| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi: przed zakupem...

Drzwi: przed zakupem...

Drzwi wejściowe muszą łączyć wiele funkcji. Powinny uzupełniać i podkreślać styl domu, harmonijnie dopasować się do elewacji i przede wszystkim stanowić barierę nie do przejścia dla intruzów.

Przed zakupem drzwi

Zanim się wybierzemy do sklepu, żeby kupić drzwi lub zaczniemy sprawdzać oferty drzwi, musimy podjąć kilka decyzji i wykonać kilka pomiarów. Najlepiej poprosić o pomoc przy pomiarze montera, przedstawiciela sklepu lub producenta drzwi. Najczęściej usługa ta jest bezpłatna i nie obliguje nas do zakupu.

Sposób otwierania drzwi: do środka czy na zewnątrz

Przy zakupie drzwi powinniśmy wiedzieć, że te przeznaczone do otwierania na zewnątrz, a zamontowane jako otwierane do środka, mogą nie spełnić wymogów norm i naszych oczekiwań. Dzieje się tak dlatego, że zamek od strony potencjalnego ataku często jest wzmocniony płytką stalową, a przy takim montażu płytka znajdzie się od strony pomieszczenia i będzie tu zupełnie nieprzydatna.

Szerokość drzwi

Określenie tego parametru może sprawiać pewne problemy. Podaje się go jako szerokość drzwi razem z ościeżnicą. Jeżeli jednak w otworze nie były nigdy osadzone drzwi albo jeśli dotychczasowe zostały już wyjęte, pozostaje nam zmierzyć szerokość otworu w murze i na podstawie tego wymiaru dobrać w sklepie drzwi odpowiedniej wielkości, wiedząc, że otwór musi być szerszy niż drzwi, razem z ościeżnicą o 2 do 4 cm(w zależności od zaleceń montażowych producenta).

Wysokość drzwi

Trudno mówić o standardowym wymiarze, gdyż zawiera się on w przedziale od 201 do 210 cm. Jeżeli podejmujemy decyzję wyboru i montażu drzwi na etapie budowy, powinniśmy koniecznie pamiętać o tym, że poziom gotowej posadzki znajduje się wyżej niż podłoże w trakcie osadzania drzwi. Wysokość drzwi należy zatem dobrać tak, aby drzwi były dopasowane do ostatecznego poziomu podłogi.

Akcesoria do drzwi

Kiedy dobierzemy już odpowiedni rozmiar drzwi, pozostaje nam tylko wybrać dodatkowe elementy ich wyposażenia, a więc klamkę i szyldy, wkładki zamka drzwiowego, wizjer, dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapornika łańcuchowego lub sztywnego, dodatkowego zamka montowanego w skrzydle oraz próg.

W drzwiach antywłamaniowych stosowane są progi dwojakiego rodzaju. Próg montażowy jest wykorzystywany do montażu drzwi podczas budowy domu i w dalszych etapach budowy zasłonięty przez okładzinę wierzchnią posadzki (parkiet, płytki). Próg dodatkowy – najczęściej drewniany – jest wybierany przez kupującego i zakładany dopiero po ułożeniu podłóg. Jeżeli drzwi antywłamaniowe nie mają osobno progu montażowego i drewnianego (dodatkowego), instaluje się ościeżnicę z dołączonym progiem stałym na posadzce, a następnie układa okładziny wierzchnie (parkiet, płytki). Zazwyczaj próg taki wystaje ponad poziom podłogi od 0,5 do 3 cm.

Drzwi wejściowe otwierane do środka

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi prawe

Drzwi lewe

Zalety Wady 
 • zawiasy są we wnętrzu domu, co poprawia bezpieczeństwo
 • próg ochrania dół drzwi przed podważeniem
 • możliwość stosowania dowolnej wycieraczki (na podeście lub w jego wgłębieniu)
 • otwierając drzwi, nie musimy się wychylać na zewnątrz
 • woda opadowa może spływać po drzwiach do wnętrza domu
 • podmuchy wiatru mogą odpychać drzwi od ościeżnicy i wnikać do środka
 • konieczne miejsce w wiatrołapiełatwiej je wyważyć przez „taranowanie”

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Drzwi lewe

Drzwi prawe

ZaletyWady
 • wiatr dopycha drzwi do ościeżnicy, uszczelniając je
 • łatwiej zamknąć za wchodzącym gościem
 • trudniej wyważyć drzwi przez „taranowanie”
 • ułatwiają ewakuację
 • odpowiednie nawet do małego wiatrołapu
 • wiatr wiejący z boku może wyrwać klamkę z ręki przy otwieraniu
 • konieczny duży podest przed drzwiami (miejsce na otwarcie i wchodzące osoby)
 • ze względów bezpieczeństwa powinny być stosowane drzwi z zawiasami maskowanymi

Co oferują producenci drzwi

Posiadając podstawowe wiadomości na temat drzwi antywłamaniowych klasy C, łatwiej wybrać wśród bogatej oferty te, które będą najodpowiedniejsze.

Cena drzwi zależy od kilku czynników. Głównie od wyposażenia standardowego, które w niektórych przypadkach składa się z bardzo wielu elementów, a także od wybranych okładzin wierzchnich, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Najdroższe są te, które jako poszycie mają fornir, najtańsze są malowane proszkowo. Produkowane są również dwuskrzydłowe drzwi antywłamaniowe i te oczywiście są droższe od jednoskrzydłowych.

Jeśli drzwi są montowane przez autoryzowany serwis, producenci udzielają zazwyczaj dwuletniej gwarancji. Jeżeli będą mocowane samodzielnie lub przez montażystów z firmy nieautoryzowanej przez producenta, grozi nam skrócenie gwarancji lub nawet jej utrata.
Niektóre firmy produkujące drzwi klasy C mają umowy z agencjami ubezpieczeniowymi pozwalające na obniżenie składki przy ubezpieczaniu domu, w którym zamontowane są ich produkty. Zniżki te sięgają nawet 30%.

Drzwi antywłamaniowe można również wykonać na zamówienie. Mają wtedy dowolny, dopasowany do otworu drzwiowego wymiar oraz wybraną przez nas okładzinę wierzchnią (wewnętrzną i zewnętrzną). Musimy być jednak wówczas przygotowani na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z realizacją takiego zamówienia.

Z reguły jest tak, że nietypowe wymiary wiążą się z 10-20-procentową dopłatą, natomiast drzwi wykonane na specjalne zamówienie są wyceniane indywidualnie.

Murator Radzi

Jeżeli zdecydujemy się na zakup drzwi antywłamaniowych z certyfikatem Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, zlećmy montaż firmie współpracującej z dystrybutorem, której pracownicy wykonają go zgodnie z instrukcją producenta. Uzyskamy w ten sposób pewność poprawnego osadzenia drzwi, ulgę w ubezpieczeniu domu, zapłacimy niższy VAT, nie stracimy gwarancji lub nawet będzie ona wydłużona. Często montaż jest wliczony w cenę drzwi, więc tym bardziej warto się na niego zdecydować.

Drzwi przeciwpożarowe

Dzięki swej konstrukcji drzwi przeciwpożarowe nie poddają się łatwo płomieniom i są szczelniejsze...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i...

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy...