| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Zobacz, gdzie oprócz tarasów możesz zamontować deski tarasowe
Podbitak dachowa, a może elewacja z deski tarasowej?

Zobacz, gdzie oprócz tarasów możesz zamontować deski tarasowe

Deski tarasowe przeznaczone są na posadzki tarasowe, ale równie mogą dobrze się prezentować na elewacji, parapetach, stopniach schodów, a nawet  jako podbitka dachowa. Wykorzystanie takich samych desek do wykończenia elementów sąsiadujących z posadzką tarasu zapewnia identyczny kolor wykańczanych powierzchni.

Charakterystyka deski tarasowej

Deski tarasowe z reguły są robione są z drewna twardego, odpornego na ścieranie i grzyby. Bezkonkurencyjne pod tym względem są niektóre gatunki egzotyczne – bangkirai, badi, cumaru, tatajuba i massaranduba. Są tak trwałe, że nawet wtedy, gdy nie zostaną zaimpregnowane, nie niszczeją pod wpływem warunków atmosferycznych. Pokrywają się jedynie patyną – nabierając srebrnoszarej barwy. Ich kolor nie zmieni się wraz z upływem czasu, jeśli zostaną zabezpieczone olejem.

Deski tarasowe są produkowane także z krajowych gatunków – modrzewia, dębu, a nawet z drzew iglastych. Jednak ich drewno, mniej trwałe od egzotycznych, koniecznie musi być zabezpieczone olejem, a drewna drzew iglastych – nawet impregnowanego ciśnieniowo – lepiej w ogóle nie układać na tarasach, które nie są zadaszone.

Wymiary, kształty, wykończenie...

Wymiary - deski tarasowe najczęściej mają grubość 19 mm, ale są też znacznie grubsze – do 45 mm. Oczywiście różnią się także długością i szerokością. Mają od 2,4 do 5,5 m długości i szerokość od 9 do 15 cm.

Kształty - ich zróżnicowanie pozwala na nieco inny sposób montażu. Najpopularniejsze (i z reguły najtańsze) są deski o przekroju prostokąta, ale dostępne są też takie, których brzegi są podcięte. W przypadku tych drugich łatwiej ukryć wkręty mocujące – niektóre z nich przykrywa wystająca część sąsiadującej deski. Są też deski z wewnętrzną szczeliną na blaszki mocujące. Podczas montażu zewnętrzne części blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia – wpusty deski – i pozostają niewidoczne. Jednak ten sposób montażu sprawdzi się tylko w mało nasłonecznionych miejscach – na powierzchniach zadaszonych lub usytuowanych od strony północnej. W bardziej nasłonecznionych miejscach drewniane deski muszą być mocniej przytwierdzone, by w większym stopniu ograniczyć ich pracę.

Wykończenie powierzchni - większość desek tarasowych ma powierzchnię antypoślizgową – ryflowaną. Sposoby ryflowania różnią się głębokością i rozmieszczeniem rowków.

Najlepsze właściwości antypoślizgowe mają deski głęboko ryflowane, nieco gorsze – z drobnym ryflowaniem, a na końcu są te z ryflami umieszczonymi tylko w centralnej części deski. Często dwie strony deski wykańczane są w różny sposób, na przykład jedna jest głęboko, a druga płytko żłobiona.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ryflowane deski ułożono nie tylko na posadzce tarasu, ale także na sąsiadującej z nią ścianie. Poziome linie utworzone przez głębokie ryflowania desek tworzą wyraźny rysunek nawiązujący do kształtu bryły domu (na zdjęciu drewno bangkirai).

Autor: Andrzej Szandomirski

Zastosowanie takich samych desek na posadzce tarasu i podbitce gwarantuje identyczną barwę drewna. Tu wykorzystano drewno bangkirai w kolorze brązowym.

Deski tarasowe nie tylko na taras - na podbitkę dachową, elewację...

Wykorzystanie takich samych desek do wykończenia elementów sąsiadujących z posadzką tarasu – elewacji, podbitki dachowej, stopni schodów, parapetów, murków – gwarantuje identyczny kolor wykańczanych powierzchni.

Jak to zrobił architekt...

Zastosowanie desek tarasowych i elewacyjnych, nawet wykonanych z tego samego gatunku drewna, nie dałoby takiego efektu. Architekt zdecydował się na wykorzystanie drewna brązowopomarańczowego do wykończenia w jednym z domów tarasu i ściany, a w drugim ciemnobrązowego na posadzki tarasu i podbitki dachowe. W obu projektach drewno zabezpieczono olejem, aby ochronić je przed szarzeniem i sprawić, by jego naturalny kolor stał się bardziej intensywny.

Ściana przy tarasie - deski tarasowe na elewacji

Głęboko ryflowane deski przymocowano do drewnianego rusztu z zaimpregnowanych ciśnieniowo łat o szerokości 3-5 cm. Ponieważ projekt przewidywał ułożenie warstwy ocieplenia, ruszt wykonano w dwóch warstwach. Najpierw do ścian wkrętami i kołkami rozporowymi w odstępach 40-60 cm zamocowano łaty pionowe, między którymi ułożono pierwszą warstwę izolacji termicznej.

Następnie do rusztu przytwierdzono łaty poziome i ułożono drugą warstwę izolacji. Na koniec do łat poziomych zamocowano pionowe łaty dystansowe. Dzięki nim między ociepleniem a deskami wykańczającymi elewację powstała 2-centymetrowa przestrzeń wentylacyjna. Potem wkrętami ze stali nierdzewnej przykręcano do nich deski tarasowe przycięte na długość równą odstępom między oknami lub między każdym ze skrajnych okien i narożnikiem.

Wkręty użyte do mocowania musiały mieć długość dwukrotnie większą niż grubość desek (19 mm). Aby zapewnić stabilność wykończenia i ograniczyć pracę drewna, deski mocowano we wszystkich miejscach ich łączenia z łatami. Przykręcano je przy dwóch brzegach – około 1,5 cm od krawędzi – tak, by główka wkrętu znalazła się w głębi ryflowania i stała się prawie niewidoczna. Brzegi tak powstałej oblicówki także wykończno deskami tarasowymi – tym razem ustawiając je pionowo.

A może podbitka nad tarasem...

Do zadaszenia tarasu najpierw przytwierdzono drewniane łaty w odstępach 30-40 cm. Potem prostopadle do nich, wkrętami ze stali nierdzewnej, mocowano przycięte deski tarasowe (postępując analogicznie jak przy deskach tarasowych na ścianie). Tym razem architekt w projekcie wykorzystał odmienny sposób wykończenia dwóch powierzchni desek tarasowych. Na podbitce dachowej pokazana jest ich gładka strona, a na posadzce tarasowej – drobno ryflowana – antypoślizgowa.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Ocieplanie starego domu. Jak uratować detale i...

Wiele wiekowych budynków poddaje się termomodernizacji. Niestety podczas ocieplania starego domu można...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Czyszczenie elewacji. Skuteczne mycie ścian oraz...

Czasem już po kilku latach elewacja domu ulega zabrudzeniu kurzem lub sadzą. Tynk mogą też porastać...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.