| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Garaż. Wygodny i funkcjonalny garaż

Garaż. Wygodny i funkcjonalny garaż

Garaż, który jest tylko „sypialnią samochodu”, to mało ekonomiczna inwestycja. Jego budowa bardziej się opłaci, jeśli nadamy mu charakter wygodnego, wielofunkcyjnego pomieszczenia. Radzimy, jakie wymiary powinien mieć garaż wolno stojący oraz jakie funkcje może pełnić. Podpowiadamy, jak zapewnić w garażu wentylację oraz czym wykończyć ściany i podłogę w garażu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Czy warto budować garaż o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych dla jednego użytkownika, jakim jest auto?
Jeśli planujemy zbudowanie pomieszczenia otoczonego pełnymi ścianami i dachem, warto może dodać kilka metrów, aby wykorzystać je w stopniu maksymalnym i satysfakcjonującym wszystkich domowników. Z ciasnego i sporadycznie używanego pomieszczenia garaż może się zmienić w funkcjonalne wnętrze, z którego często się korzysta.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przepisowe wymiary garażu

Obowiązujące przepisy określają tylko minimalne wymiary garażu. Stanowisko postojowe w garażu powinno mieć szerokość co najmniej 2,3 m i długość 5 m. Oprócz tego odległość od boku samochodu do ściany musi wynosić przynajmniej 0,5 m. Warto pamiętać o tym, że poszczególne marki samochodów mają różne wymiary. Przyjmuje się, że samochód średniej wielkości ma długość do 4,5 m i szerokość do 1,7 m. Zatem minimalne wymiary wewnętrzne garażu jednostanowiskowego to 2,7 x 5,5 m. Z pomieszczenia tej wielkości można korzystać, ale o wygodzie i dodatkowych funkcjach nie ma mowy.

Przy planowaniu garażu warto uwzględnić sprawność fizyczną i umiejętności kierowania samochodem wszystkich użytkowników, a także ich wzrost. Według przepisów wysokość garażu w świetle konstrukcji musi wynosić co najmniej 2,2 m, a przewody i urządzenia instalacyjne być montowane pod sufitem 2 m. Jednak dobrze te wymiary skorygować z myślą o wysokich domownikach. Aby czuć się komfortowo, człowiek powinien mieć nad głową około 40 cm wolnej przestrzeni.

Pamiętajmy też o tym, że garaż, który zbudujemy, będzie nam służył wiele lat. Dziś mamy jeden samochód, za rok może się pojawić drugi. Często rower lub dwa. A może zamieszka z nami babcia o ograniczonej sprawności ruchowej lub ktoś, komu potrzebny będzie wózek inwalidzki? Wielkość garażu powinniśmy planować z myślą o przyszłości.

Nie tylko samochód - dodatkowe funkcje garażu

Powiększenie garażu pozwala ograniczyć powierzchnię pomieszczeń gospodarczych wewnątrz domu. Przeniesienie części ich funkcji do garażu (lub w jego okolice) może być korzystne dla wnętrza domu.
Poza tym w każdym domu potrzebne są sprzęty, których lepiej nie trzymać w czystym i suchym pomieszczeniu gospodarczym, na przykład kosiarka, łopata do odśnieżania, miotły, wąż ogrodowy czy opony zimowe.
Garaż
jest dobrym miejscem na drewno do kominka, deskę surfingową, kajak, meble ogrodowe, przyczepę, rowery. Część pomieszczenia może być przeznaczona na kącik hobbystyczny. Przy garażu można wydzielić pokój do prób muzycznych (wtedy garaż musi mieć zapewnioną odpowiednią izolację akustyczną), schowek na narzędzia ogrodnicze lub warsztat majsterkowicza.

Jednak garaż, który pełni również funkcję schowka, domowego warsztatu czy magazynu, powinien być właściwie zaprojektowany. Trzeba wcześniej przewidzieć, gdzie staną półki i jaki będzie do nich dostęp. Warto oświetlić garaż światłem naturalnym – ułatwia to wykonywanie wszystkich dodatkowych czynności. Istotne jest też dostosowanie liczby i umiejscowienie punktów świetlnych do sposobu użytkowania pomieszczenia. Dobrze, jeśli jedno ze świateł skierowane jest na silnik parkowanego samochodu (naprawy). Kąt warsztatowy lub hobbystyczny powinien mieć osobne oświetlenie.

