| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybierz bramę garażową. Ważne kryteria wyboru bramy garażowej

Wybierz bramę garażową. Ważne kryteria wyboru bramy garażowej

Odpowiednio dobrana brama garażowa to skarb. Chroni auto, a także dom – gdy jest zamontowana w połączonym z nim garażu. Na to, który rodzaj bramy wybierzemy, ma wpływ kilka czynników, między innymi ilość wolnego miejsca przed garażem oraz w jego wnętrzu. Wybierz i zamontuj odpowiednią bramę garażową; bramę rozwieralną, bramę uchylną, bramę segmentową, bramę rolowaną.

Autor: HÖRMANN

Brama segmentowa zajmuje w garażu tyle samo miejsca, co uchylna, jednak nie potrzebuje go na podjeździe Fot. HÖRMANN

Brama garażowa musi być trwała, niezawodna i wygodna w obsłudze. Jeśli garaż jest częścią domu, powinna także chronić przed utratą ciepła. Nowoczesne bramy spełniają te kryteria. Decydującym czynnikiem wpływającym na wybór rodzaju bramy jest i­lość wolnego mi­ejsca przed garażem oraz w jego wnętrzu.

Typy bram garażowych

Dostępne są cztery rodzaje bram garażowych.

  • Bramy rozwieralne to najstarszy i kiedyś najpopularniejszy typ. Teraz najczęściej spotyka się je w domach starych, remontowanych oraz na stylowych posesjach. Bramy rozwieralne mają zazwyczaj skrzydła szerokości­ 1-1,5 m i­ wysokości­ - 2-2,2 m. Warto pami­ętać, że konstrukcja ni­e ograni­cza i­ch wymi­arów.
  • Bramy uchylne standardowo mają szerokość ni­eprzekraczającą 3 m i­ wysokość ni­e wi­ększą ni­ż 2,3 m. Te do garaży dwustanowi­skowych mają nawet 5 m szerokości­.
  • Bramy segmentowe mogą być górne lub boczne (rzadzi­ej stosowane). Bramy segmentowe górne mogą mi­eć szerokość 2-5 m oraz wysokość 1,9-3 m. Bramy segmentowe boczne są mni­ejsze ni­ż górne – mają szerokość maksymalni­e 3 m i­ wysokość 2-2,3 m.
  • Bramy rolowane mogą mi­eć szerokość 1,8-5 m oraz wysokość do 3 m.

Warto wi­edzi­eć, że w otworach o ni­etypowym kształci­e można montować bramy rolowane lub segmentowe.

ZDANIEM EKSPERTA

Jaka powinna być idealna brama do luksusowego garażu?

Luksusowa brama garażowa to przede wszystkim brama bardzo dobrze ocieplona. Brama taka ma oczywiście super ciepły blat. Aby jednak garaż był naprawdę ciepły, należy pamiętać także o miejscach, gdzie występują największe straty ciepła: o okolicach nadproży i ościeży. Najlepszym rozwiązaniem są bramy wyposażone w specjalny system zabezpieczeń przed stratami ciepła w tym obszarze. Luksusowa brama garażowa wyposażona jest w bardzo szybki (prędkość otwierania - 22 cm/s), nowoczesny napęd. Taki napęd współpracuje z pilotem, który zapewnia bezpieczny przekaz sygnału radiowego z pilota do napędu i z napędu do pilota w technologii 128 bitów używanej do kodowania transmisji bankingu on-line. Garaż luksusowy to nie tylko garaż niezwykle wygodny, ciepły i bezpieczny, ale także -piękny. I taka też powinna być brama garażowa. Elegancka i wyjątkowa, doskonała wzorniczo. Idealnie dopasowana do całości elewacji, podkreślająca jej charakter i urodę. Niezwykle pięknymi bramami garażowymi są bramy z litego drewna (świerku skandynawskiego i kanadyjskiego), a ich najbardziej wysublimowaną wersją - bramy z frezowaniem na indywidualne zamówienie, według autorskiego, unikatowego projektu. Bramy drewniane, w zależności od wzoru, są doskonałym zamknięciem garaży zarówno w modernistycznych rezydencjach, jak i domach typu „dworek”.

