| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe

Niemal połowa włamań do domów odbywa się przez drzwi wejściowe. Dlatego też mocne drzwi antywłamaniowe z solidnymi zamkami będą dla złodzieja przeszkodą trudną do pokonania.

Drzwi mocne jak stal

Drzwi antywłamaniowe zbudowane są z dwóch warstw blachy stalowej ocynkowanej i pomalowanej farbą antykorozyjną, między którymi znajduje się konstrukcja wzmacniająca (przyspawana do blachy punktowo lub liniowo). Może być zrobiona z ceowników, teowników bądź innych kształtowników zamontowanych pionowo albo tworzących ruszt. Między kształtownikami umieszczona jest termoizolacja – wełna mineralna, styropian lub pianka poliuretanowa. Każdy z tych materiałów zapobiega uciekaniu ciepła z pomieszczeń. Jeśli jest to wełna mineralna, dodatkowo izoluje akustycznie. Obwód drzwi wzmocniony jest profilami stalowymi. Może też być na nim naklejona uszczelka gumowa, która wytłumia dźwięk towarzyszący zamykaniu drzwi i chroni przed nawiewaniem zimnego powietrza z zewnątrz.

Większe, mniejsze i regulowane

W sklepach i hurtowniach dostać można drzwi o wymiarach standardowych. Wysokość ich skrzydła waha się od 1900 mm do 2200 mm. W dolnej części producenci umieszczają niekiedy regulowane kasetony. Dzięki nim można zwiększyć wysokość nawet do kilku centymetrów. Szerokość drzwi wejściowych w domach jednorodzinnych nie może być mniejsza niż 90 cm. Drzwi antywłamaniowe nie należą do lekkich. Ich masa wynosi średnio 60-90 kg, lecz bywają i takie, które ważą 120-140 kg. Ciężar w znacznym stopniu zależy od wielkości drzwi, grubości blach i kratownic, jak również od rodzaju użytego materiału wykończeniowego.

Ościeżnice i zawiasy nie do wyłamania

Na nic zdadzą się nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe, jeśli będą zamocowane w słabych, źle osadzonych ościeżnicach. Profile ościeżnic powinny być wykonane z metalu i najlepiej, gdy będą głęboko zakotwione w murze – wmurowane lub głęboko wkręcone. Uniemożliwi to złodziejowi wyrwanie ich razem z drzwiami. Wymieniając drzwi stare na nowe – antywłamaniowe, można zastosować ościeżnice nakładkowe (na zdjęciu), które mocuje się do ościeżnic już istniejących. Nie są one tak mocne, jak te kotwione, lecz są dla nich pewną alternatywą. Niestety zwężają nieco przejście. Niebagatelną rolę odgrywają też zawiasy. Powinny być co najmniej trzy. Nowoczesne zawiasy umożliwiają precyzyjną regulację położenia skrzydła drzwi w stosunku do ościeżnicy. Najlepiej, gdy są na stałe zespolone z konstrukcją drzwi i tak zamaskowane, by dostęp do nich był utrudniony.

Zamek z pomocnikiem

Wszyscy producenci wyposażają swoje drzwi antywłamaniowe w zamek centralny mocowany w ich wnętrzu. Ma on mechanizm ryglujący drzwi jednocześnie w kilku miejscach na obwodzie. Zamek przeważnie ma wymienną wkładkę bębenkową. Można ją w razie potrzeby wyjąć i zastąpić nową. Jest to przydatne, zwłaszcza gdy zginą klucze i konieczna byłaby wymiana całego zamka. Inną wkładkę zakłada się do zamka wtedy, gdy drzwi zamontowane są jeszcze w trakcie trwania budowy. Może się bowiem zdarzyć, że nieuczciwy robotnik lub przedsiębiorczy złodziej dorobi zawczasu klucz do tego zamka. Wystarczy wtedy tuż po przeprowadzce wymienić wkładkę i można spać spokojnie. Producenci często sprzedają zamki i od razu dodają do nich drugą, zapasową wkładkę. Niekiedy także oferują system master key, polegający na tym, że we wszystkich zamkach są wkładki, do których pasuje jeden wzór klucza. Można wtedy jednym kluczem otworzyć każde drzwi w domu. Dodatkowo (odpłatnie lub nie) mocowane są zamki pomocnicze, zewnętrzne lub wewnętrzne (na zdjęciu). Mają one prostą budowę i służą do zamykania drzwi na czas obecności domowników. Są to najczęściej typowe „zasuwki” mocowane do płyty drzwi. Istnieją też zewnętrzne zamki pomocnicze połączone ze sztywną zapornicą. Niektóre zamki wyposażone są w mechanizm alarmowy sygnalizujący próbę ich uszkodzenia. Inne zaś przystosowane są do współpracy z systemami alarmowymi podłączonymi do centrum monitoringu. Wyposażone są wtedy w czujniki nacisku bądź otwarcia. Zamki powinny być zabezpieczone od zewnątrz szyldami lub osłonkami z mocnej stali, które ochronią bębenek przed wyrwaniem.

Ościeżnice nakładkowe.

Zamki pomocnicze wewnętrzne.

Bramy garażowe. Jak powinien przebiegać montaż bramy do garażu?

Kupując bramę garażową zamawiasz ekipę, która ją zamontuje. Warto wiedzieć, jakie prace będą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy uchylne bramy garażowe

Znajdź wymarzoną bramę do swojego garażu. Prezentujemy kilka aranżacji domów wyposażonych w uchylne...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Wejście do domu na miarę XXI wieku: jak...

Wejście do domu jest miejscem, gdzie wygoda i funkcjonalność odgrywają szczególne znaczenie. W ich...

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...