| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi zewnętrzne - na jakie rozwiązania funkcjonalne zwrócić uwagę?

Drzwi zewnętrzne - na jakie rozwiązania funkcjonalne zwrócić uwagę?

Drzwi zewnętrzne to ważna część elewacji domu. Dobrze dopasowane drzwi powinny harmonizować ze stylem budynku i chronić go przed włamaniami, hałasem, niskimi temperaturami. Ważny jest też komfort użytkowania drzwi.

Wybierając drzwi wejściowe trzeba zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne takie jak izolacyjność termiczna i akustyczna, ale również na rozwiązania funkcjonalne i wygodę użytkowania drzwi. Prawidłowo dobrane i zamontowane drzwi bez problemów będą służyły przez wiele lat.

Rozmiar drzwi zewnętrznych

Według przepisów, drzwi w świetle ościeżnicy powinny mieć minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Obliczono, że właśnie takiej wielkości otwór drzwiowy umożliwia swobodne przemieszczanie się ludzi i wnoszenie do domu różnych przedmiotów np. mebli. W przypadku zastosowania drzwi dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 90 cm. Wymagania te dotyczą drzwi, przez które prowadzi główne wejście do budynku. Oczywiście można wybrać drzwi nieco szersze, dzięki czemu przejście będzie wygodniejsze. Producenci oferują np. drzwi jednoskrzydłowe o szerokości dochodzącej do 1171 cm i dwuskrzydłowe o szerokości 2070 cm. Przy montażu drzwi w budynkach mieszkalnych należy również dobrze dobrać próg. Nie powinien on przekraczać 20 mm. Taka wysokość umożliwia komfortowe przemieszczanie się np. osób niepełnosprawnych.

Sposób otwierania drzwi – na zewnątrz czy do środka?

Drzwi otwierane na zewnątrz nie zajmują miejsca w przedsionku lub holu. Można je zastosować w domach, w których strefa wejścia nie jest zbyt duża. Przy takim sposobie otwierania dobrze jest zaprojektować nieco większą powierzchnię najwyższego stopnia schodów, tak, by otwieranie drzwi było wygodne i bezpieczne. Plusem jest dużo łatwiejsze zamykanie drzwi za osobami, które są już we wnętrzu oraz łatwiejsza ewakuacja podczas pożaru lub innego zagrożenia, niż w przypadku skrzydeł otwieranych do środka. Wejście do domu warto zadaszyć lub zaprojektować we wnęce aby zalegający śnieg nie utrudniał otwierania drzwi. Skrzydło otwierane do środka sprawdzi się w budynkach z obszernym korytarzem lub wiatrołapem. Zadaszenie nad wejściem nie jest konieczne, bo ani śnieg ani wysoka wycieraczka umieszczona na zewnątrz nie zablokują drzwi. Niedogodnością przy tym rozwiązaniu może być spływanie po skrzydle deszczu i rozpuszczającego się śniegu.

Autor: POL-SKONE

Drzwi zewnętrzne Ontario

Drzwi prawe czy lewe?

Planując zakup drzwi trzeba też zdecydować, czy lepsze będzie skrzydło lewe czy prawe. Wybór powinien być uzależniony od wielkości powierzchni, która jest dostępna z obu stron wejścia, dodatkowo skrzydło, zwłaszcza przy otwieraniu do środka nie powinno kolidować z innymi – wewnętrznymi drzwiami. Jak sprawdzić, czy drzwi są lewe czy prawe? Trzeba stanąć przed drzwiami do strony zawiasów. Jeśli zawiasy widoczne są po lewej stronie – są to drzwi lewe i analogicznie – drzwi prawe mają zawiasy są po prawej stronie.

Z przeszkleniem czy bez?

Wybór ten zależy od upodobań estetycznych i potrzeb inwestora. Drzwi bez szyby skutecznie izolują wnętrze domu od tego, co dzieje się na zewnątrz. Aby zobaczyć, kto znajduje się przy wejściu trzeba je otworzyć lub skorzystać z wizjera. Drzwi przeszklone sprawdzą się w domach z korytarzami i holami odciętymi od światła dziennego. Aby wnętrze zostało dobrze doświetlone, szyby powinny być dość duże albo zwielokrotnione. Producenci oferują skrzydła z różnorodnym układem przeszkleń. W nowoczesnych drzwiach sprawdzonych producentów pakiety szybowe mają wysokie klasy odporności na włamanie, a więc inwestor zamawiając drzwi nie musi dokonywać wyboru pomiędzy bezpieczeństwem a estetyką i funkcjonalnością. Nie tylko przeszklenia wpuszczą światło do wnętrza. Zamontować można również drzwi ze specjalnym dodatkowym skrzydłem wyposażonym w szyby. Taki panel zwykle jest nieruchomy, ale można być też montowany na zawiasach, co umożliwia otwieranie go w sytuacji, gdy trzeba wnieść do domu przedmioty o sporych gabarytach.

Z jakiego materiału?

Materiał, z którego wykonane są drzwi ma znaczenie estetyczne i praktyczne – wpływa na energooszczędność, izolacyjność akustyczną, trwałość drzwi oraz komfort ich użytkowania.

Drzwi drewniane są wytrzymałe i mają dobrą izolacyjność termiczną, ale trzeba je starannie konserwować i zabezpieczać przed wilgocią i działaniem szkodników drewna. Drzwi z PCW wykończone są specjalną trwałą okleiną lub folią z powłoką akrylową. Takie drzwi łatwo czyścić i konserwować, ale w przypadku znacznego uszkodzenia powierzchni są trudne do odnowienia. Drzwi z włókna szklanego są bardzo lekkie. Natomiast cięższe – stalowe są bardzo odporne na rozbicie, uszkodzenie i wyważenie, ale są najtrudniejsze do ocieplenia. Znaczenie ma też sposób zabezpieczenia powierzchni - lakierem, farbą akrylową, emalią chemoutwardzalną, fornirem albo powłoką winylową. Warstwa zewnętrzna powinna chronić drzwi przed wilgocią, a przy drzwiach drewnianych umożliwiać oddychanie materiału. Prawidłowo dobrane i nałożone powłoki nie powinny łuszczyć się i zmieniać barwy pod wpływem działania słońca i czynników atmosferycznych.

Autor: POL-SKONE

Drzwi zewnętrzne Elegant

Modne drzwi wewnętrzne. Jakie modele drzwi są najpopularniejsze?

Czy modne drzwi to te o prostej budowie, czy bardziej finezyjne. Czy modne są przeszklenia w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Modne drzwi wewnętrzne. Jakie modele drzwi są...

Czy modne drzwi to te o prostej budowie, czy bardziej finezyjne. Czy modne są przeszklenia w drzwiach? Czy...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...