Prezes Hörmann Polska - Krzysztof Horała

Autor: HÖRMANN

Prosta forma bramy garażowej może znakomicie komponować się z elewacją budynku. Spójność podkreśli także zbliżona lub ze smakiem dopasowana kolorystyka. Fot. HÖRMANN

Dowiedz się, jak dobrać napęd do bramy garażowej >>

Ważne kryteria wyboru bramy garażowej

Na to, który rodzaj bramy garażowej wybierzemy, ma wpływ ki­lka czynników. Decydująca jest ilość wolnego miejsca przed garażem oraz w jego wnętrzu.

Miejsce na podjeździe. By otworzyć bramę rozwieralną, przed garażem potrzebny jest pas wolnego miejsca o szerokości równej szerokości skrzydła. Brama rozwieralna nie zajmuje za to w ogóle miejsca wewnątrz pomieszczenia. Aby otworzyć najpopularniejszą bramę uchylną, musimy mieć przed garażem wolną przestrzeń szerokości około 50 cm. Do otwierania i zamykania bram segmentowych i rolowanych nie jest potrzebne miejsce na podjeździe.

Miejsce wewnątrz garażu. Jeśli chodzi o miejsce wewnątrz garażu – nie potrzebują go bramy rozwieralne oraz rolowane. Niestety, bramy uchylne i segmentowe mają pod tym względem wyższe wymagania. Prowadnice zamocowane pod sufitem garażu (albo na jego bocznej ścianie) zajmują sporo miejsca – obniżają garaż nawet o 40 cm lub o tyle go zwężają. To sporo. Może się okazać, że gdy tych centymetrów zabraknie, do garażu będzie można wjechać tylko ze złożonymi lusterkami bocznymi albo już zawsze trzeba będzie dopasowywać wielkość auta do rozmiaru garażu. Kłopotliwy będzie też montaż oświetlenia – w przypadku bramy chowającej się na sufit w garażu można mieć tylko oświetlenie boczne. Natomiast brama boczna uniemożliwia jakiekolwiek zagospodarowanie ściany, na której jest zamontowana. Wyborem odpowiedniego typu bramy rządzą więc centymetry.

Wygoda korzystania z bramy garażowej. O wygodzie korzystania z bramy garażowej w znacznym stopniu decyduje sposób jej otwierania. O to, by bramę (mimo jej ciężaru) można było otworzyć komfortowo, dbają producenci. Zarówno w bramach uchylnych, jak i bramach segmentowych oraz bramach rolowanych wrota poruszają się na rolkach umieszczonych w systemie prowadnic. Pozwala to na łatwe ich otwarcie. Jednak zawsze trzeba w tym celu wysiąść z auta – bez względu na pogodę, porę dnia itp. Dlatego wiele osób rozważa wyposażenie bramy w napęd. Jedynie bramy rolowane są obowiązkowo wyposażone w napęd elektryczny. W bramach uchylnych i segmentowych napęd można zamontować w dowolnym momencie ich użytkowania. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa w przypadku bram rozwieralnych. Oczywiście i tu jego montaż jest możliwy, lecz o wiele bardziej skomplikowany, gdyż konieczne jest zamontowanie aż dwóch siłowników.

Wiata garażowa bez pozwolenia na budowę. Idealne rozwiązanie, gdy nie ma miejsca na garaż

Garaż ma wiele zalet – m.in. dobrze zabezpiecza samochód przed złodziejami oraz chroni...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne drzwi zewnętrzne – automatyczny zamek,...

Odpowiednio wyposażone drzwi zewnętrzne skutecznie zabezpieczą dom przed włamaniem. Poznaj sposób...

Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Nowe standardy izolacyjności cieplnej. Drzwi...

Ciągle rosnące koszty energii powodują, że dla budujących nowe czy modernizujących stare domy coraz większe...

Drzwi wejściowe do domu - pomysły i inspiracje

Drzwi zewnętrzne powinny być solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów i odporne na zmienne...