| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi antywłamaniowe. Drzwi wejściowe, które zabezpieczą Twój dom podczas urlopu

Drzwi antywłamaniowe. Drzwi wejściowe, które zabezpieczą Twój dom podczas urlopu

Dom jednorodzinny musi zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i ich mieniu. Dlatego trzeba zamontować wejściowe drzwi antywłamaniowe. Im lepsze, tym dłużej złodziej będzie zmagał się z ich otworzeniem. Powinny mieć mocną budowę, solidny zamek oraz liczne zabezpieczenia antywłamaniowe.

Drzwi antywłamaniowe z klasą

Szukając drzwi antywłamaniowych, w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na ich klasę. Musi być uwzględniona na tabliczce znamionowej znajdującej się tuż przy zawiasach. Dla bezpieczeństwa warto poprosić sprzedawcę o okazanie certyfikatu potwierdzającego ich klasę. Certyfikat jest wystawiany dla konkretnego modelu drzwi (trzeba sprawdzić, czy nie dotyczy innych). Wystawia go albo Instytut Techniki Budowlanej, albo Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Klas jest 6. Drzwi uznane za antywłamaniowe powinny mieć klasę przynajmniej 3, a najlepiej 4. To odpowiedniki dawnej klasy C.

Jaką klasę wybrać?

Drzwi klasy 4 powinno się montować w domach jednorodzinnych, wolnostojących. W budynkach usytuowanych na ogrodzonych osiedlach, gdzie zabudowa jest gęsta i można liczyć na czujne oko sąsiada, wystarczą drzwi klasy 3. Pancerne drzwi klasy 5 powinno się wybrać do zabezpieczenia pomieszczeń, w których są przechowywane rzeczy szczególnie cenne, na przykład wartościowe dzieła sztuki.

Po czym poznać drzwi antywłamaniowe dobrej jakości?

  • Mają grubą blachę – ramę drzwi antywłamaniowych wzmacnia obustronnie płat stalowej blachy. Powinna być nie cieńsza niż 2-milimetrowa.
  • Mają bolce antywyważeniowe – są one umieszczone od strony zawiasów. Powinny być przynajmniej trzy.
  • Mają osłony zawiasów – chronią one zawiasy przed wycięciem.
  • Są wyposażone w pręty i sprężyste blachy – to zabezpieczenia uniemożliwiające wycinanie otworów w powierzchni drzwi. Gdy trafi na nie piła, pręty będą się obracać, a blachy wyginać wraz z jej ruchem.
  • Mają niski współczynnik U – drzwi zewnętrzne muszą mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U, żeby nie były mostkiem termicznym. Jego wartość nie powinna przekraczać 2,6 W/(m2.K), a w domach energooszczędnych – 1,3 W/(m2.K).

Zamek także z certyfikatem

Drzwi antywłamaniowe muszą mieć przynajmniej 2 dobrej jakości zamki – centralny - wewnątrz skrzydła i pomocniczy - na skrzydle. Pierwszy rygluje skrzydła w 3, 5 lub 7 punktach na ich obwodzie. Niektórzy producenci „rozmnażają” te punkty, zaliczając do nich miejsca, w których w futrynę wchodzi każdy rygiel. Na przykład w centralnym punkcie ryglowania – przy zamku – w futrynę wchodzą 3-4 rygle. Nieuczciwi producenci nie traktują tego jako 1 punkt ryglowania, lecz jako 3. W ten sposób mogą ich naliczyć na obwodzie skrzydła nawet 12 lub 14, a w rzeczywistości jest ich 5. Do niedawna zamki antywłamaniowe miały klasę A, B i C. Dziś jest nowa, bardziej skomplikowana. Teraz oznaczenie zamka składa się aż z 11 pozycji. Każda mówi o czymś innym. Ciebie interesuje 7 – to klasa antywłamaniowości od 1 do 7. O zamkach z klasą od 4 do 7 można mówić, że są antywłamaniowe.

WAŻNE

Gwarancja

Okres jej trwania może wynieść nawet 5 lat. Warto jednak wiedzieć, że gwarancja może nie obowiązywać, jeśli drzwi nie zostaną zamontowane przez autoryzowaną ekipę, z którą producent lub dystrybutor ma podpisaną umowę.

Ubezpieczenie

Zanim kupisz drzwi, dowiedz się u ubezpieczyciela, czy jeśli będziesz miał dany model, będą ci przysługiwały zniżki w składce ubezpieczeniowej. Mogą one wynosić od 10 do 25%.

Autor: GERDA

Nieduże przeszklenia nie obniżają odporności drzwi na włamanie. Jednak szyby powinny mieć klasę co najmniej P4

Przeczytaj dodatkowo:
Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Zestawienia bram garażowych i drzwi wejściowych -...

Piękny dom to duma i chluba właściciela, dlatego warto zadbać o kompleksowe i profesjonalne zaprojektowanie...

Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Elektryczne otwieranie drzwi wewnętrznych – napęd...

Napęd do drzwi wewnętrznych to produkt ułatwiający normalne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w...

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które...

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i element, którego nie da się nie zauważyć. Powinny być zatem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.