| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » 3 warianty elewacji klinkierowej - który najbardziej pasuje do elewacji Twojego domu?

3 warianty elewacji klinkierowej - który najbardziej pasuje do elewacji Twojego domu?

Cegła elewacyjna kojarzy się z uniwersalnością – pasuje zarówno do domów w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Siłą elewacji ceglanych - szczególnie elewacji klinkierowych - jest trwałość. Pokazujemy 3 warianty zastosowania cegły klinkierowej na elewacji.

Elewacja klinkierowa skutecznie chroni ściany domu przed niszczącym działaniem deszczu, wiatru i mrozu. Wykończona w ten sposób elewacja nie wymaga tak częstej konserwacji jak elewacja tynkowana. Niekiedy wystarczy tylko ją zaimpregnować lub umyć.

Ceglana elewacja jest ładna, zdobi i podnosi prestiż domu. I chociaż to dość kosztowna inwestycja, daje gwarancję, że dom będzie starzał się pięknie i szlachetnie. Widać to najwyraźniej w północnej i zachodniej Polsce oraz na Śląsku, gdzie czerwone ceglane domy są trwale osadzone w krajobrazie. Te przykłady inspirują współczesnych architektów i inwestorów. Równocześnie wielość kolorów, wymiarów i różnorodność faktur cegieł elewacyjnych sprawia, że chętnie stosuje się je jako wykończenie domów nowoczesnych. Oto kilka wariantów zastosowania klinkieru na elewacji.

Autor: Andrzej Szandomirski

Cegłę można stosować jako warstwę osłonową ścian trójwarstwowych. O takim wykończeniu elewacji trzeba pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Wymaga ona bowiem odpowiednio szerokiego fundamentu

Klinkier na całej elewacji domu

Cegłę można stosować jako warstwę osłonową ścian trójwarstwowych. O takim wykończeniu elewacji trzeba pomyśleć już na etapie wyboru projektu. Wymaga ona bowiem odpowiednio szerokiego fundamentu, tak aby cegły szerokości 9-12 cm mogły się na nim oprzeć.

Decyzja o wykorzystaniu cegły jako materiału na wszystkich ścianach zewnętrznych powinna uwzględniać architekturę budynku, a także jego osadzenie w krajobrazie i powiązanie z tradycją. Dzisiaj chętnie wykańcza się w ten sposób nowoczesne domy o prostej bryle zbudowanej na planie prostopadłościanu i przykrytej dwuspadowym dachem. Cegła klinkierowa jest materiałem doskonale wydobywającym czystość i urodę tej prostej formy domu.

Równie chętnie wykańcza się klinkierem domy inspirowane modernizmem. Prosta, rozłożysta bryła przykryta dachem o niewielkim spadku i szerokim okapem doskonale wygląda w ceglanej oprawie i dobrze wpisuje się w zielone otoczenie domu.

Niekiedy duże powierzchnie elewacji klinkierowej wykończone cegłą mogą być zbyt masywne i przytłaczające. Aby tego uniknąć, spoiny pomiędzy nimi wypełnia się zaprawą w kontrastowym kolorze. Dodaje to elewacji lekkości i rozjaśnia ją. Efekt zróżnicowania można też uzyskać, łącząc na elewacji różne kolory, faktury, a nawet rodzaje cegieł. Monotonię ceglanej elewacji przełamuje się również, stosując różne typy wiązań.

Autor: Haas

Dom w stylu rustykalnym wykończony postarzaną cegłą to strzał w dziesiątkę. Surowa chropawa faktura wywołuje na powierzchni elementów grę barw, światła i cienia. Dobrze wygląda w połączeniu z drewnem. (fot. HAAS)

Cegła elewacyjna na jednej kondygnacji

Cegła to materiał, którym często zaznacza się podział domu na kondygnacje. Jest optycznie ciężka, dlatego stosuje się ją w strefie parteru. W ten sposób można uzyskać efekt wizualnego odcięcia poddasza, co sprawia, że dom wydaje się lżejszy oraz niższy niż w rzeczywistości. Takie rozwiązanie służy również wówczas podkreśleniu horyzontalnej formy elewacji.

Klinkier doskonale wygląda w połączeniu z tynkiem w kolorach łagodnych, pastelowych – takich, jakie występują w naturze. Sprawdza się także połączenie z drewnem.

Ciekawie wygląda zestawienie gładkiej cegły z kamieniem, np. z łamanym wapieniem, chropawym piaskowcem lub łupanym kamieniem polnym. Wówczas górne partie budynku wykańcza się cegłą, a dolne cięższym optycznie kamieniem.

Cegła klinkierowa na niewielkich fragmentach elewacji domu

To najczęstszy sposób wykorzystywania cegły klinkierowej na elewacji. Dzięki ceglanym detalom można podkreślić fragment bryły budynku czy konkretny element architektoniczny – taras, ganek, werandę czy też ryzalit lub wykusz.

Wystarczą ceglany cokół czy wejście do domu, aby nabrał on dostojnego, budzącego zaufanie charakteru. Także wysunięte lub cofnięte przed lico nadproża bądź gzymsy znacznie urozmaicą elewację. Dekoracyjne opaski lub parapety mogą być również ramą podkreślającą okna lub drzwi – wydobędą ich urodę lub dodadzą im wyrazu.

Cegła sprawdza się także w miejscach, które łatwo się brudzą, takich jak cokół, komin, schody, słupy. To też materiał, którym chętnie okłada się miejsca narażone na zamakanie, na przykład parapety zewnętrzne.

Autor: Daniel Rumiancew

Ceglane elementy z melanżowej cegły doskonale łączą dom z otoczeniem

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie do naprawy. Odnawiamy elewację...

Systemy ociepleń nie są wieczne. Wiele domów ocieplonych metodą lekką mokrą wymaga...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Elewacja z nietypowych desek. Deski elewacyjne z...

Deski elewacyjne z włóknocementu są wytrzymałe i twarde jak beton, ale na elewacji wyglądają jak...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.