| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy prefabrykowane. System budowy ze styropbetonu

Domy prefabrykowane. System budowy ze styropbetonu

Styrobeton to rodzaj materiału do budowy domów prefabrykowanych. Poznaj zalety tej technologii i sposoby wznoszenia domów z prefabrykatów styrobetonowych.

Styrobeton

Budulcem paneli ściennych jest mieszanina masy betonowej z granulkami styropianu. Moduły o grubości 15 cm są obustronnie pokryte płytą krzemianowo-wapienną o grubości 4,5 mm. Taki element ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,64 W/(m2.K), wysoką izolacyjność akustyczną (Rw = 34 dB) i ognioodporność (REI 180). Ściana o grubości 35 cm zbudowana z dwóch modułów styrobetonowych, między którymi umieszczono 5 cm wełny mineralnej (λ = 0,035 W/(m.K)), ma współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 W/(m2.K). Po z większeniu izolacji termicznej do 15 cm ściana o grubości 45 cm osiągnie U = 0,14 W/(m2.K). Moduł, z którego wznosi się ściany, ma 244 lub 300 cm wysokości i 61 cm szerokości. Ma takie wyprofilowania, że poszczególne panele łączy się na pióro i wpust, tym samym eliminując mostki cieplne na połączeniach.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Panele na ściany i podłogi

Panele ścienne mogą być także ułożone jako element podłogi na gruncie. Jako nadproża stosuje się elementy wykonane ze styrobetonu zbrojonego. Ściany działowe mają grubość 10 lub 15 cm. Panele docina się zwykłą piłą do betonu. Składanie elementów jest szybkie, bez konieczności używania cementowego spoiwa. Powierzchnie odsłonięte podczas wycinania na przykład otworów okiennych można pokryć płytą krzemianowo-wapienną, którą są wykończone moduły. Pozostałe elementy konstrukcji domu wykonuje się tradycyjnie.

Szybka budowa

Sposób budowy jest uzgadniany z klientem zależnie od przedstawionego projektu. Panele styrobetonowe można także kupić bez usługi montażu i ściany postawić systemem gospodarczym. Z prefabrykatów styrobetonowych można budować ściany o dużych gabarytach i wysokości przekraczającej 3 m. Technologia umożliwia także realizację budynków wielokondygnacyjnych. Płyty można łączyć z tradycyjnymi technologiami murowymi, jeśli planujemy jakieś modernizacje, na przykład na murowanym parterze wznieść poddasze z prefabrykatów lub dokonać podziału istniejącego pomieszczenia.

Autor: TOM-DOM

Panele są pokryte cienkimi płytami krzemianowo-wapiennymi. Ich styki wypełnia się pianą montażową i zaprawą z siatką. Podczas wykańczania domu na ściany nakłada się cienką warstwę tynku

Montaż ścian styrobetonowych

W tej technologii nie ma znaczenia, czy budynek będzie posadowiony na płycie fundamentowej, czy na zwykłych lub podpiwniczonych fundamentach. Po obwodzie budynku na fundamentach montuje się profile stalowe, w których będą ustawiane prefabrykaty ścienne. Ściany zestawia się z dwóch warstw paneli, między którymi umieszcza się izolację termiczną. Montaż należy rozpocząć od precyzyjnego ustawienia narożnych paneli wewnętrznych warstw ścian. Mocuje się je do podłoża prętami stalowymi o średnicy 8 mm i długości 250 mm. Do ich tymczasowej stabilizacji wykorzystuje się profile stalowe nakładane na ściany od góry. Styki ścian uszczelnia się niskoprężną pianą poliuretanową. Ich łączenia wymagają później zaciągnięcia zaprawą ze wzmocnieniem z siatki. W narożnikach moduły łączy się kołkami stalowymi.

Rozprowadzenie instalacji

Po zmontowaniu wewnętrznych paneli po ich zewnętrznej stronie – w przestrzeni, którą później wypełni wełna mineralna – są rozprowadzane instalacja elektryczna i inne cienkie kable. Instalacje sanitarne prowadzi się w warstwie termoizolacji podłogi na gruncie i stropu nad parterem.

Dalszy montaż tradycyjnymi metodami

Po ociepleniu ściany wewnętrznej montuje się panele zewnętrzne. Obie ściany co 20 cm są łączone od góry stalowym łącznikiem. Producent zaleca użycie lekkich stropów drewnianych bądź gęstożebrowych. Ściany mają wystarczającą nośność, aby mogły się na nich opierać również płyty balkonowe. Okna z PCW (trzyszybowe, sześciokomorowe) i drzwi montuje się w sposób ciepły – z użyciem taśm paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych. Na tak zbudowanej konstrukcji można postawić każdy rodzaj więźby dachowej i wykonać dowolne pokrycie. Ze względu na szybkość i łatwość montażu producent zaleca prefabrykowane dźwigary kratownicowe.

Autor: TOM-DOM

Ściany łączy się tradycyjnym wieńcem żelbetowym. Do wykonania więźby dachowej producent zaleca technologie lekkie i prefabrykowane, na przykład strop drewniany i wiązary kratownicowe

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co...

Dom z prefabrykatów betonowych, a konkretniej keramzytobetonowych zbudujesz do stanu surowego nawet w kilka...

Ściany z pustaków styropianowych - szybki sposób...

Budowa domu z pustaków styropianowych jest bardzo prosta i szybka. Dobre parametry cieplne materiału ...

Domy modułowe szkieletowe. Konstrukcja i...

Domy modułowe szkieletowe praktycznie w całości powstają w fabryce. Gotowe moduły stawia się na przygotowanym...

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej jest bardzo szybka, ale wymaga dużej dokładności. Domy w tej...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT