Ceglane elewacje. Murowanie z cegły klinkierowej

2011-12-16 15:28

Jak składować cegły klinkierowe? Jaką wybrać zaprawę do klinkieru? Co zrobić, gdy na cegle klinkierowej pojawią się plamy? Poznaj kilka praktycznych zasad, jak murować ceglane elewacje ścian trójwarstwowych.

Cegła klinkierowa
Autor: Wienerberger Elewacja z cegły klinkierowej to gwarancja trwałości. Ceglana elewacja nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru. Fot. WIENERBERGER

Jak składować i dbać o cegły klinkierowe?

Wykonując elewację z klinkieru, dobieraj cegły klinkierowe z kilku palet, aby wyrównać ewentualne drobne różnice kolorystyczne. Murowanie prowadzi się w temperaturze powyżej 5°C, najlepiej w czasie bezdeszczowej pogody. Jeżeli podczas murowania z cegły klinkierowej zacznie padać, należy zabezpieczyć mury folią. Cegły składuje się na paletach, w opakowaniu fabrycznym i chroni przed zetknięciem z ziemią oraz wpływem czynników atmosferycznych. Zabrudzenia usuwaj z klinkieru zaraz po ich pojawieniu się. Nie stosuj ostrych narzędzi, które mogłyby uszkodzić powierzchnię cegieł. Najlepiej docinać je za pomocą odpowiednich narzędzi – piły kamieniarskiej lub szlifierkoprzecinarki.

Zaprawa do klinkieru

Najlepiej korzystać z gotowych zapraw do klinkieru, które gwarantują odpowiednie proporcje składników. Należy je rozrabiać ściśle według zaleceń producentów, a fugowanie elewacji (masą przeznaczoną do cegły klinkierowej) wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy, dobierając specjalne fugi. Można też użyć tej samej zaprawy zarówno do spoin, jak i fug. W tym wypadku liczy się doświadczenie oraz dokładność murarzy – nie mogą pobrudzić wznoszonego muru. Do cegieł ręcznie formowanych używaj innej zaprawy niż do formowanych maszynowo, gdyż różnią się nasiąkliwością.

Warto wiedzieć

Jak spoinować mury klinkierowe?

Wypełnianie spoin w gotowym murze zależy od zaprawy, jaką stosujesz. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zaprawy, która służy do murowania i jednoczesnego spoinowania. Dzięki temu obie czynności wykonuje się przy użyciu jednego materiału, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Przygotowując zaprawę do nanoszenia, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta zawartych na worku, które dotyczą m.in. mieszania zaprawy, w tym odpowiednich proporcji wody i mieszanki. Jeżeli stosujesz zaprawę do jednoczesnego murowania i spoinowania, trzeba nanieść ją na całą powierzchnię cegieł i ukształtować spoiny przed jej związaniem. Nie należy pozostawiać cofniętych spoin w gotowym murze.

Spoinowanie cegieł klinkierowych
Autor: Wienerberger Do spoinowania cegieł klinkierowych wykorzystuje się albo specjalną zaprawę do fugowania, albo zaprawę do klinkieru, którą murowało się cegły. Fot. WIENERBERGER

Usuwanie zabrudzeń z klinkieru

Staranne, szczelne murowanie przy stosowaniu właściwych spoiw uchroni cegły przed białymi nalotami i wysoleniami. Jeśli się już pojawią, można je usunąć za pomocą szczotki i ciepłej wody lub specjalnych środków czyszczących. Są też preparaty do usuwania plam z klinkieru. Przed ich użyciem warto sprawdzić ich działanie na małej powierzchni, ponieważ mogą zmieniać barwę cegieł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie