| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Zamki do drzwi

Zamki do drzwi

W sprzedaży jest ponad 1500 rodzajów zamków, licząc jedynie oferty renomowanych firm. Nawet fachowcy nie znają wszystkich. Jak więc wybrać najbardziej odpowiedni zamek do naszych drzwi? 

Ułatwimy sobie wybór, jeśli będziemy kupować zamki atestowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej z Warszawy - jest ich tylko kilkadziesiąt. Najlepsze uzyskują klasę C. Ich otwarcie zajmuje złodziejowi ponad 6 minut. Jeśli udaje się to zrobić w ciągu 3-6 minut, zamek ma klasę B. Wybierając zamek, trzeba także uwzględnić grubość drzwi, do których go założymy.

Który model wybrać?

Zamki są montowane w różny sposób: tuż pod klamką - wewnątrz drzwi, lub na ich powierzchni. Mogą też być schowane we framudze.
Podklamkowy. Jeśli go wymieniamy, wymiary nowego powinny być dokładnie takie same jak starego lub różnić się od nich tylko minimalnie. Dzięki temu będzie go można zamontować nie zmieniając zbytnio wielkości jarzma. Zapobiegnie to osłabieniu drzwi.
Nawierzchniowy (wierzchni). Zakłada się go od strony mieszkania, przykręcając na powierzchni drzwi. Najczęściej jest wyposażony w zasuwę lub gałkę ułatwiającą otwieranie.
Wpuszczany. Bezpieczniejszy od nawierzchniowego. Trudniej go sforsować, bo jest wpuszczony i w ramę, i framugę drzwi.
Ze względu na sposób otwierania (i zamykania) zamki dzielą się na:

  • mechaniczne - zamki tradycyjne;
  • elektroniczne - zwykle wykonywane są na podstawie konstrukcji zamka wpuszczanego, w którym oprócz elementów mechanicznych zastosowano sterowanie elektroniczne. Najpopularniejsze są zamki typu „off line”, czyli takie, które nie są włączone w jeden system kontroli dostępu i pracują niezależnie. Zamki typu „on line” - przeciwnie - są włączone w system i mogą by‚ sterowane zdalnie (np. w hotelach). Zamki elektroniczne dzielimy też ze względu na system odblokowywania. Mogą być sterowane przez wybranie kodu na klawiaturze lub za pomocą karty typu cheap, zwanej iButon (pamięć dotykowa).

Zamki mają też różną budowę

Jednobębenkowy. Od strony korytarza jest otwierany kluczem, a od strony mieszkania - zasuwką lub gałką.
Dwubębenkowy. Z obu stron otwierany kluczem. Dołączone są do niego dwa klucze o różnych wzorach: jednym otwieramy zamek od strony korytarza, drugim - od strony mieszkania.

Zamek dobry - czyli jaki?

Łatwy do otwarcia. Oczywiście - nie dla złodzieja, tylko dla nas - od strony mieszkania. Lepiej, jeśli będzie miał gałkę (pokrętło) lub zasuwę - wychodząc nie będziemy gorączkowo szukać klucza. Poza tym, przepisy przeciwpożarowe Unii Europejskiej zabraniają instalowania zamków, które trzeba otwierać kluczem od wewnątrz mieszkania. Za kilka lat Polska wejdzie do Unii i te przepisy zaczną obowiązywać i u nas. Dobrze więc od razu założyć zamek, którego nie trzeba będzie niedługo wymieniać.
Z wygodnym kluczem. Wygodnym - czyli takim, któremu nie będziemy musieli dokładnie się przypatrywać, aby go we właściwy sposób włożyć do zamka. Idealny klucz, wzięty w dłoń niemal sam ustawia się w prawidłowej pozycji. Dziurka od klucza powinna mieć taki kształt, żeby można łatwo w nią trafić po ciemku. Otwieranie i zamykanie zamka nie może być skomplikowane, ani wymagać użycia dużej siły. Dobry klucz to również taki, który łatwo dorobi właściciel, a trudno - złodziej. Najbezpieczniejsze (choć kosztowne) są modele, które można dorobić tylko u producenta na podstawie kodowanej karty zakupu.
Z wymienną wkładką. Wkładka (cylinder), to ta część zamka, w którą wkładamy klucz. Jest kilka typów wkładek, które można wymiennie montować w zamkach różnych producentów. Są też i takie, które pasują do zamków tylko jednego producenta. Największy wybór jest wśród tzw. euro-wkładek (kilkaset wzorów).
Wkładkę z kompletem kluczy o innym profilu warto mieć w zapasie. Jeśli zginie nam klucz z używanego właśnie kompletu (co znaczy, że mógł ukraść go złodziej), będziemy mogli natychmiast wymienić wkładkę. Wymiana wkładki jest też polecana w sytuacjach, gdy klucze do mieszkania musimy oddać na pewien czas w obce ręce (remont, naprawa, wynajęcie itp.). Niektóre firmy oferują na czas remontu specjalne wkładki o uproszczonej budowie, które po wprowadzeniu się lokatorów są wymieniane na normalne, o pełnej wytrzymałości. Jeśli osoba niepowołana dorobi klucz, nie będzie on pasował do nowej wkładki.
Współpracujący z alarmem. Niektóre zamki są już fabrycznie przystosowane do współpracy z systemem alarmowym. Mają zamontowane czujniki nacisku, uruchamiające alarm przy próbie siłowego otwarcia drzwi oraz czujniki sygnalizujące, czy zamek jest otwarty, czy zamknięty.

Ile zamków?

Najlepiej zamontować dwa, wyjątkowo trzy. Dobrze, jeśli zamki pochodzą od różnych producentów - złodziej musi wtedy mieć odpowiednio większą wiedzę i umiejętności, aby je sforsować. Większa liczba zamków osłabia konstrukcję drzwi i utrudnia życie domownikom, nie zwiększając bezpieczeństwa. Jeśli decydujemy się na jeden zamek, to powinien on mieć rygiel z kilkoma bolcami i wymienną wkładkę.

Autor: Piotr Mastalerz

Zamki do drzwi

Autor: Wiktor Greg

Zamki do drzwi

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek, elektroniczna kontrola dostępu i szyby antywłamaniowe

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i...

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Wymiana drzwi wewnętrznych. Jak w czasie remontu...

Wymiana drzwi wewnętrznych daje zaskakująco korzystny efekt. Równie ważne jak skrzydła drzwiowe są...

Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...