| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób budowania

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób budowania

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału  pozwalają spełnić wymogi energooszczędności. Zobacz, jak powstaje budynek z szalunkowych pustaków styropianowych i betonu.

Pustaki styropianowe

Tworzą je dwie płyty ze styropianu połączone żebrami. Od strony wewnętrznej płyta ma zawsze 5 cm, od zewnętrznej może mieć 5-25 cm, zależnie od tego, jaki współczynnik przenikania ciepła U ściany chcemy osiągnąć (od 0,3 do nawet 0,10 W/(m2·K) przy ścianie grubości 40-45 cm). Pustaki można docinać modułowo na odpowiedni wymiar co 5 cm (powstałe otwory trzeba zamknąć zaślepką). Ściany ze styropianu są trwałe, wytrzymałe i ciepłe. Ich minusem jest to, że słabo izolują akustycznie.

Jak łączy się pustaki styropianowe

Ściany z pustaków styropianowych wykonuje się inaczej niż standardowe. Pustaki ustawia się jeden na drugim, tak żeby zatrzasnął się zamek. Narożniki robi się z kształtek styropianowych o kącie 90° (są też kształtki zawiasowe pozwalające wykonać naroża o kącie zbliżonym do tego wymiaru).

Betonowanie ściany

Wnętrze pustaków wypełnia się gęstoplastycznym betonem klasy co najmniej C12/15 (nadproża i wieńce, narożniki oraz bloczki wokół otworów trzeba zbroić). Jeśli roboty przeprowadza nieautoryzowana ekipa, beton należy układać co trzy warstwy bloczków. Jeśli robi to ekipa wyposażona przez producenta bloczków w system podpór, można betonować pompą od razu całą kondygnację, ale konstrukcja musi być odpowiednio zabezpieczona przed rozsunięciem. Beton układa się warstwami okrężnie wzdłuż całej konstrukcji. Podczas betonowania trzeba być uważnym, żeby nie pobrudzić brzegów kształtek, ponieważ potem trudno będzie je połączyć z następnymi.

Wykonywanie stropu i budowa dachu

Po zabetonowaniu kondygnacji i związaniu konstrukcji układa się strop gęstożebrowy o konstrukcji betonowej z wypełnieniem z kształtek styropianowych. Na stropie parteru ustawia się ściankę kolankową wzmocnioną wieńcem, na której będzie oparty dach. Pokrycie dachowe może być ułożone na styropianowych kształtkach dachowych stanowiących sztywne poszycie.

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się w nim mieszka?

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz...

Domy ze styropianu. Zobacz, jak buduje się z...

Podstawowym zadaniem styropianu jest termoizolacja, ale w nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten...

Prefabrykowany dom pasywny, który zbudowano w...

Ten prefabrykowany dom pasywny powstał w zaledwie 4 tygodnie. Wszystkie rozwiązania podporządkowano...

Domy prefabrykowane. Prefabrykaty betonowe z...

Domy prefabrykowane to propozycja dla tcyh, którym marzy się szybka budowa. Przedstawiamy nowe...

Domy mobilne. Całoroczne domy na kołach

Bywa, że mamy plac, ale nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem są mało u nas...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.