Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób budowania

2012-05-25 12:42

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału  pozwalają spełnić wymogi energooszczędności. Zobacz, jak powstaje budynek z szalunkowych pustaków styropianowych i betonu.

Pustaki styropianowe
Autor: THERMODOM

Pustaki styropianowe

Tworzą je dwie płyty ze styropianu połączone żebrami. Od strony wewnętrznej płyta ma zawsze 5 cm, od zewnętrznej może mieć 5-25 cm, zależnie od tego, jaki współczynnik przenikania ciepła U ściany chcemy osiągnąć (od 0,3 do nawet 0,10 W/(m2·K) przy ścianie grubości 40-45 cm). Pustaki można docinać modułowo na odpowiedni wymiar co 5 cm (powstałe otwory trzeba zamknąć zaślepką). Ściany ze styropianu są trwałe, wytrzymałe i ciepłe. Ich minusem jest to, że słabo izolują akustycznie.

Jak łączy się pustaki styropianowe

Ściany z pustaków styropianowych wykonuje się inaczej niż standardowe. Pustaki ustawia się jeden na drugim, tak żeby zatrzasnął się zamek. Narożniki robi się z kształtek styropianowych o kącie 90° (są też kształtki zawiasowe pozwalające wykonać naroża o kącie zbliżonym do tego wymiaru).

Betonowanie ściany

Wnętrze pustaków wypełnia się gęstoplastycznym betonem klasy co najmniej C12/15 (nadproża i wieńce, narożniki oraz bloczki wokół otworów trzeba zbroić). Jeśli roboty przeprowadza nieautoryzowana ekipa, beton należy układać co trzy warstwy bloczków. Jeśli robi to ekipa wyposażona przez producenta bloczków w system podpór, można betonować pompą od razu całą kondygnację, ale konstrukcja musi być odpowiednio zabezpieczona przed rozsunięciem. Beton układa się warstwami okrężnie wzdłuż całej konstrukcji. Podczas betonowania trzeba być uważnym, żeby nie pobrudzić brzegów kształtek, ponieważ potem trudno będzie je połączyć z następnymi.

Wykonywanie stropu i budowa dachu

Po zabetonowaniu kondygnacji i związaniu konstrukcji układa się strop gęstożebrowy o konstrukcji betonowej z wypełnieniem z kształtek styropianowych. Na stropie parteru ustawia się ściankę kolankową wzmocnioną wieńcem, na której będzie oparty dach. Pokrycie dachowe może być ułożone na styropianowych kształtkach dachowych stanowiących sztywne poszycie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.