Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Garaż blaszany, betonowy, a może garaż drewniany? Wybierz garaż gotowy dla siebie

Garaż blaszany, betonowy, a może garaż drewniany? Wybierz garaż gotowy dla siebie

Gdy nie chcemy bałaganu na działce, zamiast murować, postawmy garaż gotowy. Do wyboru mamy: garaż blaszany, betonowy, drewniany a nawet garaż z płyt warstwowych. Zobacz, jak powinno być przygotowane podłoże pod tego typu budynek. Wybierz garaż odpowiedni dla swoich potrzeb.

Garaże gotowe można postawić w godzinę do dwóch albo złożyć i wykańczać nieco dłużej – maksymalnie dwa-trzy dni. Producenci dokładnie instruują, jak zrobić to samodzielnie, i wiele konstrukcji jest do tego przystosowanych. Jedynie duże i ciężkie panele drewniane, płyty warstwowe oraz prefabrykaty betonowe wymagają zastosowania specjalnego sprzętu, więc zawsze są montowane przez producentów, którzy często dysponują siecią autoryzowanych przedstawicieli i montażystów. Także bardziej skomplikowane konstrukcje jak przy garażach drewnianych producenci składają sami.

Garaż gotowy w dwie godziny

Najszybciej można zmontować garaże składające się z dużych elementów: betonowych, blaszanych, z płyt warstwowych lub paneli drewnianych. Im dalej posunięta prefabrykacja, tym prostszy i krótszy jest montaż. Samo złożenie konstrukcji trwa mniej więcej godzinę, ale czas ten może się wydłużyć, jeśli chcemy mieć dużo wyposażenia dodatkowego, na przykład zrobioną instalację elektryczną.

Autor: REKERS

Duże prefabrykaty z betonu montuje się za pomocą dźwigu. Zanim zamówi się taki garaż, trzeba się upewnić, czy ciężki sprzęt zdoła dojechać do naszej działki (fot. REKERS).

Autor: REKERS

Jeśli fundament został przygotowany prawidłowo, podwójny garaż z dwóch odlewów betonowych można ustawić w pół godziny (fot. REKERS).

Autor: REKERS

Wszystkie elementy wyposażenia, na przykład brama, drzwi, rury spustowe, są już zamocowane wewnątrz i zabezpieczone na czas podróży. Po montażu bramę i drzwi powinniśmy wyregulować, a rurę spustową wyprowadzić do gruntu lub do kanalizacji (fot. REKERS).

Autor: REKERS

Styk między dwoma odlewami wypełnia się elastyczną listwą uszczelniającą. Uszczelnienie na dachu należy dodatkowo pokryć pasem papy (fot. REKERS).

Projekt budowlany

Wiele firm oferujących garaże gotowe może dostarczyć projekt budowlany za dodatkową opłatą (1000-4000 zł). Chyba że zlecenie będzie odpowiednio duże, na przykład garaż dwustanowiskowy z bogatym wyposażeniem dodatkowym kosztujący 30 000-40 000 zł, wtedy projekt można dostać gratis.

Jak powinno być przygotowane miejsce pod garaż gotowy?

Przygotowując utwardzone podłoże pod garaż, warto wyprowadzić przewody elektryczne tak, żeby znajdowały się wewnątrz bryły budynku. Instalacja elektryczna na miejscu przyda się także montażystom. Miejsce przeznaczone na garaż gotowy musi być wyrównane, wypoziomowane i utwardzone.

Grubość i wytrzymałość podłoża powinna być zgodna z zaleceniami dostawcy garażu, ponieważ innej będzie wymagała lekka konstrukcja blaszana, a innej solidny garaż drewniany. Jedynie prefabrykaty betonowe mają podłogę (można także zamówić garaż drewniany z podłogą), więc pod nimi trzeba wykonać tylko stopy lub ściany fundamentowe.

Żeby utwardzić podłoże, wykonuje się wylewkę betonową lub nawierzchnię z płyt, kamieni czy kostki brukowej. Jeśli układamy nawierzchnię z elementów betonowych albo kamiennych, miejsca, w których będą ustawione słupy dźwigające konstrukcję, należy dodatkowo wzmocnić stopami fundamentowymi.

Podłoże wystarczy utwardzić tylko na wymiar garażu gotowego. Ale dobrze, gdy teren ten jest większy od wymiarów garażu o przynajmniej 40-50 cm z każdej strony. Warto zwrócić uwagę, żeby taka opaska była zrobiona z niewielkim spadkiem. Woda deszczowa będzie po niej ściekać, a w razie ulewy odbijać się na zewnątrz, nie pobrudzi więc i nie zniszczy ścian garażu.

Garaż betonowy

Do wykonywania garaży betonowych stosuje się zbrojony beton klasy C25/30, C30/37 lub C35/45. Są to konstrukcje monolityczne, czyli cały budynek – ściany, dach i podłoga – stanowi jeden odlew, co zapewnia jego szczelność i trwałość.

