| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Ceglane elewacje. Murowanie z cegły klinkierowej

Ceglane elewacje. Murowanie z cegły klinkierowej

Jak składować cegły klinkierowe? Jaką wybrać zaprawę do klinkieru? Co zrobić, gdy na cegle klinkierowej pojawią się plamy? Poznaj kilka praktycznych zasad, jak murować ceglane elewacje ścian trójwarstwowych.

Autor: Wienerberger

Elewacja z cegły klinkierowej to gwarancja trwałości. Ceglana elewacja nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Fot. WIENERBERGER

Jak składować i dbać o cegły klinkierowe?

Wykonując elewację z klinkieru, dobieraj cegły klinkierowe z kilku palet, aby wyrównać ewentualne drobne różnice kolorystyczne. Murowanie prowadzi się w temperaturze powyżej 5°C, najlepiej w czasie bezdeszczowej pogody. Jeżeli podczas murowania z cegły klinkierowej zacznie padać, należy zabezpieczyć mury folią. Cegły składuje się na paletach, w opakowaniu fabrycznym i chroni przed zetknięciem z ziemią oraz wpływem czynników atmosferycznych. Zabrudzenia usuwaj z klinkieru zaraz po ich pojawieniu się. Nie stosuj ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię cegieł. Najlepiej docinać je za pomocą odpowiednich narzędzi – piły kamieniarskiej lub szlifierkoprzecinarki.

Zaprawa do klinkieru

Najlepiej korzystać z gotowych zapraw do klinkieru, które gwarantują odpowiednie proporcje składników. Należy je rozrabiać ściśle według zaleceń producentów, a fugowanie elewacji (masą przeznaczoną do cegły klinkierowej) wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy, dobierając specjalne fugi. Można też użyć tej samej zaprawy zarówno do spoin, jak i fug. W tym wypadku liczy się doświadczenie oraz dokładność murarzy – nie mogą pobrudzić wznoszonego muru. Do cegieł ręcznie formowanych używaj innej zaprawy niż do formowanych maszynowo, gdyż różnią się nasiąkliwością.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak spoinować mury klinkierowe?

Wypełnianie spoin w gotowym murze zależy od zaprawy, jaką stosujesz. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zaprawy, która służy do murowania i jednoczesnego spoinowania. Dzięki temu obie czynności wykonuje się przy użyciu jednego materiału, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Przygotowując zaprawę do nanoszenia, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta zawartych na worku, które dotyczą m.in. mieszania zaprawy, w tym odpowiednich proporcji wody i mieszanki. Jeżeli stosujesz zaprawę do jednoczesnego murowania i spoinowania, trzeba nanieść ją na całą powierzchnię cegieł i ukształtować spoiny przed jej związaniem. Nie należy pozostawiać cofniętych spoin w gotowym murze.

Autor: Wienerberger

Do spoinowania cegieł klinkierowych wykorzystuje się albo specjalną zaprawę do fugowania, albo zaprawę do klinkieru, którą murowało się cegły. Fot. WIENERBERGER

Usuwanie zabrudzeń z klinkieru

Staranne, szczelne murowanie przy stosowaniu właściwych spoiw uchroni cegły przed białymi nalotami i wysoleniami. Jeśli się już pojawią, można je usunąć za pomocą szczotki i ciepłej wody lub specjalnych środków czyszczących. Są też preparaty do usuwania plam z klinkieru. Przed ich użyciem warto sprawdzić ich działanie na małej powierzchni, ponieważ mogą zmieniać barwę cegieł.

Przeczytaj dodatkowo:
Tynki zewnętrzne – jak je ochronić przed...

Tynki zewnętrzne na budynkach położonych w pobliżu zwartych obszarów zieleni i akwenów wodnych...

Remont ceglanej elewacji. Odnawianie murów z...

Piękne ceglane elewacje z cegieł klinkierowych lub licowych mogą z czasem stracić pierwotny urok. Niekiedy...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Z czego się robi drewniane elewacje: deski,...

Trudno o materiał, który lepiej wpisywałby dom w krajobraz. Drewno na elewacji w oczywisty...

Elewacja z desek. Deski kompozytowe zamiast...

Deski kompozytowe to modne rozwiązanie na elewacje domów. Kompozyty, w których drewno jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.