| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Jakimi parametrami charakteryzują się energooszczędne drzwi wejściowe?

Jakimi parametrami charakteryzują się energooszczędne drzwi wejściowe?

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go wyposażyć także w ciepłą stolarkę. Nie można więc zainstalować pierwszych lepszych drzwi wejściowych. Muszą być to drzwi energooszczędne, a przynajmniej takie, które mają bardzo dobre parametry cieplne.

Autor: POL-SKONE

Dziś nie wystarczy, żeby drzwi były ładne i solidne. Muszą też chronić przed ucieczką ciepła z budynku, w nie mniejszym stopniu niż okna

Drzwi kupuje się przeważnie „oczami”. Większość klientów szuka modelu, który pod względem estetycznym będzie najlepiej komponował się ze stylem domu, barwą elewacji, kolorem wybranych okien czy dachu. To słuszne, ale kryteria estetyczne nie mogą przesłonić pozostałych, niezwykle ważnych cech drzwi. Wśród nich na pierwszym miejscu stoi izolacyjność termiczna i szczelność.

Drzwi z niskim współczynnikiem Ud

Podstawowym parametrem opisującym izolacyjność drzwi jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Szukaj zatem drzwi o jak najniższej wartości tego współczynnika. Takie właśnie najlepiej chronią przed uciekaniem ciepła z nagrzanych wnętrz. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien on przekraczać 2,6 W/(m2.K). Warto jednak rozejrzeć się za drzwiami o współczynniku U nie większym niż 1,3 W/(m²·K). Ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła o około 35%, a zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku o 2%. Trzeba się jednak doinformować, czy wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, czy tylko dla ich fragmentów, na przykład dla środkowych części.

Autor: POL-SKONE

Niewielkie szyby niezwykle podnoszą atrakcyjność drzwi wejściowych, ale mogą obniżyć izolacyjność termiczną skrzydła. Jeśli już decydujesz się na takie przeszklenie dopilnuj, aby szyby były zespolone

WAŻNE

Kiedy drzwi spełniają wymagania przepisów

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w domach budowanych od 2017 roku można montować drzwi wejściowe (w przegrodach zewnętrznych, lub w przegrodach między pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym), których U jest nie większe niż 1,5 W/(m²·K). Od 2021 roku kryteria te ulegają zaostrzeniu i minimalna wartość U dla takich drzwi będzie wynosiła 1,3 W/(m²·K).

Autor: POL-SKONE

Drzwi wejściowe POL-SKONE Elegant Inox

WARTO WIEDZIEĆ

Budowa ciepłych drzwi wejściowych

  • Drzwi drewniane z ociepleniem – ich rama wykonana jest z drewna klejonego. Wpasowane w nią płyciny zrobione są ze sklejki, a między jej płytami znajduje się materiał ociepleniowy. Może on być również umieszczony w płycinie będącej gotowym panelem, który producenci drzwi wmontowują w ramę skrzydła.
  • Drzwi z PCW - ich ramę stanowi trzy- lub czterokomorowy profil, wzmocniony kształtownikiem stalowym, który go dodatkowo usztywnia. Wypełnienie stanowi gotowy profil systemowy z twardego PCW, ocieplony pianką poliuretanową lub spienionym PCW. Jego wzór może być niemal dowolny. Podstawową zaletą takich drzwi jest ich niewielka masa przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów cieplnych i akustycznych.
  • Drzwi aluminiowe - ich ramę tworzy kształtownik aluminiowy z przekładkami termicznymi, które mają poprawiać jego właściwości ciepłochronne. Wypełnienie może być zrobione z blachy aluminiowej grubości 1,5 lub 3 mm, bądź też z płyt PCW grubości 1,5 lub 2 mm. Wewnątrz płycin znajduje się warstwa ociepleniowa z pianki poliuretanowej. Użycie takich materiałów jak PCW, aluminium i pianka zapewnia skrzydłom niedużą masę.
  • Drzwi o konstrukcji stalowej – ich element nośny tworzy stalowa rama. Wypełniona jest ociepleniem, a od zewnątrz w całości obłożona płytą wykończeniową. Rama jest tu więc całkiem zasłonięta przez płytę.

Wykończenie wymienionych wyżej drzwi może stanowić drewno lite, sklejka, płyta HDF, wytłaczana blacha ocynkowana albo płyta z włókna szklanego.

Autor: POL-SKONE

Drzwi wejściowe POL-SKONE Argali

WARTO WIEDZIEĆ

Model Elegant Inox

  • Model INOX – drzwi przylgowe o konstrukcji drewnianej (rama sosnowa lub dębowa grubości 68 mm) z wypełnieniem termoizolacyjnym w postaci specjalnego panelu. Panel jest obustronnie oklejony aplikacją ze stali nierdzewnej Inox. Przed zimnym wiatrem chroni podwójny system uszczelek na obwodzie skrzydła i ościeżnicy. Współczynnik przewodzenia ciepła U dla tego typu drzwi, przy szerokości 90 cm, wynosi 1,4 W/(m²·K). W skrzydle znajduje się przeszklenie z szybą antywłamaniową klasy P4 o współczynniku przenikania ciepła Ug = 1,2 W/(m²·K). Jest ono wyposażone w ciepła ramkę Chromatech Ultra.
  • Model SATURN– to drzwi przylgowe grubości 61 cm, o konstrukcji drewnianej. Tworzy ją rama sosnowa wzmocniona profilem stalowym. Okładzinę tworzą dwie płyty drewnopodobne pokryte naturalnym fornirem dębowym – lakierowanym lub malowanym. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi dla tych drzwi 1,3 W/(m²·K), przy szerokości skrzydła 90 cm. Skrzydła wzbogacone są dekoracyjnymi aplikacjami ze stali nierdzewnej. Zastosowane w nich przeszklenie ma szybę antywłamaniową klasy P4 i ciepłą ramkę Chromatech Ultra. Jego współczynnik Ug = 1,0 W/(m²·K).
  • Model ARGALI – to drzwi o wyjątkowo dobrych parametrach termoizolacyjnych, polecane między innymi do domów energooszczędnych i pasywnych. Ich współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,78 W/(m²·K), przy szerokości skrzydła 90 cm. Drzwi takie mają ponadto podwyższony poziom odporności na włamanie – klasa RC2. To drzwi o podobnej budowie co drzwi INOX, również z dekoracyjnymi aplikacjami ze stali nierdzewnej. Są jednak grubsze. Skrzydło ma w przekroju 81 cm. Zastosowane w nich przeszklenie ma szybę antywłamaniową klasy P4 i ciepłą ramkę Chromatech Ultra. Jego współczynnik Ug = 0,5 W/(m²·K), czyli tyle co w najlepszych termoizolacyjnych oknach.

Sprawdź wszystkie modele drzwi zewnętrznych POL-SKONE

Autor: POL-SKONE

Drzwi wejściowe Pol-Skone ARGALI

Przeczytaj dodatkowo:
Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....