Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Daszek nad wejściem. Jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi?

Daszek nad wejściem. Jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi?

Im prostszy daszek nad wejściem, tym jest on ładniejszy, łatwiejszy w budowie i tańszy. Zobacz jak zbudować zadaszenie nad drzwiami wejściowymi.

Materiał na zadaszenie

Konstrukcję daszku najłatwiej zrobić z drewnianych lub stalowych wsporników, mocując je na kotwy solidnie osadzone w żelbetowym wieńcu lub wytrzymałym murze z pełnej cegły czy silikatu. Można go też wykonać z żelbetu, utwierdzając wspornik w żelbetowym elemencie ściany – wieńcu lub nadprożu. Zbrojenie takiego wspornikowego daszku można zakotwić nawet bez rozkuwania muru, wklejając pręty w nawiercone otwory, a następnie w ybetonować płytę wraz ze zbrojeniem ułożonym w deskowaniu. Wspornikową płytę daszku, podobnie jak balkonową, warto zaizolować termicznie, w przeciwnym razie stanie się mostkiem cieplnym. Innym sposobem zbudowania daszku jest oparcie konstrukcji z jednej strony na ścianie, a z drugiej na słupach. Jeżeli daszek jest oddzielony konstrukcyjnie od domu i stoi przed elewacją jako niezależna konstrukcja na słupach lub ściankach, to nie trzeba go ocieplać. Taki daszek jest nowoczesnym rozwiązaniem powszechnie stosowanym w domach pasywnych i energooszczędnych. Pozwala na zachowanie ciągłości izolacji cieplnej i może być oddzielony od fundamentów i ścian domu. W miejscu jego styku ze ścianą budynku nie powstają mostki cieplne i fragmenty zagrożone przeciekaniem wody. Dobrze sprawdza się w tym przypadku konstrukcja stalowa lub drewniana.

Daszek płaski

Najprostszy jest daszek płaski o prostych krawędziach. Jego zaletą jest swoboda, z jaką możesz go umieścić na elewacji. Dzięki minimalnemu spadkowi nie zasłoni dużego fragmentu ściany i nie będzie kolidował z oknami, okapem czy gzymsem. Taki daszek można dobudować na ścianie domu w wielu miejscach. Pasuje nie tylko do budynków modernistycznych o płaskich dachach, ale także do skromnych domów z dachami spadzistymi. Najłatwiej go wykonać jako jednospadowy, po którym woda spływa w kierunku prostopadłym do ściany.

Daszek dwuspadowy

Najbardziej popularne są daszki dwuspadowe – ze spadkami na boki. Istotne są tu detale styku bocznych połaci daszku z dachem i ścianą budynku. Najważniejsza jest decyzja, czy ich okap lub gzyms ma być zrównany z okapem lub gzymsem na dachu domu. Jeśli jest wyżej, powstaną trudne do ładnego wykończenia ciemne kąty pod okapem daszku przerywającego połać dachu głównego. Jeżeli okapy daszku nad wejściem wypadną niżej niż okap dachu głównego, takie ciemne kąty pojawią się po bokach daszku nad wejściem, a do tego ściana domu na styku z jego połacią będzie narażona na zamakanie. Jednakowy poziom gzymsów domu i daszku jest rozwiązaniem najkorzystniejszym, jednak taki układ sprawdza się w budynkach o dachu schodzącym nisko nad okna parteru.

Ganek przy wejściu

Dwuspadowe daszki mogą być dostawione do ściany domu i oparte na dwóch lub czterech słupach z trójkątnym szczytem nad wejściem. W ten sposób powstaje tradycyjny ganek lub kolumnowy portyk znany z wielu historycznych przykładów. Taka oprawa wejścia dobrze pasuje do budynków ze spadzistymi dachami mających przypominać polski dworek. Tradycyjny ganek na filarach powinien znajdować się na środku elewacji. Źle wygląda, gdy jest zbyt blisko narożnika. Często w dodatku przegrywa on konkurencję z największymi drzwiami do domu, jakimi są dzisiaj wrota do garażu. Daszek nad gankiem, nawet mały, powinien być najważniejszym elementem elewacji. Daszek na dwóch słupach lub kolumienkach ma swoje liczne wariacje pozwalające znaleźć rozwiązanie pasujące do różnych domów i różnych kształtów dachu. Możliwe są daszki trójspadowe, pulpitowe o dużym spadku, a nawet w kształcie łuku.

