| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybieramy drzwi wewnętrzne do domu (poradnik)

Wybieramy drzwi wewnętrzne do domu (poradnik)

Wybór drzwi wewnętrznych nie powinien być podyktowany tylko ich wyglądem. Ważna jest także budowa drzwi, materiał, z którego zostały one zrobione, oraz przeznaczenie drzwi. Zobacz, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając drzwi do domu.

Autor: Michał Przeździk

Bliskie sąsiedztwo drzwi sprawiło, że te do sypialni i garderoby otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, a drzwi do łazienki – na na zewnątrz

Drzwi należą do elementów wykończenia wnętrz, które w znacznym stopniu wpływają na ich styl. Dlatego tak ważny jest ich dobór. Pierwsze cechy, na które zwracamy uwagę, decydując się na drzwi wewnętrzne, to ich wygląd oraz jakość wykonania, czyli to, co najszybciej możemy ocenić, oglądając drzwi w sklepie. Warto jednak pamiętać, że kryteriów, które należy wziąć pod uwagę, jest więcej. Przede wszystkim należą do nich:

  • przeznaczenie drzwi (innych drzwi potrzebujemy do łazienki, innych do sypialni, salonu, a jeszcze innych do pomieszczeń z niewielką ilością światła dziennego bądź gospodarczych, np. pralni lub kotłowi),
  • materiał, z jakiego drzwi wewnętrzne zostały zrobione,
  • sposób wykończenia powierzchni drzwi determinujący sposób ich konserwacji.

Budowa drzwi jest mniej ważna, niemniej jednak ma znaczenie użytkowe i estetyczne, wpływa bowiem na styl drzwi oraz np. na tłumienie hałasu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

W domach i mieszkaniach najczęściej montuje się drzwi rozwieralne, składające się z ościeżnicy mocowanej w otworze drzwiowym i skrzydła przytwierdzanego do niej za pomocą zawiasów.

Drzwi rozwieralne mogą być zrobione z litego lub klejonego drewna, płyty MDF (płyty wiórowej średniej gęstości) lub HDF, czyli twardej płyty wiórowej o gęstości ponad 50% większej niż litego drewna. Dzięki temu wykonane z niej drzwi nie poddają się działaniu wilgoci i nie paczą się.
Skrzydła drewniane zazwyczaj są wykańczane lakierem lub bejcą zachowującą naturalny rysunek słojów, chociaż mogą też być malowane farbami kryjącymi lub jedynie zaimpregnowane i zagruntowane. Wówczas decyzję o tym, jak i czym je wykończyć, podejmuje inwestor.

Natomiast skrzydła wykonane z materiałów drewnopochodnych zwykle okleja się okładzinami drewnopodobnymi, laminatem, fornirem lub maluje farbami kryjącymi na dowolny kolor. Z reguły w standardzie są drzwi lakierowane na biało; inny kolor wybiera się z palety proponowanej przez producenta i zwykle trzeba za niego dopłacić.

Skrzydło i ościeżnica są zrobione z takich samych materiałów. Spotkać też jeszcze można ościeżnice stalowe, ale są coraz rzadziej stosowane, zwykle do drzwi montowanych do kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, składzików na narzędzia itp.

Obecnie większość ościeżnic ma regulowaną szerokość pozwalającą dopasować je do grubości ściany – od 9 nawet do 50 cm.

Drzwi pełne lub drzwi przeszklone

Popularne są ostatnio drzwi z przeszkleniami. Dzięki nim można doświetlić wnętrza z niewielką ilością światła dziennego. Najlepiej spełniają się w tej roli drzwi szklane (można wybrać przezroczyste szkło hartowane, matowe, barwione, ornamentowe lub witrażowe). Zapewniają one dostateczną ilość światła przy zachowaniu intymności.

W pomieszczeniach, w których zależy nam na niej szczególnie, montuje się drzwi pełne lub z niewielkimi przeszkleniami pełniącymi praktyczną i dekoracyjną funkcję – szklane wstawki uatrakcyjniają płaszczyznę skrzydła.

Coraz większą popularność zyskują drzwi pełne z nadrukiem. W ofercie firm znajdziemy wiele wzorów gotowych, ale można też zamówić własny. Wówczas firmie trzeba dostarczyć wybraną fotografię w określonych przez nią standardach drukarskich.

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi wewnętrzne z litego drewna

Autor: Puertas

Drzwi wewnętrzne z nadrukiem

Drzwi przylgowe i drzwi bezprzylgowe

Standardowa grubość krawędzi skrzydła drzwiowego to 4 cm. Może ona być gładka, bez wcięć. Wtedy mówimy o drzwiach bezprzylgowych. Jeśli na krawędzi skrzydła znajduje się wcięcie zwiększające powierzchnię przylegania i część skrzydła przykrywa ościeżnicę, mamy do czynienia z drzwiami przylgowymi.

Rodzaj krawędzi ma wpływ na wygląd drzwi po zamontowaniu: drzwi bezprzylgowe licują się z ościeżnicą, tworząc równą płaszczyznę. Ich montaż jest łatwiejszy, ponieważ można montować ościeżnicę razem ze skrzydłem (gdy robią to dwie osoby). Tylko w takich drzwiach można zastosować zawiasy chowane. Łatwiej też zamówić je na nietypowy wymiar, bo można je dopasować zarówno na wysokość (przycinając od góry i od dołu), jak i na szerokość (nie ma przylgi, więc można ciąć z boku).

Sposób otwierania drzwi: do wewnątrz lub na zewnątrz

Sposób otwierania drzwi ma istotne znaczenie dla naszej wygody i ilości miejsca, jakiej potrzebujemy na ich otwarcie.

Drzwi rozwieralne zajmują go sporo, zatem ważne jest to, w którą stronę będą się otwierały, np. na wąski korytarz czy do wewnątrz pomieszczenia, i czy sposób ich otwierania nie będzie kolidował z drzwiami do innych wnętrz. Dlatego warto dokładnie zaplanować sposób aranżacji pomieszczeń, w których będą montowane drzwi rozwieralne.

Zwykle przed zakupem sprzedawca oczekuje też od nas informacji, czy chcemy drzwi lewe, czy drzwi prawe. Jest to ważne także z punktu widzenia wygody. Drzwi prawe to takie, których zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z prawej strony. W drzwiach lewych zawiasy (patrząc od strony, z której są zamontowane w ościeżnicy) znajdują się z lewej strony.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...

Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...