| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram segmentowych. Poznaj system bezpiecznego sterowania nimi

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram segmentowych. Poznaj system bezpiecznego sterowania nimi

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych oferowane w bogatej gamie wzorów są odpowiedzią na takie kłopoty. Sprawdź, jak dobrać bramę i drzwi wejściowe do elewacji. Dowiedz się, dlaczego izolacyjność cieplna bram garażowych jest tak ważna. Poznaj najnowocześniejszy system sterowania bramami segmentowymi.

Autor: HÖRMANN

Warto, by brama odcinała się kolorystycznie od elewacji domu, zwłaszcza gdy nad garażem i po bokach jest duża powierzchnia ściany

Wybierając bramę garażową nie wystarczy kierować się jej funkcjonalnością, choć oczywiście jest to jedno z najistotniejszych kryteriów. Pamiętaj, że brama ma ogromny wpływ na wygląd budynku. Trzeba ją zatem tak dobrać, żeby idealnie współgrała ze stylem oraz kolorystyką elewacji. Warto zatem szukać takich modeli bram, które oferowane są w jak najbogatszej gamie wzorów i barw.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Brama garażowa i drzwi wejściowe

Inwestorzy wiele czasu spędzają nad ustalaniem, którą dachówką wykończyć dach, jaka barwa okien będzie najlepsza, jak pomalować ściany. Często zaniedbują kwestię bramy garażowej, która powinna harmonizować z całym budynkiem. Aby uzyskać zadowalający efekt proponujemy kupić bramę i drzwi wejściowe u tego samego producenta. Zapewni to możliwość idealnego dopasowania obu elementów tak, aby tworzyły stylistyczną jedność.

Autor: HÖRMANN

Bramy garażowe i drzwi wejściowe renomowanych firm dostępne są w kilkunastu standardowych kolorach lub w dowolnym kolorze z palety RAL

Co podkreśla urok bram segmentowych

Jednym z elementów podnoszących wizualną wartość bram garażowych są przetłoczenia wykonane w powierzchni segmentów. Typów przetłoczeń może być kilka:

  • kasetonowe,
  • poziome wąskie,
  • poziome średnie,
  • poziome szerokie,
  • podwójne,
  • potrójne (zwykłe lub z intarsjami).

Oczywiście dostępne są również bramy o segmentach zupełnie gładkich. O estetyce bramy decyduje także kolorystyka. Powinna być dostosowana do barwy ścian, dachu, ościeżnic okiennych. Wygląd bram wzbogacają ponadto przeszklenia. Wpuszczają również nieco światła do ciemnego zazwyczaj garażu. Przeszklenia wykonywane są przeważnie z podwójnych szyb akrylowych – gładkich lub fakturowanych, przezroczystych bądź kolorowych.

Autor: HÖRMANN

Nowe eleganckie wzory bram mają jedwabiście gładką powierzchnię oraz podwójne lub potrójne przetłoczenia. Te ostatnie mogą być wzbogacone o dekoracyjne intarsje

Hit roku - intarsje

Inwestorom poszukującym wyjątkowych, designerskich rozwiązań, proponujemy jeszcze bardziej wysmakowane estetycznie bramy. Mają one tak zwane intarsje, czyli wstawki z innego materiału, na przykład imitującego stal lub naśladującego drewno. Intarsje wykonuje się w bramach o potrójnych przetłoczeniach. Mogą być rozmieszczone na całej szerokości bramy lub wyłącznie na jej brzegach. Kupując bramę i drzwi z tej samej kolekcji możesz liczyć, że skrzydło drzwiowe także będzie wyposażone w intarsje. Podkreśli to stylistyczną spójność obu tych elementów. Intarsje w drzwiach umieszczone są w ich przetłoczeniach. Uzupełnieniem będą uchwyty przy drzwiach, wykonane ze stali nierdzewnej.

Autor: HÖRMANN

Szukając pięknej bramy garażowej warto zwrócić uwagę na zupełną nowość - ozdobne intarsje. Wyposażone są w nie równiez drzwi wejściowe stylistycznie dopasowane do bram

Izolacyjność cieplna bram garażowych

Za izolacyjność cieplną bram garażowych odpowiada w dużej mierze wypełnienie zastosowane w ich skrzydłach lub segmentach. To najczęściej pianka poliuretanowa o korzystnym, niskim współczynniku przenikania ciepła U. Nie tylko materiał termoizolacyjny chroni przed utratą ciepła. Wiele zależy też od gumowych uszczelek, które zatrzymują wilgoć i podmuchy zimnego powietrza. Uszczelki znajdują się na obwodzie bram uchylnych, a w przypadku bram segmentowych także między segmentami. Popularne stają się też tak zwane ciepłe ramki. To przekładki termiczne umieszczane między ościeżnicą a murem. Oprócz nich stosuje się jeszcze tak zwane “wargi” uszczelniające, osłaniające boki bramy, gdy ta pozostaje zamknięta. Przez tak chronioną ościeżnicę ucieka znacznie mniej energii cieplnej z ogrzewanego garażu.

ZDANIEM SPECJALISTY

Ocieplane bramy garażowe. Kiedy warto je wybrać?

Montowanie drogiej, dobrze ocieplonej bramy garażowej nie zawsze ma sens. Z uwagi na nieuniknione straty ciepła powstające podczas otwierania garażu, w domach pasywnych i energooszczędnych nie lokalizuje się go w bryle budynku. Jest on najczęściej odizolowany termicznie od reszty domu. Wystarczy wówczas brama bez izolacji cieplnej. Najtańsza będzie uchylna, ale dobrze sprawdzi się też segmentowa. Brama z blatem o zmiennej grubości od 20 mm do 42 mm jest wystarczająca pod względem przenikalności cieplnej. Jej współczynnik U może wynosić 1,5 W/(m2.K). Jeśli jednak garaż umieszczony jest w bryle domu, trzeba maksymalne ograniczyć nieuniknione straty ciepła, powstające podczas jego otwierania. W tym celu należy dobrze zaizolować przylegające do niego ściany i sufit oraz zamontować drzwi do części mieszkalnej o niskiej przenikalności cieplnej. Rzecz jasna, konieczna będzie „ciepła” brama, na przykład segmentowa, o współczynniku przenikania ciepła U wynoszącym około 1,3 W/(m2.K). Po zastosowaniu specjalnej ościeżnicy ta wartość spadnie nawet do 1,1 W/(m2.K). Warto bowiem pamiętać, że grubość blatu bramy w niewielkim stopniu wpływa na jej izolacyjność cieplną i może ją poprawić o około 0,2 W/(m2.K). O energooszczędności bramy decydują głównie uszczelnienia. Największe straty ciepła powstają na łączeniach poszczególnych segmentów bramy oraz na styku płyty bramy z ościeżnicą, a także ościeżnicy ze ścianą garażu, gdzie tworzy się mostek termiczny. Zabezpieczając te słabe punkty, najskuteczniej ograniczy się ucieczkę ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest tu właśnie zastosowanie specjalnego zestawu do ościeżnicy - ThermoFrame. Składa się on z dodatkowych uszczelek na obwodzie bramy oraz kątownika z tworzywa sztucznego eliminujących mostek termiczny pomiędzy murem a ościeżnicą. Zestaw taki może znacząco wpłynąć na poprawę termoizolacyjności bramy - nawet o 15%.

Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska sp. z o.o.

Przeczytaj dodatkowo:
Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Brama garażowa - jak dopasować ją do swoich...

Wybieramy bramę garażową. Parametry, sposoby otwierania i zastosowanie to najważniejsze informacje jakie...