| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Cokół budynku - jak i z czego dobrze wykonać, by był odporny na deszcz i mróz

Cokół budynku - jak i z czego dobrze wykonać, by był odporny na deszcz i mróz

Cokół, czyli dolna część zewnętrznej ściany domu, ma wpływ na wygląd elewacji. Jednak przy jego wykańczaniu musimy wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale też praktyczne. Z myślą o tym miejscu powstały specjalne tynki mozaikowe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Wysunięty poza lico ściany cokół zabezpieczony od góry przed zamakaniem i wykończony ciemnym tynkiem mozaikowym stanowi mocny element elewacji

Tynki mozaikowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Dlatego to idealne rozwiązanie do wykańczania cokołów. Należą one do grupy tynków cienkowarstwowych o grubości do 3 mm. Są gotową masą z żywicy akrylowej i naturalnego lub barwionego kruszywa. Żywica uniemożliwia wnikanie w nie wody, a jednocześnie pozwala na odparowywanie na zewnątrz wilgoci, która może się znajdować pod tynkiem. Oznacza to także, że tynk mozaikowy można często myć, a nawet szorować bez ryzyka zniszczenia. Żywica zwiększa również jego elastyczność, przez co jest on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tynki mozaikowe - w czym można wybierać

Tynk jest dostępny w kilku rodzajach zależnych od wielkości użytego kruszywa. Najdrobniejsza wyprawa może mieć ziarna średnicy 0,5, najgrubsza zaś średnicy 3 mm. Najbardziej popularna jest grubość od 1,2 do 2 mm. Znacznie rzadziej występującą na rynku odmianą jest tynk o ziarnach różnej wielkości, który wyglądem przypomina piaskowiec lub granit.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie tynki o ziarnach wielkości 0,5 mm mogą być stosowane na zewnątrz, dlatego przed zakupem należy się upewnić, czy wybrany produkt nadaje się do pokrywania nim cokołów.

Paleta dostępnych barw tynku jest imponująca. Kolorowe kruszywa (naturalne lub uzyskane sztucznie) pozwalają producentom na skomponowanie kilkudziesięciu odmian barwnych masy (kruszywo w tynku to najczęściej mieszanka dwóch lub trzech kolorów zestawionych w odpowiednich proporcjach). Tak bogata oferta umożliwia odpowiedni dobór odcienia tynku, tak by pasował do innych materiałów wykończeniowych zastosowanych na elewacji. Warto przy tym pamiętać, że gdy wykańczana powierzchnia będzie mocno nasłoneczniona, lepiej unikać bardzo ciemnych kolorów. Co prawda nie ma ryzyka ich wyblaknięcia, jednak mocno nagrzana powierzchnia może ulegać odkształceniom (ciemny kolor sprzyja temu zjawisku).

Tynki mozaikowe - by długo służyły

Aby tynk mozaikowy był trwały, masa musi być położona niezwykle starannie. Ściany, które będą nią pokryte, powinny być suche. Jeśli będą bardzo zawilgocone w momencie układania na nich tynku, nadmiar nagromadzonej w nich wody będzie długo odparowywał. Tynk mozaikowy jest bowiem paroprzepuszczalny, ale ma spory opór dyfuzyjny, dlatego wilgoć odparowuje przez niego wolniej. Długotrwałe zawilgocenie ścian może zaś być przyczyną powstawania w nich pleśni. Ponieważ tynk mozaikowy jest tynkiem żywicznym, jego paroprzepuszczalność jest dużo niższa niż np. tynku mineralnego. Nie należy więc stosować go w miejscach, gdzie blokowałby swobodny do tej pory przepływ pary wodnej, oraz na podłożach nieodpowiednio zabezpieczonych przed niekontrolowanym napływem wilgoci (np. poprzez podciąganie kapilarne wody od strony źle zaizolowanych fundamentów muru).

