| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » 300-letnie domy z prefabrykatów w stylu skandynawskim

300-letnie domy z prefabrykatów w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to przede wszystkim duże, jasne przestrzenie. Dominuje drewno i biel. Coraz częściej Polacy czerpią z budownictwa skandynawskiego i osiągnięć sąsiedzkiej technologii budowy. Domy modułowe ze Szwecji mają przetrwać 300 lat.

Domy skandynawskie powstają w 3 miesiące. Budowa opiera się na prefabrykatach. Nawet całe ściany przygotowywane są w fabryce i składane w całość na placu budowy. 

Budownictwo skandynawskie = wysoka jakość

Wysoka jakość materiałów użytych do budowy domów modułowych nie jest bez znaczenia. Podstawą ścian jest drewno kategorii C-24. Drewno tej klasy ścina się zimą na dalekiej północy, w ten sposób pnie pozostają bardzo zwarte. Dodatkowo do drewna zestawia się odpowiednią wełnę mineralną o przenikalności cieplnej λ = 0,034 W/(m•K). Krzyżowe ułożenie zapobiega zsuwaniu się materiału, co pozwala na osiągnięcie niezmiennego w czasie wskaźnika U na poziomie 0,17 dla ściany i 0,15 dla połaci dachu.

Dopełnieniem izolacyjności domów ekologicznych jest zastosowanie od wewnątrz folii paraizolacyjnej. Uniemożliwia przeniknięcie wilgoci do wnętrza domu, a jednocześnie para wodna jest bez problemu odprowadzana na zewnątrz ściany, do szczeliny wentylacyjnej.

Skandynawowie dążą do wypracowania idealnego modelu budownictwa, czyli taniego, trwałego i ekologicznego. Powoli wraz z tworzeniem przepisów sprzyjających takiemu budowaniu, także Polska zaczęła nadrabiać zaległości. Inwestorzy coraz częściej decydują się na przyjazne środowisku rozwiązania i oszczędne w perspektywie długoterminowej.

ZDANIEM EKSPERTA

Skandynawowie wyspecjalizowali się w trwałej i ekologicznej budowie domów. Muszą pracować na tyle szybko, aby warunki atmosferyczne nie zaszkodziły konstrukcji. Nie stosuje się spoin na bazie wody, Obiekt zostaje zadaszony zaledwie w kilka dni - tłumaczy Maciej Wojniłowicz z firmy Tektum Construction Group.

Autor: Tektum Construction Group

Domy skandynawskie budowane są z modułów przygotowywanych w fabrykach.

Przeczytaj dodatkowo:
Tani dom prefabrykowany - kupimy w hipermarkecie

Jeśli powiemy sobie: - Nie interesuje mnie tradycja, nie interesuje, co myślą i budują sąsiedzi. Chcę...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej...

Budowa domu szkieletowego o konstrukcji stalowej jest bardzo szybka, ale wymaga dużej dokładności. Domy w tej...

Szkieletowy, prefabrykowany dom pasywny. Jak się...

Budownictwo pasywne wzbudza duże emocje. Wszystkich interesuje, jak mieszka się w domu...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.