Montaż szerokich drzwi wewnętrznych - przesuwnych i rozwieralnych

2012-09-25 13:21

Szerokie drzwi wewnętrzne powinny być przewidziane w projekcie domu nie tylko ze względu na funkcjonalność czy sposób montażu drzwi. Miejsce na nie musi być zaplanowane także pod względem konstrukcyjnym. Pokazujemy, jak wygląda montaż drzwi wewnętrznych o niestandardowych rozmiarach: przesuwnych oraz rozwieralnych.

Szerokie drzwi wewnętrzne
Autor: Andrzej Szandomirski W trosce o bezpieczeństwo w otworach drzwiowych wewnątrz domu nie powinno się montować progów.

Drzwi wewnętrze szersze niż standardowe planuje się przeważnie tam, gdzie jedno duże pomieszczenie chcemy czasowo dzielić na dwa mniejsze lub odwrotnie – dwa mniejsze otwierać na siebie, by uzyskać większą przestrzeń. A takie niestandardowe drzwi wewnętrzne wymagają przygotowania otworu niestandardowej szerokości. Nierzadko też montaż drzwi wewnętrznych o nietypowych rozmiarach jest bardziej skomplikowany.

Montaż drzwi wewnętrznych: nadproże

Długie nadproże w murowanej ścianie wewnętrznej zwykle jest ze zbrojonego betonu. Aby je zrobić, w deskowaniu trzeba umieścić pręty zbrojeniowe i wypełnić je mieszanką betonową. Po 28 dniach szalunek wolno zdemontować. Nadproża można również zbudować ze specjalnych kształtek U. Układa się w nich zbrojenie i betonuje. Niestety kształtki są zazwyczaj szerokości 24 lub 18 cm, więc nadają się do budowy nadproży w ścianach nośnych, a nie działowych. Do tych ostatnich można zastosować belki prefabrykowane z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub ceramiki (zależnie od tego, z czego wzniesiona jest ściana).

Belki mają jednak ograniczoną długość, w zależności od rodzaju – od 1,2 do 3 m. Od tego wymiaru trzeba odliczyć po mniej więcej 15-30 cm z każdej strony, bo takie bywa oparcie belki na murze. Jeśli więc otwór jest szerszy, pozostaje wykonanie nadproża monolitycznego, którego długość może być znaczna. Wykonywania takich typowych nadproży oczywiście nie wymaga ściana działowa o konstrukcji szkieletowej. Ich funkcję pełni profil stalowy CW lub specjalny profil ościeżnicowy.

Montaż drzwi rozwieralnych

Szerokie drzwi dwuskrzydłowe montuje się tak jak wąskie.

  • Ościeżnica. Duża raczej nie będzie zmontowana w całości. Trzeba to zrobić samodzielnie. Zmontowaną ościeżnicę należy skontrolować, oceniając, czy między poprzeczną częścią a pionowymi zachowany jest kąt prosty. Zmontowaną wstawia się w otwór i klinuje w nim kawałkami drewna. Usztywnioną ościeżnicę trzeba wypoziomować. Duże ościeżnice drzwi wewnętrznych trzeba solidnie przykręcić do muru i stropu bądź nadproża. Elementy mocujące rozmieszcza się co 40-50 cm i w odległości nie większej niż 20 cm od dołu i narożników. Przed ostatecznym przykręceniem ościeżnic warto na moment zawiesić skrzydło i skontrolować, czy będzie swobodnie się poruszać. Po przykręceniu ościeżnicy szczelinę między nią a murem wypełnia się pianką poliuretanową, po wcześniejszym delikatnym zwilżeniu podłoża.
  • Skrzydło. Po zawieszeniu skrzydła trzeba wyregulować zawiasy, dokręcając znajdujące się w nich śruby. W rezultacie skrzydła muszą się lekko poruszać i o nic nie ocierać.
  • Wykończenie. Szczeliny między ościeżnicą a murem zasłania się, przykręcając listwy maskujące. Aby nie było widać łebków śrub w ościeżnicy i listwach maskujących, wypełnia się je specjalnymi zaślepkami. Na koniec pozostaje zamocowanie klamek.

Montaż szerokich drzwi przesuwnych

Duże drzwi przesuwne powinni montować specjaliści.

  • Drzwi chowane w ścianie. Sprzedawane są wraz z kasetami. Kasety montuje się jako przedłużenie ściany działowej lub nośnej albo jako samodzielną konstrukcję. W kasecie jest zamontowana prowadnica, po której porusza się skrzydło. Do szerokich otworów stosuje się dwie kasety, każda z jednym skrzydłem, lub jedną z dwoma skrzydłami zainstalowanymi równolegle i rozsuwającymi się „teleskopowo”.
  • Drzwi poruszające się wzdłuż ściany. Ich montaż jest łatwiejszy niż tych chowanych w ścianie. Do nadproża lub sufitu mocuje się prowadnicę, na której zawisną później wózki skrzydła. Ma ona długość przynajmniej dwa razy większą niż jedno skrzydło. Prowadnice przykręca się bezpośrednio do ściany lub sufitu albo za pośrednictwem stalowych kątowników. Po jej wypoziomowaniu do skrzydła mocowane są wózki z rolkami. Skrzydło jest następnie zawieszane na prowadnicy. Na koniec montuje się elementy blokujące ruch skrzydła, aby z niej nie wyjeżdżało. Bardzo często drzwi tej konstrukcji mają dorabianą obudowę przy ścianie, aby skrzydło po otwarciu całkowicie się w niej chowało. Robiona bywa z płyt gipsowo-kartonowych na stalowym stelażu bądź z drewna albo materiałów drewnopochodnych. Oba rodzaje drzwi przesuwnych można wyposażyć w ościeżnice, które utworzą estetyczne obramowanie otworu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie