| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz rozwlekać budowy w czasie - zamów dom prefabrykatów. Przedstawiamy najpopularniejsze technologie, w jakich wznosi się domy prefabrykowane.

Korzyści z budowy domów prefabrykowanych

  • Montaż konstrukcji budynku, zależnie od technologii i jego wielkości, może trwać nawet jeden dzień. Większe, bardziej skomplikowane domy składa się w tydzień. Żeby w ykończyć budynek z prefabrykatów, potrzeba od miesiąca do trzech.
  • Na budowie brak jest odpadów, ponieważ na plac przyjeżdżają wyłącznie elementy potrzebne na danym etapie, przygotowane na konkretny wymiar.
  • Dąży się do niestosowania technologii mokrych, na przykład unika się układania betonu, bo to może wymagać przerw technologicznych. Nie mniej istotne jest uniezależnienie się od warunków atmosferycznych. Prefabrykaty, nawet te z drewna klejonego, narażone na zmoczenie deszczem nasiąkną tylko powierzchownie i można bezpiecznie je montować.
  • Wybranie firmy budującej z prefabrykatów gwarantują dobre wykonawstwo, ponieważ domy wznoszą pracownicy tych firm lub autoryzowane, przeszkolone ekipy. Mają oni opracowane instrukcje, w których dokładnie, krok po kroku, jest opisane, jak należy realizować poszczególne etapy.
  • Prefabrykaty pozwalają zaoszczędzić nieco na grubości ścian, czyli zyskać trochę powierzchni budynku. Grubość ścian wynosi mniej więcej 30 cm. Jeżeli będziemy chcieli zbudować ścianę o podobnych parametrach termoizolacyjnych z materiałów murowych, osiągniemy grubość mniej więcej 40 cm. Czyli w budynku z prefabrykatów o takiej samej bryle uzyskamy powierzchnię nieznacznie większą, na przykład w domu o wymiarach 10 x 10 m będzie to około 4 m2.
  • W technologii prefabrykowanej można wykonać każdy projekt. Firmy adaptują zarówno projekty typowe, jak i indywidualne. Dysponują także swoją bazą projektów, z których może skorzystać inwestor.

Prefabrykaty to elementy wielkowymiarowe i ciężkie. Ich producenci dysponują zwykle w łasnym transportem i sprzętem montażowym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki tansport jest drogi. Dlatego najchętniej firmy takie działają w rozsądnej odległości.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Domy prefabrykowane z elementów betonowych

W jej technologii prefabrykowane ściany nośne są trójwarstwowe. Składają się z wewnętrznej betonowej warstwy konstrukcyjnej połączonej z zewnętrzną betonową warstwą elewacyjną nierdzewnymi łącznikami. Warstwa nośna ma grubość 8-20 cm, elewacyjna co najmniej 5 cm. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa izolacji termicznej o grubości 10-20 cm. Standardowo ściana ma 34 cm grubości (bez tynku wewnętrznego). Składają się na to warstwa nośna grubości 14 cm, elewacyjna – 5 cm i izolacja termiczna ze styropianu (EPS 100, l = 0,038 W/(m.K)) o grubości 15 cm. Współczynnik przenikania ciepła takiej ściany U wynosi  = 0,22 W/(m2.K). Ściany działowe są wykonywane z betonu pełnego i zwykle mają 10 cm grubości. W standardowej ofercie znajduje się także pokrycie dachu dachówką cementową z kompletem rynien i rur spustowych z PCW oraz niezbędnymi obróbkami blacharskimi.

