| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Epoka – panele ze styropianu i stali

Epoka – panele ze styropianu i stali

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Standardowy panel waży 25 kg – może go przenosić i montować tylko jedna osoba.

Konstrukcja

Ściany wznosi się z paneli o konstrukcji szkieletowej z blaszanych, ocynkowanych ceowników i kątowników, wypełnionych styropianem. Kształtowniki na przeciwległych płaszczyznach elementu są przesunięte względem siebie, co eliminuje powstawanie mostków termicznych. Panele produkowane są w trzech grubościach: 89, 140 lub 191 mm. Szerokość można dobierać od 10 do 122 cm, a długość od 50 do 360 cm.
Standardowy panel o wymiarach 122 x 250 cm i grubości 191 mm waży 25 kg, dzięki czemu może go przenosić i montować tylko jedna osoba. Panele, z których ustawia się fragmenty ścian z oknami, mają wycięte otwory (nie większe niż 100 x 140 cm). Minimalna wysokość nadproży wynosi 30 cm. Wykonywane są też całe zestawy ścienne, w których otwory na okna i drzwi wzmacnia się pomocniczymi ościeżnicami. Panele mają fabrycznie wykonane kanały pionowe i poziome do montażu instalacji. Do wykonania ścian działowych przeznaczone są panele grubości 89 mm. Elementami nośnymi stropów i dachu są belki drewniane, na których układa się panele grubości 191 mm.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Montaż

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Za pomocą łączników z blachy ocynkowanej oraz wkrętów panele mocuje się do drewnianych belek podwalinowych lub oczepowych. Przy otworach drzwiowych i w narożach budynku panele dodatkowo łączy się między sobą w połowie wysokości.

Wykończenie

Standardowo ściany wewnętrzne i sufity wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi na ruszcie stalowym lub drewnianym. Można też zażyczyć sobie wykonania boazerii czy ułożenia glazury lub tynku. Poszycie stropu wykonuje się z desek lub płyt OSB, a następnie układa na nim parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę. Elewacja może być wykonana z tynku cienkowarstwowego, oblicówki winylowej lub drewnianej albo z cegły wapienno-piaskowej. Na pokrycie dachu stosuje się lekkie materiały, takie jak dachówki bitumiczne czy blachodachówka.

Projekt

Dostępny jest katalog z projektami domów o powierzchni użytkowej od 65 do 250 m2. Można też dostosować dowolny projekt do wymagań technologicznych systemu.

Przeczytaj dodatkowo:
Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Tani dom prefabrykowany - kupimy w hipermarkecie

Jeśli powiemy sobie: - Nie interesuje mnie tradycja, nie interesuje, co myślą i budują sąsiedzi. Chcę...

Domy ze styropianu. Zobacz, jak buduje się z...

Podstawowym zadaniem styropianu jest termoizolacja, ale w nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

Domy mobilne. Całoroczne domy na kołach

Bywa, że mamy plac, ale nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem są mało u nas...

Prefabrykowany dom pasywny, który zbudowano w...

Ten prefabrykowany dom pasywny powstał w zaledwie 4 tygodnie. Wszystkie rozwiązania podporządkowano...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.