| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Rodzaje drzwi wejściowych

Rodzaje drzwi wejściowych

Nie wystarczy, że drzwi zewnętrzne będą ładne i pasujące do elewacji. Muszą spełniać jeszcze wiele innych wymagań.

Materiał, z którego są zrobione, kolor i rodzaj wykończenia należy dobrać tak, by współgrały z wizerunkiem całego budynku. Drzwi powinny też być szczelne i mieć na tyle dobrą izolacyjność termiczną, żeby nie uciekało przez nie zbyt wiele ciepła. Ważne jest również, aby miały stabilną konstrukcję i szczelnie przylegały do ościeżnicy. Mocne i sztywne drzwi będą odporniejsze na paczenie się. Przy naszym klimacie skrzydła drzwi wejściowych muszą wiele znosić. Dlatego o ich jakości świadczy również wytrzymałość na zmiany temperatury, opady atmosferyczne i promienie słoneczne. Do produkcji drzwi wykorzystuje się różne materiały – przeważnie drewno, metal lub PCW. Zanim więc wyruszymy na poszukiwanie, dowiedzmy się, jakie są między nimi różnice, w co mogą być wyposażone oraz które cechy decydują o ich trwałości i użyteczności.

Rama z płycinami

Podstawowym elementem drzwi o konstrukcji płycinowej jest rama nośna wykonana z drewna, PCW lub metalu. Pola między elementami ramy wypełnione są płycinami (kasetonami).

Drewniane. Ich rama jest z drewna klejonego. Wpasowane w nią płyciny mogą być zrobione z drewna litego lub tylko wykończone sklejką drewnianą. Powierzchnia ramy i płycin zabezpieczona jest dwiema warstwami lakieru lub farby. W sprzedaży są drewniane drzwi ocieplone lub nie. W drzwiach drewnianych ocieplanych materiał izolacyjny znajduje się wyłącznie w płycinach, pomiędzy dwiema warstwami sklejki ozdobnie frezowanej. Może on być również umieszczony w płycinie będącej gotowym panelem, który producenci drzwi wmontowują w ramę skrzydła. Zastosowanie ocieplenia pozwala na wykonanie cieńszych, a co za tym idzie i lżejszych drzwi. W przypadku drzwi drewnianych nieocieplanych ważna jest przede wszystkim grubość płycin, gdyż ma ona decydujący wpływ na izolacyjność cieplną całego skrzydła. Aby więc dobrze izolowały termicznie, muszą być dość masywne. Drzwi tego typu nie powinny mieć jednak zbyt dużych kasetonów. W drzwiach jednoskrzydłowych preferowany jest podział na osiem lub dziewięć płycin, aby nie były zbyt duże i nie ulegały wypaczaniu. Drzwi drewniane ważą 65-90 kg.

Komfort przede wszystkim

Cena to podstawowe kryterium wyboru drzwi. Ale czy najważniejsze? Może się przecież okazać, że dany model jest niewspółmiernie drogi do swojej wątpliwej jakości albo przeciwnie – będzie tani, a przy tym całkiem niezły. Wybierając drzwi wejściowe, trzeba zwracać uwagę na ich cechy i parametry. Oto kilka najważniejszych:

  • szerokość – od niej zależy, czy przez drzwi będzie się wygodnie wchodziło do domu oraz czy łatwo będzie wnieść do środka meble i sprzęty. Nie powinna więc być mniejsza niż 90 cm. Należy pamiętać o tym, że jest to wymiar określający szerokość otworu po zamontowaniu ościeżnicy – otwór przygotowany do wstawienia drzwi musi być o 12-15 cm większy;
  • wysokość – drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 201 cm wysokości, przy czym otwór pozostawiony na ich wmontowanie musi być przynajmniej o 6-7 cm większy;
  • współczynnik przenikania ciepła U – nie powinien przekraczać 2,6 W/(m²·K). Trzeba się jednak upewnić u sprzedawcy, że wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, a nie tylko ich fragmentów, na przykład dla środkowych części docieplonych pianką. Wartość współczynnika U zależy przede wszystkim od użytych materiałów i konstrukcji drzwi. I tak, dla drzwi z litego drewna zawiera się on w przedziale 1,8-2,6 W/(m²·K), dla drewnianych ocieplanych wynosi od 0,9 do 2,6 W/(m²·K), dla stalowych – 1,8-2,6 W/(m²·K), dla drzwi z PCW ze stalowym kształtownikiem 1,3-2,5 W/(m²·K), natomiast dla tych z kształtownikiem aluminiowym – 1,1-2,5 W/(m²·K). Drzwi z włókna szklanego mają współczynnik przenikania ciepła 1,3-1,6 W/(m²·K);
  • izolacyjność akustyczna – wyraża się ją w decybelach. Im wartość ta jest większa, tym mniej hałasu z zewnątrz będą przepuszczać drzwi. Mają one najczęściej izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. Jest to jednak parametr, który nie musi być określany i podawany przez producenta. Dlatego przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę między innymi na to, czy są one przylgowe oraz czy mają uszczelkę (jedną lub dwie) na ościeżnicy bądź skrzydle. Obie te cechy wpływają korzystnie na szczelność drzwi, a więc również na izolacyjność akustyczną. Poza tym tak wykonane drzwi będą się ciszej otwierały i nie da się nimi trzasnąć.

