| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Czy drzwi wejsciowe mogą być antywłamaniowe i termoizolacyjne zarazem?

Czy drzwi wejsciowe mogą być antywłamaniowe i termoizolacyjne zarazem?

Mieszkańcy domów zawsze dążą do tego, aby ich drzwi wejściowe były i ciepłe i bezpieczne. I tu pojawia się problem: połączenie niskiego współczynnika przenikania ciepła i klasy antywłamaniowości jest trudne, ale możliwe. Odpowiadamy, jak wybrać drzwi wejściowe, które są zarazem antywłamaniowe i termoizolacyjne.

Żeby drzwi były ciepłe, powinny być wypełnione materiałem termoizolacyjnym. Żeby były mocne – muszą mieć stalowe wzmocnienia, które umieszcza się w przestrzeni przeznaczonej także na izolację. Wzmocnienia niezbędne do uzyskania klasy C (lub 3-4) znacznie obniżają współczynnik przenikania ciepła U. Zatem czasem wybór jest taki: albo wełna mineralna, albo stal.

Idealne drzwi wejściowe: ciepłe i bezpieczne

Na rynku widać dwa przeciwstawne trendy w produkcji drzwi. Pierwszy to dążenie do tego, żeby były jak najcieplejsze, drugi – maksymalnie bezpieczne. W związku z coraz wyższymi kosztami produkcji energii i ogrzewania domów producenci materiałów budowlanych dbają o to, aby ich wyroby miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Na rynku dominują drzwi o U równym 1,5-2 W/(m2·K), wiele firm oferuje drzwi o U w granicach 1-1,5 W/(m2·K). Oferta drzwi antywłamaniowych też jest zadowalająca, ale gdy chcemy połączyć w jednym produkcie obie te cechy, wybór staje się bardzo ograniczony. Większość drzwi antywłamaniowych klasy C ma współczynnik U na poziomie 2-2,6 W/(m2·K), naj- cieplejsze osiągnęły U = 1,5 W/(m2·K). Znacznie łatwiej jest znaleźć ciepłe drzwi o nieco wzmocnionej konstrukcji (klasa B lub 2). Mają one co najmniej stalowe wzmocnienia na obwodzie i zamki klasy B lub WK2. Gdy zależy nam, aby drzwi do naszego domu były ciepłe i w miarę bezpieczne, możemy wybrać takie, które mają atestowane

Przegroda termoizolacyjna drzwi

Na wartość współczynnika U wpływa materiał, z którego są wykonane drzwi. Żeby były one ciepłe, muszą zawierać termoizolację z pianki poliuretanowej, styropianu lub wełny mineralnej. Profile drzwi drewnianych wykonuje się z drewna klejonego warstwowo, a wypełnienie stanowią płyty lub płyciny z drewna lub materiałów drewnopochodnych, pomiędzy którymi umieszcza się termoizolację. Ciepłe drzwi wejściowe z drewna są masywne i dość ciężkie, ich grubość wynosi nawet 10 cm. W drzwiach aluminiowych lub plastikowych wkładka termoizolacyjna (najczęściej z pianki poliuretanowej) znajduje się w jednej z komór (bardzo często centralnej) profilu ramy. Zasadnicza warstwa ocieplenia jest umieszczona między płytami wypełnienia wykonanymi z PCW lub aluminium. W drzwiach przeszklonych o współczynniku U całych drzwi decyduje zamontowanie bardzo ciepłego dwukomorowego pakietu szybowego najczęściej wypełnionego argonem.

Jak termoizolować drzwi wejściowe

Drzwi stalowe są najtrudniejsze do ocieplenia. Gruba warstwa wełny mineralnej lub styropianu musi być umieszczona pomiędzy arkuszami blachy. Mogą być pokryte laminowanymi płytami stalowymi lub z włókna szklanego, płytami MDF czy sklejką. Samo skrzydło to nie wszystko. Żeby drzwi były ciepłe, musi być ono osadzone w izolowanej termicznie ościeżnicy. Stalowa, plastikowa lub aluminiowa powinna być wypełniona materiałem termoizolacyjnym, drewniana mieć takie przekładki. Dodatkowym elementem wpływającym na poprawę parametrów termicznych drzwi jest system uszczelek z elastomeru termoplastycznego lub syntetycznej gumy otaczający skrzydło drzwi oraz ościeżnicę ze wszystkich stron. Szczególnie chroniony powinien być obszar w narożnikach i styk z progiem. Również próg musi mieć wkładkę termiczną oraz być uszczelniony nie tylko uszczelkami, ale także taśmą rozprężną.

Autor: Andrzej Szandomirski

Elementem ciepłego zestawu drzwiowego jest próg wypełniony materiałem termoizolacyjnym

Klasą drzwi we włamywacza

Właściwości antywłamaniowe drzwi zostały określone w Polskiej Normie PN-90/B-92270 (co najmniej klasa C) oraz normie europejskiej ENV 1627 (co najmniej klasa 3-4). Klasa C (3-4) to wystarczające zabezpieczenie drzwi do domu jednorodzinnego. Zgodnie z Polską Normą powinny one wytrzymać profesjonalną próbę włamania. To znaczy przez co najmniej 20 minut stawiać opór (uniemożliwić otwarcie, wyważenie lub wycięcie otworu o wymiarach 40 x 40 cm) doświadczonemu w swoim fachu intruzowi wyposażonemu w śrubokręt, piłę, łom czy wiertarkę.

Norma europejska określa wielkość siły, pod której działaniem elementy drzwi ulegną odkształceniu. Klasy 3-4 dopuszczają, żeby elementy drzwi pod wpływem siły 6-10 kN (6-10 t) uległy odkształceniu mniejszemu niż 10 mm. Certyfikaty (świadectwa kwalifikacyjne) antywłamaniowości wydaje na czas określony Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub Instytut Techniki Budowlanej. Drzwi antywłamaniowe z atestem muszą mieć przytwierdzoną obok zawiasów tabliczkę znamionową. Certyfikat należy co kilka lat odnawiać. Pamiętajmy także, że dotyczy on całych drzwi, z zamkami i ościeżnicą, o konkretnym wyposażeniu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...

Brama garażowa rolowana

Rolowane bramy garażowe to idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni garażowych. To bramy, które...

Drzwi zewnętrzne odporne na włamanie. Kupujemy...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Wybieramy uchylne bramy garażowe

Znajdź wymarzoną bramę do swojego garażu. Prezentujemy kilka aranżacji domów wyposażonych w uchylne...

Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...