Pokrycie dachowe

Wybrana forma i pokrycie powinny pasować do formy i pokrycia dachu głównego. Materiał pokrycia może być dowolny – dachówki, blachy w arkuszach lub profilowe, gonty drewniane czy bitumiczne. Należy go dopasować do kąta spadku daszku – dachówka i gonty sprawdzą się na spadzistym, blacha na prawie każdym, a papa na płaskim. Daszek można też pokryć materiałem przeziernym – szkłem lub poliwęglanem. Wówczas widoczna konstrukcja wsporcza powinna być wyjątkowo starannie zaprojektowana. Przezroczysty dach nie daje cienia i wszystko jest doskonale oświetlone i widoczne. Nie ukryje się pod nim żadna niezręczność projektowa, zacieki lub brud zalegające pod pokryciem. Konstrukcja daszków przeziernych może być z drewna lub ze stali, a także z połączenia tych dwóch materiałów – drewnianych belek, metalowych łączników i zamocowań do szkła. Większość gotowych daszków ma pokrycie z częściowo przeziernego poliwęglanu komorowego i lekkie aluminiowe lub stalowe wsporniki. Takie elementy w zestawieniu z masywnym murem i dużym dachem domu są często zbyt filigranowe i nie pasują do tradycyjnych domów.

Zamiast podcienia

Ważnym elementem wejścia jest osłona z boku. Daje poczucie prywatności, osłania przed silnym wiatrem, zimnem i zacinającym deszczem. Boczna ściana pod zadaszeniem tworzy namiastkę takiego podcienia. Wejście zabudowane lub oszklone z dwóch stron przesuwnymi ścianami pozwoli w chłodne dni traktować przestrzeń pod dachem jako werandę wejściową. Wtedy dobrze jest trochę wysunąć okap nad wejściem do werandy, bo to przed nim powstanie problem osłony przed opadami. Lepiej zabudować szkłem tylko część przestrzeni pod zadaszeniem, zostawiając miejsce osłaniające wchodzących. Taki dwufunkcyjny daszek musi być odpowiednio większy. Powinien mieć mniej więcej 3-metrowy wysięg. Daszek należy tak zaprojektować, aby woda nie spływała z połaci na stronę przejścia, bo podczas ulewy będzie trudnym do przekroczenia wodospadem. Spadek połaci skieruj zatem na boki, a jeśli znajduje się nad przejściem, to na krawędzi zamontuj rynnę.

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak wygląda montaż drzwi tego rodzaju

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wymiary bram garażowych. Jak dobrze dobrać bramę?

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy...

Nowoczesne drzwi zewnętrzne z panelem...

Nowoczesne drzwi wejściowe muszą pogodzić wiele funkcji – przede wszystkim chronią przed czynnikami...

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by...

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też brama...

Drzwi tarasowe przesuwne, czy drzwi rozwieralne....

Zamawiając drzwi tarasowe, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich wielkość, lecz również sposób,...

WIDEO: Nowe drzwi, podłogi, panele ścienne firmy...

Kolekcja Doors&Floors to niezwykłe połączenie drzwi i podłóg. Klient może dobrać kolor dekoracyjnych...

WIDEO: Nowość - drzwi z ukrytymi ościeżnicami...

Firma ENTRA pokazała na Targach Budma 2014 drzwi wewnątrzne z wbudowanymi ukrytymi ościeżnicami. Zobacz nasz...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.