Warto również pomyśleć o jednym lub kilku gniazdach elektrycznych, które umożliwią podłączenie odkurzacza, wiertarki itp.
W garażach nieogrzewanych pozwoli to na okresowe podłączenie grzejnika. Jeżeli przewidujemy korzystanie z większych urządzeń lub narzędzi elektrycznych, zamontujmy gniazdo na prąd trójfazowy.

Garaż ogrzewany czy garaż nieogrzewany?

Niska temperatura jest korzystna dla samochodu. Najlepiej, żeby w garażu było 5-8°C. Taka temperatura może się samoistnie utrzymywać w garażu nieogrzewanym, którego wszystkie ściany i strop są ocieplone. Jedynie w czasie długiej i mroźnej zimy może się zdarzyć, że spadnie poniżej zera.
Jeśli jednak będziemy chcieli, aby garaż pełnił też inne funkcje, warto stworzyć w nim możliwość choćby czasowego podniesienia temperatury do takiej, jaka jest w pomieszczeniach mieszkalnych.
Garaż powinien być też ogrzewany, jeśli jest wyposażony w instalację wodociągową. Aby ochronić ją zimą przed zamarzaniem, temperatura w garażu powinna wynosić co najmniej +5°C.

Wentylacja garażu

W garażu nieogrzewanym wentylację zapewniają otwory wentylacyjne w przeciwległych ścianach (bądź w ścianie i we wrotach garażowych) o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko (na przykład dwa otwory wentylacyjne o przekroju 14 x 14 cm lub średnicy 15 cm).
W garażu ogrzewanym konieczna jest wentylacja grawitacyjna. Powietrze odprowadza się kanałem wentylacyjnym wyprowadzonym ponad dach, a doprowadza przez otwory nawiewne w drzwiach garażowych lub ścianie. Odległość od kratki wentylacyjnej do wylotu komina nie powinna być mniejsza niż 2 m. Wentylacja powinna zapewniać 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę.

Wykończenie posadzki i ścian garażu

Materiały stosowane do wykończenia garażu powinny być przede wszystkim trwałe i łatwe do konserwacji. Wykończeniem może być ostatnia warstwa podłogi na gruncie, czyli sama wylewka betonowa zbrojona siatką metalową. Warto jednak nałożyć na to jeszcze na przykład:

  • farbę mineralną lub żywiczną jedno- lub dwuskładnikową (matową lub z połyskiem);
  • impregnaty nawierzchniowe z żywicą poliuretanową, akrylową lub silikonową oraz rozpuszczalnikiem;
  • płytki gresowe o odpowiednich parametrach lub lastrykowe;
  • samopoziomujące masy betonowe (podstawowym składnikiem jest cement) lub żywiczne (spoiwem jest żywica akrylowa, poliuretanowa, epoksydowa lub poliestrowa).

Ważne, aby posadzka w garażu nie była śliska i miała spadki do wewnętrznego lub zewnętrznego wpustu kanalizacyjnego z osadnikiem błota, olejów i smaru. Dopuszcza się kierowanie spadków bezpośrednio na teren działki – do studzienki chłonnej (gdy garaż jest na poziomie terenu).

Ściany w garażu powinny być odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Mogą być na przykład pomalowane farbami, które tworzą zmywalną powłokę. Ze względów praktycznych warto wykonać przy podłodze cokół o wysokości minimum 10 cm (może być z tego samego materiału co posadzka).

Brama garażowa

Dobierając bramę garażową, należy brać pod uwagę rodzaj mechanizmu otwierającego, ilość miejsca przed garażem i sposób zamykania. Brama garażowa może być dwuskrzydłowa (jej otworzenie wymaga najwięcej miejsca), uchylna płytowa, segmentowa (sekcyjna) boczna lub górna, harmonijkowa lub rolowana.
Najczęściej wykonana jest z drewna, blachy stalowej lub aluminiowej, może być pełna lub z wypełnieniem szklanym, ocieplona lub nie. Ocieplona brama garażowa jest dużo droższa, ale jeśli garaż jest ogrzewany, to należy się na nią zdecydować.
Bramy obliczone na przejazd jednego samochodu muszą mieć szerokość co najmniej 2,3 m i wysokość 2 m w świetle. Bramy garażowe przez które mogą przejechać jednocześnie dwa auta mają zwykle wymiary - 4,8-5 m szerokości i 2-2,3 m wysokości.

Sposób na zamarzającą szynę bramy wjazdowej

Brama przesuwna jest bardzo wygodna, jednak wiele osób miewa zimą kłopoty z jej otwieraniem....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Kupujemy drzwi antywłamaniowe. Zewnętrzne drzwi...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...