Zawsze ze skrzydłem

Ościeżnica zbudowana jest z dwóch elementów pionowych, zwanych stojakami, i poziomych: górnego nadprożowego oraz dolnego, zwanego ślepym progiem. Osadzone są w niej dwa lub trzy zawiasy. Ościeżnice zwykle kupuje się w komplecie z drzwiami. Nie ma więc obaw, że będą do nich źle dopasowane. Do wyboru są ościeżnice:

  • drewniane – wykonane z drewna klejonego, zazwyczaj identycznego z tym do budowy ramy skrzydła. Przytwierdza się je do ścian stalowymi dyblami lub metalowymi kątownikami i wkrętami;
  • metalowe – zrobione z blachy stalowej ocynkowanej grubości 1,2-1,5 mm, fabrycznie pomalowane lub wykończone okleiną. Podczas montażu zaleca się ją wypełniać betonem. Metal jest jednak dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego trzeba mieć świadomość, że mogą w tym powstawać mostki termiczne i ościeżnica będzie przemarzać; 
  • z PCW – stosowane do drzwi z tego samego materiału. Mają budowę komorową i podobnie jak rama skrzydła są wzmocnione kształtownikiem stalowym. Aby nie przemarzały, wyposażone są we wkładkę termiczną;
  • aluminiowe – sprzedawane wraz z drzwiami o konstrukcji aluminiowej. Mają budowę profilu komorowego i są wykończone farbą.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3650

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3650

Z pakietem szybowym. Drewniana rama od góry do dołu wypełniona jest jedną dużą szybą zespoloną. Szyba ta jest obudowana obustronnie dekoracyjną ramką ze sklejki. Drzwi takie nie mają ocieplenia, gdyż za ich izolacyjność termiczną odpowiada szlachetny gaz znajdujący się wewnątrz szyby. Ważą około 120 kg.

Z PCW. Ich ramę stanowi trzy- lub cztero- komorowy profil wzmocniony kształtownikiem stalowym, który go dodatkowo usztywnia. Wypełnienie stanowi gotowy profil systemowy z twardego PCW, ocieplony pianką poliuretanową lub spienionym PCW. Jego wzór może być niemal dowolny. Podstawową zaletą takich drzwi jest ich nieduża masa (40-50 kg) przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów cieplnych i akustycznych.

Aluminiowe. Ich ramę tworzy kształtownik aluminiowy z przekładkami termicznymi, które mają poprawiać jego właściwości ciepłochronne. Wypełnienie może być zrobione z blachy aluminiowej grubości 1,5 lub 3 mm bądź też z płyt PCW grubości 1,5 lub 2 mm. Wewnątrz płycin znajduje się warstwa ociepleniowa z pianki poliuretanowej. Użycie takich materiałów jak PCW, aluminium i pianka zapewnia skrzydłom niedużą masę. Drzwi o konstrukcji aluminiowej dostępne są w bardzo wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Tego typu drzwi są mniej więcej 10% cięższe od plastikowych.

Płyta na ramie

Podstawowym elementem drzwi o konstrukcji płytowej jest również rama konstrukcyjna. Wypełniona jest ociepleniem, a od zewnątrz – w całości obłożona płytą wykończeniową. Rama jest tu więc całkiem zasłonięta przez płytę, inaczej niż w drzwiach płycinowych. Ramy drzwi płytowych mogą być zrobione z drewna lub metalu. Wykończenie może stanowić drewno lite, sklejka, płyta HDF, wytłaczana blacha ocynkowana albo płyta z włókna szklanego. W niektórych modelach płytowych drzwi drewnianych między ramą a płytą wykończeniową producenci umieszczają wzmocnienie z blachy stalowej lub aluminiowej. Usztywnia ono konstrukcję, a także zwiększa jej odporność na ogień. Stanowi także ochronę przed przecięciem.

Przeczytaj dodatkowo:
Dobór ościeżnicy drzwiowej. Ościeżnica stała czy...

Ościeżnica to nieodłączny element drzwi wewnętrznych lub drzwi wejściowych. Kupuje się ją przeważnie wraz ze...

Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...