Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna?

2011-05-06 17:23

Takie jest częste przekonanie. Tymczasem na naszym rynku nie brakuje specjalistycznych produktów do budowy kanadyjczyków. Mamy wszystko, czego potrzeba, począwszy od samego drewna, przez produkty izolacyjne, na materiałach wykończeniowych i instalacyjnych skończywszy. W czym jest zatem problem?

Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna
Autor: Andrzej T. Papliński

Czy brakuje technologii do budowy kanadyjczyków?

Utarło się przekonanie, że w kraju kanadyjczyki budowane są źle, bo nie mamy rozwiązań systemowych tak jak w Kanadzie lub USA oraz brak nam technologii oraz produktów przystosowanych konkretnie do tego rodzaju domów.

W Kanadzie buduje się rocznie około 300 tys. domów jednorodzinnych, w tym znakomitą większość w technologii drewnianej, więc konieczność utrzymywania i udoskonalania systemu jest oczywista. W przypadku budowy w Polsce cały problem sprowadza się do właściwego przygotowania elementów konstrukcyjnych. Podobny wymóg dotyczy każdej innej technologii.

Drewno ma to do siebie, że jest łatwe w obróbce, więc jeśli dobrze wyliczona liczba belek jest równo i zgodnie z wymogami przycięta, a potem połączona ze sobą w prawidłowy sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom był postawiony dobrze.

Kłopot w tym, że polski inwestor lubi oszczędzać i zamiast dobrej jakości drewna, suszonego komorowo i czterostronnie struganego, kupuje tańszą zwykłą tarcicę, nie będąc świadomym różnic między oboma produktami. Często też rezygnuje z systemowych łączników stalowych, wierząc, że cieśle dobrze połączą belki i bez takich drogich „gadżetów”.

Zarówno świetnie przygotowane drewno, jak i specjalistyczne łączniki, elementy instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej dostosowane do budownictwa szkieletowego, markowe narzędzia są powszechnie dostępne w polskich sklepach, więc argumentu o braku technologii i rozwiązań nie da się utrzymać.

Czy brakuje nam drewna do budowy kanadyjczyków?

Faktycznie, drewna wysokiej jakości nie ma u nas zbyt wiele, ale spokojnie wystarczy go na zaspokojenie potrzeb rodzimego budownictwa szkieletowego. Należy je właściwie przygotowywać i wytwarzać z niego elementy konstrukcyjne w sposób już sprawdzony w Kanadzie czy USA.

Dobre drewno musi mieć gęste słoje. Ważne, żeby było wysuszone komorowo i czterostronnie ostrugane. Każda belka powinna mieć stempel potwierdzający klasę jej wytrzymałości. Takie drewno znajdziemy w prawie każdym polskim tartaku.

To, że producenci sprowadzają surowiec ze Skandynawii lub Rosji, wynika więc jedynie z tego, że tam jest on tańszy niż najlepszej jakości drewno krajowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.