| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Epoka – panele ze styropianu i stali

Epoka – panele ze styropianu i stali

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Standardowy panel waży 25 kg – może go przenosić i montować tylko jedna osoba.

Konstrukcja

Ściany wznosi się z paneli o konstrukcji szkieletowej z blaszanych, ocynkowanych ceowników i kątowników, wypełnionych styropianem. Kształtowniki na przeciwległych płaszczyznach elementu są przesunięte względem siebie, co eliminuje powstawanie mostków termicznych. Panele produkowane są w trzech grubościach: 89, 140 lub 191 mm. Szerokość można dobierać od 10 do 122 cm, a długość od 50 do 360 cm.
Standardowy panel o wymiarach 122 x 250 cm i grubości 191 mm waży 25 kg, dzięki czemu może go przenosić i montować tylko jedna osoba. Panele, z których ustawia się fragmenty ścian z oknami, mają wycięte otwory (nie większe niż 100 x 140 cm). Minimalna wysokość nadproży wynosi 30 cm. Wykonywane są też całe zestawy ścienne, w których otwory na okna i drzwi wzmacnia się pomocniczymi ościeżnicami. Panele mają fabrycznie wykonane kanały pionowe i poziome do montażu instalacji. Do wykonania ścian działowych przeznaczone są panele grubości 89 mm. Elementami nośnymi stropów i dachu są belki drewniane, na których układa się panele grubości 191 mm.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 165

Montaż

Na budowę dostarcza się panele gotowe do wbudowania: wykonane zgodnie z projektem, oznakowane i ułożone według kolejności montażu. Za pomocą łączników z blachy ocynkowanej oraz wkrętów panele mocuje się do drewnianych belek podwalinowych lub oczepowych. Przy otworach drzwiowych i w narożach budynku panele dodatkowo łączy się między sobą w połowie wysokości.

Wykończenie

Standardowo ściany wewnętrzne i sufity wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi na ruszcie stalowym lub drewnianym. Można też zażyczyć sobie wykonania boazerii czy ułożenia glazury lub tynku. Poszycie stropu wykonuje się z desek lub płyt OSB, a następnie układa na nim parkiet, panele podłogowe lub wykładzinę. Elewacja może być wykonana z tynku cienkowarstwowego, oblicówki winylowej lub drewnianej albo z cegły wapienno-piaskowej. Na pokrycie dachu stosuje się lekkie materiały, takie jak dachówki bitumiczne czy blachodachówka.

Projekt

Dostępny jest katalog z projektami domów o powierzchni użytkowej od 65 do 250 m2. Można też dostosować dowolny projekt do wymagań technologicznych systemu.

Przeczytaj dodatkowo:
300-letnie domy z prefabrykatów w stylu...

Styl skandynawski to przede wszystkim duże, jasne przestrzenie. Dominuje drewno i biel. Coraz częściej Polacy...

Domy ze styropianu. Zobacz, jak buduje się z...

Podstawowym zadaniem styropianu jest termoizolacja, ale w nowoczesnych technologiach budowlanych materiał ten...

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób...

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału ...

Zalety fińskich domków modułowych. Jak buduje się...

Fińskie domki modułowe wznosi się w kilka dni. Jeśli więc chcesz szybko skończyć budowę zamów szkieletowy dom...

Prefabrykowany dom pasywny, który zbudowano w...

Ten prefabrykowany dom pasywny powstał w zaledwie 4 tygodnie. Wszystkie rozwiązania podporządkowano...

Tani dom prefabrykowany - kupimy w hipermarkecie

Jeśli powiemy sobie: - Nie interesuje mnie tradycja, nie interesuje, co myślą i budują sąsiedzi. Chcę...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT