| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Idealne rozwiązanie, gdy nie ma miejsca na garaż

Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Idealne rozwiązanie, gdy nie ma miejsca na garaż

Garaż ma wiele zalet – m.in. dobrze zabezpiecza samochód przed złodziejami oraz chroni go przed opadami i niską temperaturą. Jednak budowa garażu to niejedyne rozwiązanie. Czasami warto zdecydować się na wiatę garażową!

Wiata garażowa zamiast garażu

Zdarza się, że budowa garażu nie zawsze jest możliwa. Często głównym problemem, z jakim borykają się inwestorzy, są ograniczone możliwości finansowe, które zmuszają ich do wstrzymania lub rezygnacji z budowy garażu. Trzeba wiedzieć, że metr kwadratowy garażu kosztuje niemalże tyle samo co taka sama powierzchnia salonu w domu. W takiej sytuacji wypadałoby zadać sobie pytanie: czy na pewno chcemy wydawać tyle samo pieniędzy na salon dla auta, co na nasz własny?

Wyjściem z sytuacji może się okazać budowa wiaty garażowej, która nie tylko rozwiąże problem z miejscem parkingowym, ale także pozwoli zaoszczędzić na wielu elementach. Przede wszystkim nie będziemy musieli wykonywać odpowiednio wytrzymałej podłogi na gruncie oraz odpornej na ścieranie posadzki. Wystarczy, jeśli ustabilizujemy grunt lekką podbudową, a pasy jezdne pod kołami samochodu wyłożymy np. kostką betonową.

Ominą nas także wydatki związane z fundamentami, które w przypadku wiaty są znacznie mniejsze niż te potrzebne pod ściany garażu.

Nie będziemy musieli inwestować również w ściany – a więc budować ich i wykańczać, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Zaoszczędzimy również na kupnie i montażu okien oraz bramy garażowej, na którą musielibyśmy przeznaczyć niemałą sumę.

Właściwie wszystko, co jest nam niezbędne do budowy wiaty garażowej, to drewno konstrukcyjne i materiał na pokrycie jej zadaszenia.

Autor: Andrzej T. Papliński

Wiata przylegająca do jednej ze ścian domu to najoszczędniejsze rozwiązanie - zużywa się wówczas najmniej materiałów

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Wiata według przepisów

Według art. 29 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego na budowę wiaty garażowej o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 25 m² – a taka powierzchnia jest wystarczająca do komfortowego parkowania jednego samochodu – nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę – trzeba ją jedynie zgłosić właściwemu organowi. Musi być tylko spełniony jeden warunek – łączna liczba takich obiektów na działce nie powinna przekraczać dwóch na każde 500 m².

Ponieważ jednak nie ma definicji ustawowej wiaty (spotykamy się z trzema określaniami – wiaty, garażu otwartego oraz zadaszonego miejsca postojowego), istnieją pewne problemy z interpretacją przepisów. Zdarza się więc, że urząd odrzuca zgłoszenie dotyczące wiaty i informuje o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Miejsce na samochód na wąskiej działce

Wiata garażowa jest doskonałym rozwiązaniem na małą lub wąską działkę, wówczas często jest to jedyny sposób, aby nie parkować auta pod chmurką. Minimalne wymiary jednostanowiskowego garażu to 2,7x5,5 m (14,85 m²), wiaty 2,3x5,0 cm (11,5 m²) – oszczędzamy więc 0,4 m na szerokości oraz prawie 3 m² na powierzchni działki. Mniejsze wymagania dotyczące szerokości wynikają z tego, że przegroda tylko ze słupami nie ogranicza tak przestrzeni wewnątrz jak ściana garażu i nie krępuje tak ruchów podczas wsiadania i wysiadania z samochodu. Na bardzo małej działce za wiatą przemawia jeszcze jeden argument. Przestrzenna, ażurowa wiata nie przytłacza tak działki jak garaż o tych samych wymiarach.

Drzwi zewnętrzne: na co zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych

Wybierając drzwi wejściowe do domu, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Wymiana drzwi wewnętrznych. Jak w czasie remontu...

Wymiana drzwi wewnętrznych daje zaskakująco korzystny efekt. Równie ważne jak skrzydła drzwiowe są...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...