| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Jak kupować drzwi wewnętrzne? Od wyboru do montażu drzwi

Jak kupować drzwi wewnętrzne? Od wyboru do montażu drzwi

Drzwi wewnętrzne to zakup na lata. Musi być dobrze przemyślany. Sprawdź, jak kupować drzwi do domu, co wpływa na ich cenę i komu zlecić montaż.

Skrzydła drzwi

Na ich cenę ma wpływ przede wszystkim materiał, z którego są zrobione. Skrzydła z drewna będą droższe niż te z płyty wiórowej, MDF czy HDF. Na duże różnice w cenie ma wpływ sposób wykończenia powierzchni skrzydła. Zwykle najtańszym wykończeniem jest farba. Droższą wersją będzie wykończenie okleiną syntetyczną, natomiast najdroższym sposobem wykończenia jest okleina naturalna. Na cenę skrzydła duży wpływ ma również to, jak zostało zaprojektowane: ile jest płycin (i jakie są to płyciny) oraz przeszkleń i jak skomplikowana w związku z tym jest jego konstrukcja.

Wybór dodatkowych elementów

Kiedy już wybierzesz model i rodzaj wykończenia skrzydła, zwróć uwagę na opcje dodatkowe. Często są to nieduże modyfikacje poprawiające komfort użytkowania drzwi. Miej jednak świadomość, że każdy dodatkowy element podnosi cenę. Dopłatą objęte są najczęściej takie opcje jak: 

  • ponadnormatywna szerokość skrzydła (100 cm lub więcej); 
  • wypełnienie innym materiałem niż oferowany w standardzie, na przykład płytą wiórową otworową zamiast plastrem miodu;
  • kratka, tuleje albo podcięcie wentylacyjne;
  • zawiasy kryte (niewidoczne po zamknięciu drzwi);
  • nakładki na zawiasy standardowe; 
  • klamka z szyldem (cena w zależności od wybranego modelu klamki); 
  • szyby ozdobne (cena zależy od wybranego wariantu).
Autor: Marcin Czechowicz

Zanim wybierzesz model i kolor, zastanów się, czy bardziej funkcjonalne w danym pomieszczeniu będą drzwi prawe, czy lewe, i czy powinny one być otwierane do środka, czy na zewnątrz. Właściwy wybór zapewni wygodne i bezpieczne użytkowanie

Ościeżnice

Dobierz je tak, aby pod względem stylu i sposobu wykończenia pasowały do wybranych skrzydeł. Najtańsze są ościeżnice stałe, bez możliwości regulacji. Ich cena zależy od szerokości. Na cenę ma wpływ rodzaj materiału, z którego wykonano ościeżnicę – drewniane są droższe niż te z płyt drewnopodobnych. Istotnym elementem są profile listew wykańczających ościeżnicę. Im bardziej skomplikowane, tym droższe. W ościeżnicach z możliwością regulacji, które zwykle już na wstępie są znacznie droższe niż ościeżnice stałe, konieczne może być dobranie panelu regulującego, oczywiście za dodatkową opłatą.

Drzwi szklane

Mimo minimalistycznego wyglądu składają się one z podobnych elementów konstrukcyjnych jak drzwi tradycyjne: ościeżnicy, która umożliwia montaż w ścianie, oraz okuć zapewniających poprawne działanie (zawiasów, zamków, klamek). Ze względu na szklane skrzydło do tego rodzaju drzwi stosuje się specjalistyczne systemy zapewniające bezpieczne funkcjonowanie całości. Całe drzwi bez montażu będą kosztowały w najtańszej wersji 2900 zł.

Montaż drzwi

Kupując drzwi sprawdź, czy sprzedawca oferuje dowóz i montaż. Zwykle sprzedawca wykonuje wtedy pomiar otworów, co daje pewność, że drzwi będą pasowały. Często oferowana jest wtedy korzystniejsza gwarancja. Dodatkowo, w razie jakichkolwiek kłopotów – uszkodzenia drzwi w czasie transportu albo w skutek wadliwego montażu – unikasz trudnego i konfliktowego ustalania, po czyjej stronie leży wina. Istotnym argumentem przemawiającym na rzecz takiej kompleksowej transakcji jest możliwość rozliczenia całości (montażu z drzwiami jako materiałem niezbędnym do wykonania usługi) z niższą stawką VAT (8%). Podczas umawiania montażu postaraj się wziąć pod uwagę i uzgodnić wszelkie szczegóły dotyczące zakresu prac, na przykład to, czy ewentualne obróbki glifów ściany są wliczone w cenę.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Brama garażowa - jak dopasować ją do swoich...

Wybieramy bramę garażową. Parametry, sposoby otwierania i zastosowanie to najważniejsze informacje jakie...

Eleganckie, bezpieczne i ciepłe drzwi metalowe do...

Nowoczesne drzwi metalowe do domu wyróżnia solidna i wytrzymała konstrukcja zapewniająca...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...