Budowa domów z prefabrykatów betonowych

Budynek może być posadowiony na fundamentach bądź płycie fundamentowej. Elementy ścian ustawia się na fundamencie i kotwi w betonie. Są one ze sobą związane łącznikami systemowymi. Szczelinę pomiędzy płytami w warstwie elewacyjnej wypełnia się materiałem trwale elastycznym. Ściany działowe mają na końcach wyprofilowania typu pióro-wpust służące do łączenia ich z konstrukcyjnymi. Na tak zmontowanych na placu budowy ścianach układa się strop. Może być to konstrukcja żelbetowa lub typu filigran składająca się z płyty żelbetowej z kratownicami. W ścianach są umieszczone rurki i puszki do rozprowadzenia instalacji elektrycznej oraz wykonane bruzdy pod wszystkie instalacje. Kominy spalinowe, dymowe i wentylacyjne także są prefabrykowane. Na konstrukcji można postawić tradycyjną więźbę dachową, ale firma proponuje zastosowanie gotowej więźby w postaci wiązarów kratowych, bo wtedy pas dolny będzie stanowić płaszczyznę podwieszenia sufitu. W domach z płaskim przekryciem wykonuje się stropodach pełny. Ściany wewnętrzne nie wymagają tynkowania – są gładkie, bo ich powierzchnia jest wygładzana ręcznie lub mechanicznie. Można je tylko pomalować. Wykończenie warstwy elewacyjnej standardowo jest gładkie, ale na życzenie klienta elewacja może być szczotkowana, walcowana, malowana, barwiona pigmentami, impregnowana, lazurowana albo wykonana z białego betonu lub z dodatkiem kruszyw.

Domy prefabrykowane z elementów betonowo-drewnianych

Grubość prefabrykatu ściennego bez warstwy suchego tynku wewnętrznego wynosi 30,2 cm. Składa się on z zewnętrznej osłonowej warstwy nośnej wykonanej z betonu zbrojonego siatką stalową. Warstwa elewacyjna jest przygotowana do bezpośredniego pokrycia farbą. Na całej długości ściany warstwa zbrojonego betonu ma grubość 6 cm, ale w rozstawie osiowym co 60 cm oraz na końcach każdego elementu ściennego są umieszczone filary nośne o grubości 8 cm, co daje łącznie 14 cm betonu zbrojonego. Wewnątrz ściany pomiędzy filarami nośnymi znajduje się 22 cm styropianu EPS 70. Na wysokości filarów warstwa termoizolacyjna ma grubość 14 cm. Współczynnik przenikania ciepła ściany zewnętrznej kształtuje się poniżej  0,2 W/(m2.K). Na stronie wewnętrznej prefabrykatów ściennych jest zamocowany drewniany stelaż do montażu płyt gipsowo-kartonowych, stelaże pod grzejniki oraz szafki kuchenne. Standardowa grubość ścian działowych to 12 cm pomiędzy pomieszczeniami mieszkalnymi i 15 cm pomiędzy mieszkalnymi a gospodarczymi, na przykład garażem, kotłownią. W domach wykonuje się stropy drewniane belkowe, wykorzystując do tego dolny pas wiązara kratownicy dachowej zagęszczany dodatkowymi belkami. Na belkach układa się dwie warstwy płyt OSB.

Budowa domów z prefabrykatów betonowo-drewnianych

W tej technologii budynki posadawia się na prefabrykowanych słupach fundamentowych. Po obwodzie należy na nich ustawić belki podwalinowe służące do osadzenia prefabrykatów ściennych. Podłoga na gruncie wykonana jest z pustką powietrzną pod spodem, ponieważ jej konstrukcja składa się z belek podłogowych opartych również na słupach fundamentowych. Pomiędzy belkami rozkłada się betonowe płyty podłogowe. Elementy ścienne łączy się górą i dołem płaskownikiem, spawając do niego dwie marki umieszczone na końcach prefabrykatu. W trakcie montażu ścian zawsze jest zachowana ciągłość warstwy izolacyjnej. W ścianie są już przygotowane otwory okienne i drzwiowe. Ściany działowe mają stelaż drewniany lub stalowy wypełniony wełną mineralną i pokryty płytami g-k.  Można też wykorzystać jedną warstwę płyt, osłonić ją folią polietylenową i ułożyć na niej 6 cm jastrychu betonowego. Żeby poprawić parametry akustyczne stropu, między belkami umieszcza się 15 cm wełny mineralnej. Większość instalacji prowadzonych jest w podłodze, ściankach działowych lub po suficie. Elementy ścienne mogą być przygotowane do rozprowadzenia w nich instalacji wewnętrznych. Fakturę elewacji zewnętrznej elementu ściennego wytłacza się w trakcie dojrzewania betonu. Najczęściej jest to faktura typu baranek. Elewację wystarczy już tylko pomalować.