Garaże betonowe mają ograniczony zakres wymiarów, bo producenci dysponują zwykle tylko kilkoma formami do produkcji odlewów. Za to są to konstrukcje przystosowane do ustawiania obok siebie lub jeden na drugim. W garażach podwójnych lub poszerzonych o pomieszczenie gospodarcze usuwa się po jednej ścianie, żeby połączyć przestrzeń. W garażach piętrowych (górna kondygnacja może pełnić funkcję pomieszczenia gospodarczego) robi się otwór w stropie na schody. Garaż betonowy piętrowy albo z miejscem postojowym na dachu to dobre rozwiązanie na działkę o dużym spadku. Można w ten sposób przygotować dwa miejsca dla samochodu, na które wjeżdża się z różnych stron – poziomów gruntu. W prefabrykacie betonowym można tak uszczelnić dach, żeby posadzić na nim rośliny. Bardzo często takie garaże obsypuje się ziemią. Nie trzeba wtedy wykonywać muru oporowego, garaż sam w sobie jest murem oporowym. Pojedynczy garaż betonowy waży kilkanaście ton. Jego ustawienie wymaga zastosowania dźwigu lub specjalnego sprzętu producenta. Trzeba zapewnić możliwość dojazdu dużego samochodu o kilkutonowym nacisku na koło i pracy dźwigu – zadbać o szeroki dojazd i wjazd na działkę, stabilne podłoże, możliwość manewrowania (uwaga na napowietrzne linie energetyczne!).

Garaż blaszany

Do budowy garaży używa się stalowej blachy trapezowej o grubości 0,5-0,7 mm ocynkowanej ogniowo, powleczonej poliestrem, pomalowanej proszkowo, pokrytej farbą akrylową lub zabezpieczonej tylko farbą podkładową (należy ją niezwłocznie pomalować farbą antykorozyjną). Konstrukcję nośną stanowią słupy z kątownika skręcane na śruby samowiercące. Blacha jest mocowana za pomocą nitów aluminiowo-stalowych. Konstrukcję dachu stanowią kształtowniki, do których wkrętami samowiercącymi z wkładkami kauczukowymi mocuje się blachę trapezową. Podobnie jak w przypadku blachy, jeśli kształtowniki są pokryte tylko farbą podkładową, powinniśmy je pokryć jedną-dwiema warstwami farby antykorozyjnej. Po zmontowaniu garaż blaszany trzeba przymocować do podłoża, czyli zakotwiczyć konstrukcję, żeby nie została zerwana lub uszkodzona w razie silnych wiatrów (jest to usługa dodatkowo płatna, niewchodząca w zakres montażu). Do wylewki betonowej należy go przytwierdzić co mniej więcej 2 m kołkami rozporowymi Æ 14-16 mm. Większe, cięższe konstrukcje lepiej jest przymocować kątownikami.

Garaże blaszane można z zewnątrz otynkować natryskowo. Kilkucentymetrowa warstwa tynku akrylowego usztywnia konstrukcję i czyni budynek bardziej estetycznym. Można je także ocieplić od środka warstwą styropianu (najczęściej 2 cm), którą przykrywa się plastikowymi panelami.

Do ofert internetowych garaży blaszanych o standardowych wymiarach 3 x 5 m za 1000-1500 zł z transportem i montażem w niewielkiej odległości od producenta należy podchodzić dość ostrożnie. Trzeba zwrócić uwagę na jakość blachy i zabezpieczeń antykorozyjnych tam zastosowanych, bo może się to okazać inwestycją na krótki czas.

Brama do garażu na XXI wiek

Brama garażowa powinna być ciepła, tania i od dobrego producenta. Ale też taka, by do garażu mogły...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary bram garażowych. Jak dobrze dobrać bramę?

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy...

Zamek do drzwi wejściowych. Jak wybrać właściwy...

Sprawdź, jak kupować zamek do drzwi wejściowych. Pamiętaj, że drzwi zewnętrzne powinny mieć jeden centralny...

WIDEO: Nowość - drzwi z ukrytymi ościeżnicami...

Firma ENTRA pokazała na Targach Budma 2014 drzwi wewnątrzne z wbudowanymi ukrytymi ościeżnicami. Zobacz nasz...

WIDEO: Nowe drzwi o bramy garażowe WIŚNIOWSKI

Garażowa brama uchylna CONNECT, nowa brama garażowa segmentowa do domów energoszczędnych oraz Wiśniowski Home...

Wygodny wjazd do garażu pod domem i na poziomie...

Z garażu korzystasz kilka razy dziennie, dlatego wjazd do garażu musi być komfortowy. Wykończenie podjazdu...

Akcesoria do drzwi wewnętrznych. Zakmki, klamki i...

Kupując drzwi wewnętrzne musisz podjąć szereg decyzji. Czeka cię między innymi ustalenie, jakie akcesoria do...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.