| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej. Drewniana nadbudówka na murowanych ścianach parteru

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej. Drewniana nadbudówka na murowanych ścianach parteru

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany murowane. Poznaj tajniki montażu stropów drewnianych i drewnianych więźb dachowych.

Strop drewniany na ścianach murowanych

Jego podstawą są belki stropowe oparte na wieńcach spinających murowane ściany parteru. Ważna jest rozpiętość między podporami – ścianami lub podciągami. Bierze się ją pod uwagę, dobierając przekroje konstrukcyjne. Najlepiej, jeśli wszystkie belki są ciągłe, ale niekiedy zachodzi konieczność ich przerwania, na przykład w obrębie komina lub otworu na schody. Opiera się je wtedy na wymianach. Rozstaw belek należy dobierać, uwzględniając rozkład pomieszczeń. Tam, gdzie strop ma być odsłonięty, belki powinny być rozłożone w równych odstępach. Belki mogą mieć przekrój prostokątny albo dwuteowy, ze środnikiem z płyty drewnopochodnej.

Widoczne belki stropowe

Jeżeli zależy ci na efekcie wizualnym, jaki daje odsłonięty od spodu strop, to belki powinny być grube. Najlepiej, jeśli są to elementy z drewna litego, nie klejonego. Ewentualne pęknięcia, które mogą się pojawić w trakcie eksploatacji, nie przeszkadzają, bo przekroje i tak są wyliczone z naddatkiem konstrukcyjnym. Jeżeli do belek ma być podwieszony sufit, to często zamiast grubych elementów projektuje się belki zestawione z dwóch cieńszych, na przykład dwóch krawędziaków o szerokości 3,8 cm. Ciężar belki pozostaje taki sam, ale jest ona sztywniejsza.

Połączenie z wieńcem

Wszystkie belki muszą być przymocowane do wieńca kotwami, to zapobiega ich wichrowaniu. Niekiedy przedłuża się belki stropowe poza lico ściany. Do 1 m nie wymagają one żadnych podpór zewnętrznych. Takie rozwiązanie pozwala oprzeć krokwie dalej, bo mogą one sięgnąć aż do końca belek stropowych. W linii ścianki kolankowej znajdują się one wówczas o 20 cm wyżej, a to zwiększa przestrzeń użytkową poddasza. Na belkach stropowych układa się podłogę z desek. Aby była ona wystarczająco sztywna, deski nie powinny być cieńsze niż 32 mm. Jeśli strop ma być lekki, bez warstw dociążających na poddaszu, to na każdej belce należy umieścić gumową podkładkę tłumiącą drgania. Zamiast desek można też użyć płyt OSB lub MFP.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: ARCHIDEO

W dużych otwartych wnętrzach belki często są ułożone w różnych kierunkach – jedne opierają się na ścianach, inne na prostopadłych do nich podciągach. Takie zróżnicowanie wynika między innymi z optymalnego rozstawu podpór. Drewniany podciąg akcentuje podział stropu, ale jednocześnie dobrze się w niego wpasowuje

Izolacja akustyczna stropu drewnianego

Taki strop najczęściej od dołu zamyka się płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi, tworzącymi sufit. Między górną i dolną okładziną warto wtedy ułożyć w przestrzeniach międzybelkowych wełnę mineralną, która wyciszy strop. Najlepiej umieścić ją na metalowym ruszcie, do którego są przykręcone płyty. Wełna nie powinna się stykać ani z górną, ani z dolną okładziną stropu. To zapewni jej prawidłową wentylację. Jeżeli belki stropowe zamierzasz pozostawić odsłonięte podłogę trzeba wyciszyć. Wtedy na pulpicie z desek kładzie się dwie warstwy płyt pilśniowych, a potem kolejno izolację ze styropianu, podkład podłogowy ze zbrojonej szlichty betonowej i posadzkę. Styropian dociążony podkładem dobrze tłumi dźwięki, a płyty pilśniowe ograniczają przenoszenie drgań z podłogi na belki stropowe. Można też skorzystać z suchych podkładów z płyt gipsowo-włóknowych lub cementowych. Wówczas zamiast styropianu używa się podsypki keramzytowej.

Więźba dachowa

Elementy używane do jej zbudowania są wykonane z czterostronnie struganego drewna klejonego wysuszonego komorowo do wilgotności 12%. Przekroje poszczególnych elementów i ich rozstaw zawsze określa się w projekcie na podstawie obliczeń uwzględniających obciążenia budynku. Krokwie w prostych konstrukcjach mogą być wąskie – nawet 3,8 cm. Ważniejsza od szerokości jest ich wysokość, bo to ona decyduje o ich wytrzymałości na zginanie. Sztywne poszycie, chociaż zwiększa ciężar dachu, działa na korzyść jego konstrukcji – spina krokwie, zwiększając sztywność więźby.

Podparcie krokwi dachowych

Dodatkowo podpiera się je słupkami o zbliżonych przekrojach. Przejmują one część obciążeń i przekazują je na murłatę. Zmniejsza to rozpychające parcie krokwi w miejscu ich oparcia, co stabilizuje strefę połączenia dachu ze ścianą. Słupki powinny się znajdować nad belkami stropowymi. Jeśli dach jest dwuspadowy – a tak jest najczęściej – i ściany szczytowe mają konstrukcję szkieletową, skrajne słupki stanowią jednocześnie konstrukcję zewnętrznych ścian szczytowych poddasza. W projekcie muszą się wówczas znajdować przekroje słupków i ich rozstaw, a także niezbędne materiały izolacyjne. Przestrzeń między słupkami wypełnia się wełną mineralną lub pianką poliuretanową (może być wtryskiwana). Od wewnątrz konstrukcję osłania się folią paroizolacyjną, a od zewnątrz – wiatroizolacją.

Autor: Krzysztof Janczara

Drewniana konstrukcja ścian i skosów poddasza umożliwia układanie materiału ociepleniowego bezpośrednio w ich grubości. Gruba warstwa wełny nie tylko dobrze chroni przed stratami ciepła, lecz także wycisza pomieszczenia. Od wewnątrz wełnę należy osłonić paroizolacją

Ocieplenie ścian

Wykonuje się je zazwyczaj ze styropianu lub z wełny, chociaż coraz częściej wybiera się wygodną w aplikacji natryskiwaną piankę poliuretanową. Grubość warstwy ocieplenia dobiera się tak, żeby ściana murowana miała współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,25 W/(m2.K). Sposób układania ocieplenia i jego grubość uzależnia się od tego, jak ma wyglądać elewacja. Jeśli ma być wykończona w taki sam sposób od cokołu po dach, na przykład tynkiem albo okładziną z desek, materiał izolacyjny układa się ciągłą warstwą na całych ścianach, również szczytowych. Jeżeli jednak chce się zaakcentować różnice technologii budowy, warto wykończyć je różnymi materiałami (na przykład otynkować parter, a górę obłożyć deskami). 

Przeczytaj dodatkowo:
Wybór drewna do budowy domu

Drewno jest materiałem szlachetnym i wymagającym staranności. Powinno być suche, impregnowane, odpowiednio...

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...

Budowa domu z murowanym parterem i drewnianym...

Umiejętnie łącząc technologię murowaną i drewnianą, można wybudować dom zadowalający zarówno gusta...

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...