Domy prefabrykowane z drewna klejonego BSH

Na potrzeby budowy standardowych domów stosuje się drewno klasy GL24h o gęstości 380 kg/m3, choć w wyjątkowych sytuacjach sięga się nawet po drewno klasy GL32c. Na stropy używa się drewna o jakości wizualnej ponadstandardowej. Prefabrykaty są przygotowywane z drewna wysuszonego komorowo do wilgotności 12%, czterostronnie struganego. Klejąc drewniane deski lub listwy na długość na mikrowczepy, a potem warstwowo w grubości, tworzy się wielkowymiarowe elementy konstrukcyjne o dużej wytrzymałości mechanicznej. Wykonuje się z nich panele o wysokości 12-104 cm, które łączy się na podwójne pióro i wpust. Z drewna BSH tworzy się wszystkie elementy konstrukcji domu – ściany, stropy, więźbę dachową. Warto podkreślić, że drewno klejone jest stabilne wymiarowo i się nie paczy. Ściany nośne i działowe są tej samej grubości. Standardowo wynosi ona 10 cm. Standardowo w ścianach zewnętrznych stosuje się izolację termiczną z wełny o grubości 15 cm pokrytą tynkiem, od wewnątrz umieszcza się na nich okładzinę z płyt g-k. Dla przegrody o takim przekroju współczynnik przenikania ciepła U = 0,194 W/(m2.K). W systemie jest możliwe zbudowanie ścian zewnętrznych w standardzie pasywnym.

Budowa domów prefabrykowanych z drewna klejonego

Budynki takie można wznosić zarówno na płycie fundamentowej, jak i fundamentach tradycyjnych. Ściany mocuje się do fundamentu za pomocą kotew. Od strony zewnętrznej do ściany przymocowuje się wiatroizolację, potem wełnę mineralną. Całość pokrywa się siatką zbrojoną zatopioną w kleju oraz tynkiem paroprzepuszczalnym. Wewnątrz domu bezpośrednio do drewna przykręca się płyty g-k. Stropy najczęściej tworzy się z paneli o grubości 12 lub 14 cm. Elementy stropowe o grubości 14 cm mają maksymalną rozpiętość 4,5 m. Na stropie układana jest termoizolacja z twardego styropianu o grubości 10 cm, w której można schować instalacje sanitarne, i całość pokrywa 5 cm jastrychu betonowego. Instalacje sanitarne są rozprowadzane w warstwie termoizolacji posadzki na gruncie lub stropu nad parterem. Elektryczne – w kanałach wydrążonych wewnątrz paneli ściennych wykonanych w fabryce. Na tak zbudowanej konstrukcji można postawić praktycznie każdy rodzaj więźby.

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób budowania

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Prefabrykaty betonowe z cemokrzemporu. Jak...

Prefabrykaty betonowe to propozycja dla tcyh, którym marzy się szybka budowa. Przedstawiamy nowe...

Budowa domu jednorodzinnego z prefabrykatów...

Prefabrykaty betonowe znacznie skracają czas budowy domu. W kilka dni możesz doprowadzić twoją budowę do...

Zalety fińskich domków modułowych. Jak buduje się...

Fińskie domki modułowe wznosi się w kilka dni. Jeśli więc chcesz szybko skończyć budowę zamów szkieletowy dom...

Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w...

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych...

300-letnie domy w stylu skandynawskim wykonane z...

Domy w stylu skandynawskim są duże, jasne przestrzenie. Dominuje w nich drewno i biel. Coraz częściej Polacy...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT