na posadzce tarasu i podbitce gwarantuje identyczną barwę drewna. Tu wykorzystano drewno bangkirai w kolorze brązowym.

Deski tarasowe nie tylko na taras - na podbitkę dachową, elewację...

Wykorzystanie takich samych desek do wykończenia elementów sąsiadujących z posadzką tarasu – elewacji, podbitki dachowej, stopni schodów, parapetów, murków – gwarantuje identyczny kolor wykańczanych powierzchni.

Jak to zrobił architekt...

Zastosowanie desek tarasowych i elewacyjnych, nawet wykonanych z tego samego gatunku drewna, nie dałoby takiego efektu. Architekt zdecydował się na wykorzystanie drewna brązowopomarańczowego do wykończenia w jednym z domów tarasu i ściany, a w drugim ciemnobrązowego na posadzki tarasu i podbitki dachowe. W obu projektach drewno zabezpieczono olejem, aby ochronić je przed szarzeniem i sprawić, by jego naturalny kolor stał się bardziej intensywny.

Ściana przy tarasie - deski tarasowe na elewacji

Głęboko ryflowane deski przymocowano do drewnianego rusztu z zaimpregnowanych ciśnieniowo łat o szerokości 3-5 cm. Ponieważ projekt przewidywał ułożenie warstwy ocieplenia, ruszt wykonano w dwóch warstwach. Najpierw do ścian wkrętami i kołkami rozporowymi w odstępach 40-60 cm zamocowano łaty pionowe, między którymi ułożono pierwszą warstwę izolacji termicznej.

Następnie do rusztu przytwierdzono łaty poziome i ułożono drugą warstwę izolacji. Na koniec do łat poziomych zamocowano pionowe łaty dystansowe. Dzięki nim między ociepleniem a deskami wykańczającymi elewację powstała 2-centymetrowa przestrzeń wentylacyjna. Potem wkrętami ze stali nierdzewnej przykręcano do nich deski tarasowe przycięte na długość równą odstępom między oknami lub między każdym ze skrajnych okien i narożnikiem.

Wkręty użyte do mocowania musiały mieć długość dwukrotnie większą niż grubość desek (19 mm). Aby zapewnić stabilność wykończenia i ograniczyć pracę drewna, deski mocowano we wszystkich miejscach ich łączenia z łatami. Przykręcano je przy dwóch brzegach – około 1,5 cm od krawędzi – tak, by główka wkrętu znalazła się w głębi ryflowania i stała się prawie niewidoczna. Brzegi tak powstałej oblicówki także wykończno deskami tarasowymi – tym razem ustawiając je pionowo.

A może podbitka nad tarasem...

Do zadaszenia tarasu najpierw przytwierdzono drewniane łaty w odstępach 30-40 cm. Potem prostopadle do nich, wkrętami ze stali nierdzewnej, mocowano przycięte deski tarasowe (postępując analogicznie jak przy deskach tarasowych na ścianie). Tym razem architekt w projekcie wykorzystał odmienny sposób wykończenia dwóch powierzchni desek tarasowych. Na podbitce dachowej pokazana jest ich gładka strona, a na posadzce tarasowej – drobno ryflowana – antypoślizgowa.

Przeczytaj dodatkowo:
Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Płytki klinkierowe w systemach ociepleń. Jak...

Klinkierowe płytki są tańsze od cegieł klinkierowych, a wykończone nimi elewacje do złudzenia przypominają...

Płytki kamieniopodobne na elewację i do wnętrz

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Płytki kamieniopodobne można stosować niemal wszędzie...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...