| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Jak zagospodarować garaż

Jak zagospodarować garaż

Garaż to nie tylko mieszkanie dla samochodu. Najczęściej musi się tam znaleźć miejsce również na rowery, kosiarkę i narzędzia ogrodnicze. Jak połączyć tak różne funkcje w jednym pomieszczeniu, czyli - jak urządzić garaż?

Dom powinien mieć garaż z prawdziwego zdarzenia. Poza miejscem na samochód konieczne jest całe zaplecze – narzędzia do samochodu, zapas opon, akcesoria i środki do mycia, oleje i smary. Niejeden pan domu nie wyobraża sobie garażu bez małego warsztatu, który umożliwi mu nie tylko dłubanie przy samochodzie, ale także drobne majsterkowanie. Bliskość ogrodu i podwórka sprawia, że garaż staje się naturalnym schowkiem dla kosiarki, ogrodowego węża, niezbędnych narzędzi. Również inne pojazdy znajdą w nim bezpieczne schronienie – rowery, skutery, hulajnogi. Jak to wszystko pomieścić, aby dodatkowe sprzęty pozwoliły garażowi nadal spełniać swoją podstawową funkcję?

Miejsce z zapasem

O tym, jak zagospodarujemy przestrzeń garażu, decydują jego wielkość oraz wymiary samochodu. Dlatego nad funkcją garażu warto zastanowić się już na etapie wyboru jego projektu. Minimalne, określane przez przepisy wymiary – 2,7x5,5 m – nie pozwolą mu na pełnienie dodatkowych funkcji. Co gorsze, osoba mniej sprawna może mieć kłopot z wysiadaniem z auta – minimalna szerokość garażu dla osoby niepełnosprawnej to 3,4 m. Gdy garaż ma szerokość 5 m, przy jednej z bocznych ścian można zrobić miejsce na rowery lub narzędzia ogrodowe. Gdy będzie on miał długość około 7 m, na tylnej ścianie zmieści się mały warsztat.

Planując garaż, warto pomyśleć perspektywicznie również o miejscu parkingowym – w każdej chwili możemy zmienić auto na większe. Na mały samochód wystarczy około 4,0x1,7 m, ale już rodzinne kombi potrzebuje około 4,8x1,8 m. Trzeba też wziąć pod uwagę, że współczesne samochody są wyższe, dlatego minimalna wysokość garażu 2,2 m może być za mała, aby wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Coraz częściej stosuje się rozwiązania z wydzielonymi pomieszczeniami gospodarczymi przy garażu, jednak nawet wtedy warto wykorzystać ściany i sufit do powieszenia sprzętów.

Brama z głową

Na funkcjonalność garażu ma też wpływ rodzaj bramy, jej wielkość i sposób otwierania. Bramy rozwieralne nie ograniczają przestrzeni wewnątrz garażu, ale są mniej wygodne podczas otwierania. Bramy segmentowe i uchylne są łatwe w obsłudze, ale chowające się pod sufitem skrzydło bramy zajmuje miejsce w strefie wjazdu. W
garażu dwustanowiskowym wygodniej i taniej jest zamontować bramę szerokości 4,5-5,0 m – nie trzeba wtedy budować dodatkowego słupka rozdzielającego, który czasami może być przeszkodą podczas manewrowania pojazdami. Dwie bramy szerokości 2,4-2,5 m to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale ułatwiające zagospodarowanie przestrzeni.

Gdy mamy jeden samochód, a dopiero planujemy zakup drugiego, możemy korzystać z jednego wjazdu. Druga część z osobną bramą może być zapleczem dla ogrodu lub schowkiem na rowery. Dwie osobne bramy ułatwiają wówczas bezkolizyjne korzystanie z obu części. W garażu usytuowanym blisko ulicy takie rozwiązanie ogranicza widok na wnętrze osobom postronnym. Węższa brama zmniejsza też straty ciepła i chroni przestrzeń garażu przed śniegiem i deszczem. Gdy w garażu będzie warsztat, warto nie tylko zainstalować w nim ogrzewanie, ale też wybrać odpowiednią bramę – sprawdzi się model segmentowy z płytą o budowie warstwowej z pianką poliuretanową między warstwami z ocynkowanej stali.

3 pomysły na wykorzystanie ścian garażu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Z bramą bez kolizji. Gdy pod sufitem garażu chcemy podwiesić jakieś sprzęty, wówczas powinny być one zamontowane poza strefą zasięgu otwierającej się bramy uchylnej lub segmentowej – zwykle jest to 150-200 cm od bramy. Brama uchylna może być też użyta jako schowek na przedmioty, z których korzystamy rzadko – lekkie i długie sprzęty można ułożyć na stelażu bramy zamocowanym pod sufitem.

Sprytne rozwiązania

W garażu do wykorzystania jest nie tylko przestrzeń podłogi, ale też sufit i ściany. Na ścianach zwykle zawieszamy zarówno narzędzia ogrodnicze, jak i samochodowe, często również rowery. Pod sufitem garażu można podwiesić duże, ale płaskie przedmioty, na przykład deskę surfingową czy też bagażnik samochodowy.

Aby jednak podczas zawieszania lub zdejmowania sprzętów nie uszkodzić lakieru samochodu, trzeba zachować odpowiednią odległość między wieszanym sprzętem a stojącym samochodem – w wypadku roweru wynosi ona 90 cm. Wieszane na ścianie lub pod sufitem przedmioty powinny być również stabilnie zamocowane – wystarczy zamontować zaczepy i haki produkowane z myślą o konkretnych sprzętach – to bezpieczniejsze rozwiązanie niż zwykłe haki i gwoździe.

Gdy przy ścianach jest więcej miejsca, można zamontować na nich metalowe półki lub ustawić regały gospodarcze z regulowanym rozstawem. To wprawdzie kosztuje, ale znacznie podnosi funkcjonalność garażu – metalowe sprzęty są trwałe, mają dużą nośność i łatwo je utrzymać w czystości.

Pod półkami można wstawić pojemniki i kontenery na kółkach – to wygodny sposób na przechowywanie drobnych, ale ciężkich narzędzi. Jeśli jest więcej miejsca, można zamontować metalowy słup ze wspornikami, do którego mocuje się haki do zawieszania różnorodnych sprzętów.

Przeczytaj dodatkowo:
Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...