Równie ważne jest właściwe ukształtowanie opaski stykającej się z cokołem. Powinna mieć spadek na zewnątrz, aby przy ścianie nie zbierała się woda opadowa. Stały kontakt tynku ze stojącą wodą może po pewnym czasie doprowadzić do jego zniszczenia.

Przygotowanie podłoża. To jeden z warunków decydujących o trwałości tynku mozaikowego. Ze względu na jego niewielką grubość powierzchnia cokołu powinna być idealnie równa i nośna, czyli czysta, wolna od nalotów, wykwitów i tłustych plam. Producenci tynków zalecają dokładne oczyszczenie podłoża z luźnych, niestabilnych elementów (odprysków, grudek itd.), a także z brudu i kurzu. Zgodnie z ich instrukcjami cokół należy również zagruntować – najlepiej preparatem głęboko penetrującym. Gruntowanie wzmacnia podłoże i ujednolica jego nasiąkliwość.

Następnie powierzchnię cokołu trzeba starannie wyrównać. Aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, najlepiej użyć do tego celu zaprawy wyrównawczej lub podkładu tynkarskiego, które są znacznie tańsze od tynku mozaikowego. Część producentów oferuje barwione podkłady w kilku najpopularniejszych kolorach (np. brązowym, klinkieru, grafitowym). Warto z nich skorzystać, gdyż pozwalają na wyeliminowanie szarych prześwitów pomiędzy ziarnami (mogą się one pojawić przy nakładaniu czy rozprowadzaniu masy).

Przygotowanie tynku. Tynk mozaikowy jest sprzedawany jako gotowa masa w pojemniku. Jego zawartość wystarczy tuż przed użyciem dokładnie wymieszać, np. wiertarką z mieszadłem. Kupując kilka opakowań produktu, należy sprawdzić, czy pochodzą one z tej samej partii – czy mają ten sam numer serii i zostały wyprodukowane tego samego dnia. Ze względu na użycie do wytwarzania masy naturalnego kruszywa poszczególne partie towaru mogą się nieco różnić między sobą odcieniem. Dlatego trzeba od razu zamówić odpowiednią ilość tynku (najlepiej o jedno opakowanie więcej), aby na całej powierzchni nałożyć tynk z jednej partii produkcyjnej.

Jeśli kupiliśmy produkt wytworzony w różnych dniach czy miesiącach, zawartość wszystkich opakowań należy przelać do jednego naczynia i dokładnie wymieszać, aby ujednolicić kolor.

Jak stosować zaprawę tynkarską. Musimy pamiętać, że czas przewidziany na zużycie materiału nie jest długi (informację na ten temat znajdziemy w karcie technicznej produktu), dlatego ważne jest takie zorganizowanie prac, aby nie było przestojów. Nie należy także dopuszczać do tego, żeby nowo położona zaprawa stykała się z już wyschniętą – wtedy jest ryzyko, że miejsce ich połączenia pozostanie widoczne.

Zaprawę nanosi się na ścianę ręcznie lub metodą natryskową. Ręczne nakładanie tynku nie jest zbyt trudne, ale natryskiwanie lepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wszystkie prace powinno się przeprowadzać przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie w temperaturze od +5°C do +25°C.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Farby elewacyjne. Czym malować ściany zewnętrzne domu?

Farba nie tylko zdobi elewację, ale też chroni ją przed negatywnymi wpływami środowiska,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykwity na klinkierze. Skąd się biorą, jak im...

Elewacja lub ogrodzenie obłożone klinkierem wyglądają bardzo estetycznie i ekskluzywnie. Jednak po jakimś...

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co...

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą...

Elewacje z klinkieru. Możliwości...

Kolor, faktura i układ w murze. Tymi trzema środkami mogą posłużyć się architekci projektując elewację z...

Chcesz kupić szary styropian do ocieplenia domu?...

Szary styropian występuje na rynku w kilku rodzajach. Różnią się one zarówno parametrami jak i...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...