| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Jak kupować drzwi wewnętrzne? Od wyboru do montażu drzwi

Jak kupować drzwi wewnętrzne? Od wyboru do montażu drzwi

Drzwi wewnętrzne to zakup na lata. Musi być dobrze przemyślany. Sprawdź, jak kupować drzwi do domu, co wpływa na ich cenę i komu zlecić montaż.

Skrzydła drzwi

Na ich cenę ma wpływ przede wszystkim materiał, z którego są zrobione. Skrzydła z drewna będą droższe niż te z płyty wiórowej, MDF czy HDF. Na duże różnice w cenie ma wpływ sposób wykończenia powierzchni skrzydła. Zwykle najtańszym wykończeniem jest farba. Droższą wersją będzie wykończenie okleiną syntetyczną, natomiast najdroższym sposobem wykończenia jest okleina naturalna. Na cenę skrzydła duży wpływ ma również to, jak zostało zaprojektowane: ile jest płycin (i jakie są to płyciny) oraz przeszkleń i jak skomplikowana w związku z tym jest jego konstrukcja.

Wybór dodatkowych elementów

Kiedy już wybierzesz model i rodzaj wykończenia skrzydła, zwróć uwagę na opcje dodatkowe. Często są to nieduże modyfikacje poprawiające komfort użytkowania drzwi. Miej jednak świadomość, że każdy dodatkowy element podnosi cenę. Dopłatą objęte są najczęściej takie opcje jak: 

  • ponadnormatywna szerokość skrzydła (100 cm lub więcej); 
  • wypełnienie innym materiałem niż oferowany w standardzie, na przykład płytą wiórową otworową zamiast plastrem miodu;
  • kratka, tuleje albo podcięcie wentylacyjne;
  • zawiasy kryte (niewidoczne po zamknięciu drzwi);
  • nakładki na zawiasy standardowe; 
  • klamka z szyldem (cena w zależności od wybranego modelu klamki); 
  • szyby ozdobne (cena zależy od wybranego wariantu).
Autor: Marcin Czechowicz

Zanim wybierzesz model i kolor, zastanów się, czy bardziej funkcjonalne w danym pomieszczeniu będą drzwi prawe, czy lewe, i czy powinny one być otwierane do środka, czy na zewnątrz. Właściwy wybór zapewni wygodne i bezpieczne użytkowanie

Ościeżnice

Dobierz je tak, aby pod względem stylu i sposobu wykończenia pasowały do wybranych skrzydeł. Najtańsze są ościeżnice stałe, bez możliwości regulacji. Ich cena zależy od szerokości. Na cenę ma wpływ rodzaj materiału, z którego wykonano ościeżnicę – drewniane są droższe niż te z płyt drewnopodobnych. Istotnym elementem są profile listew wykańczających ościeżnicę. Im bardziej skomplikowane, tym droższe. W ościeżnicach z możliwością regulacji, które zwykle już na wstępie są znacznie droższe niż ościeżnice stałe, konieczne może być dobranie panelu regulującego, oczywiście za dodatkową opłatą.

Drzwi szklane

Mimo minimalistycznego wyglądu składają się one z podobnych elementów konstrukcyjnych jak drzwi tradycyjne: ościeżnicy, która umożliwia montaż w ścianie, oraz okuć zapewniających poprawne działanie (zawiasów, zamków, klamek). Ze względu na szklane skrzydło do tego rodzaju drzwi stosuje się specjalistyczne systemy zapewniające bezpieczne funkcjonowanie całości. Całe drzwi bez montażu będą kosztowały w najtańszej wersji 2900 zł.

Montaż drzwi

Kupując drzwi sprawdź, czy sprzedawca oferuje dowóz i montaż. Zwykle sprzedawca wykonuje wtedy pomiar otworów, co daje pewność, że drzwi będą pasowały. Często oferowana jest wtedy korzystniejsza gwarancja. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek kłopotów – uszkodzenia drzwi w czasie transportu albo w skutek wadliwego montażu – unikasz trudnego i konfliktowego ustalania, po czyjej stronie leży wina. Istotnym argumentem przemawiającym na rzecz takiej kompleksowej transakcji jest możliwość rozliczenia całości (montażu z drzwiami jako materiałem niezbędnym do wykonania usługi) z niższą stawką VAT (8%). Podczas umawiania montażu postaraj się wziąć pod uwagę i uzgodnić wszelkie szczegóły dotyczące zakresu prac, na przykład to, czy ewentualne obróbki glifów ściany są wliczone w cenę.

Rodzaje drzwi wewnętrznych. Budowa i wykończenie drzwi

Projekt domu określa liczbę drzwi wewnętrznych, ich rodzaj, wielkość i sposób otwierania....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne siłowniki do bram garażowych. Jakie...

Dobry i nowoczesny siłownik do bramy garażowej powinien być szybki i bezawaryjny, a także energooszczędny i...

Brama garażowa rolowana

Rolowane bramy garażowe to idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni garażowych. To bramy, które...

Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Segmentowe bramy garażowe - GALERIA elewacji domów

Idealne bramy do pięknych domów. Zobacz nasze propozycje doboru segmentowej bramy garażowej do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.