| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Epoka – panele ze styropianu i stali

Epoka – panele ze styropianu i stali

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Standardowy panel waży 25 kg – może go przenosić i montować tylko jedna osoba.

Konstrukcja

Ściany wznosi się z paneli o konstrukcji szkieletowej z blaszanych, ocynkowanych ceowników i kątowników, wypełnionych styropianem. Kształtowniki na przeciwległych płaszczyznach elementu są przesunięte względem siebie, co eliminuje powstawanie mostków termicznych. Panele produkowane są w trzech grubościach: 89, 140 lub 191 mm. Szerokość można dobierać od 10 do 122 cm, a długość od 50 do 360 cm.
Standardowy panel o wymiarach 122 x 250 cm i grubości 191 mm waży 25 kg, dzięki czemu może go przenosić i montować tylko jedna osoba. Panele, z których ustawia się fragmenty ścian z oknami, mają wycięte otwory (nie większe niż 100 x 140 cm). Minimalna wysokość nadproży wynosi 30 cm. Wykonywane są też całe zestawy ścienne, w których otwory na okna i drzwi wzmacnia się pomocniczymi ościeżnicami. Panele mają fabrycznie wykonane kanały pionowe i poziome do montażu instalacji. Do wykonania ścian działowych przeznaczone są panele grubości 89 mm. Elementami nośnymi stropów i dachu są belki drewniane, na których układa się panele grubości 191 mm.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Montaż

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Za pomocą łączników z blachy ocynkowanej oraz wkrętów panele mocuje się do drewnianych belek podwalinowych lub oczepowych. Przy otworach drzwiowych i w narożach budynku panele dodatkowo łączy się między sobą w połowie wysokości.

Wykończenie

Standardowo ściany wewnętrzne i sufity wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi na ruszcie stalowym lub drewnianym. Można też zażyczyć sobie wykonania boazerii czy ułożenia glazury lub tynku. Poszycie stropu wykonuje się z desek lub płyt OSB, a następnie układa na nim parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę. Elewacja może być wykonana z tynku cienkowarstwowego, oblicówki winylowej lub drewnianej albo z cegły wapienno-piaskowej. Na pokrycie dachu stosuje się lekkie materiały, takie jak dachówki bitumiczne czy blachodachówka.

Projekt

Dostępny jest katalog z projektami domów o powierzchni użytkowej od 65 do 250 m2. Można też dostosować dowolny projekt do wymagań technologicznych systemu.

Domy kanadyjskie - szybka budowa, ale wymagająca precyzji

Domy kanadyjskie to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji. Ich budowa wymaga jednak naprawdę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Domy mobilne. Całoroczne domy na kołach

Bywa, że mamy plac, ale nie możemy uzyskać pozwolenia na budowę. Co wtedy zrobić? Rozwiązaniem są mało u nas...

Szybka budowa domu jednorodzinnego. Domy z płyt w...

Jak zbudować dom jednorodzinny w ekspresowym tempie? Przy użyciu paneli SIP, czyli płyt warstwowych. Ta...

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Domy prefabrykowane, czyli najszybsze budowanie...

Budowa domu z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów...

Domy prefabrykowane. System budowy ze styropbetonu

Styrobeton to rodzaj materiału do budowy domów prefabrykowanych. Poznaj zalety tej technologii i sposoby...

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT