| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna?

Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna?

Takie jest częste przekonanie. Tymczasem na naszym rynku nie brakuje specjalistycznych produktów do budowy kanadyjczyków. Mamy wszystko, czego potrzeba, począwszy od samego drewna, przez produkty izolacyjne, na materiałach wykończeniowych i instalacyjnych skończywszy. W czym jest zatem problem?

Czy brakuje technologii do budowy kanadyjczyków?

Utarło się przekonanie, że w kraju kanadyjczyki budowane są źle, bo nie mamy rozwiązań systemowych tak jak w Kanadzie lub USA oraz brak nam technologii oraz produktów przystosowanych konkretnie do tego rodzaju domów.

W Kanadzie buduje się rocznie około 300 tys. domów jednorodzinnych, w tym znakomitą większość w technologii drewnianej, więc konieczność utrzymywania i udoskonalania systemu jest oczywista. W przypadku budowy w Polsce cały problem sprowadza się do właściwego przygotowania elementów konstrukcyjnych. Podobny wymóg dotyczy każdej innej technologii.

Drewno ma to do siebie, że jest łatwe w obróbce, więc jeśli dobrze wyliczona liczba belek jest równo i zgodnie z wymogami przycięta, a potem połączona ze sobą w prawidłowy sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom był postawiony dobrze.

Kłopot w tym, że polski inwestor lubi oszczędzać i zamiast dobrej jakości drewna, suszonego komorowo i czterostronnie struganego, kupuje tańszą zwykłą tarcicę, nie będąc świadomym różnic między oboma produktami. Często też rezygnuje z systemowych łączników stalowych, wierząc, że cieśle dobrze połączą belki i bez takich drogich „gadżetów”.

Zarówno świetnie przygotowane drewno, jak i specjalistyczne łączniki, elementy instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej dostosowane do budownictwa szkieletowego, markowe narzędzia są powszechnie dostępne w polskich sklepach, więc argumentu o braku technologii i rozwiązań nie da się utrzymać.

Czy brakuje nam drewna do budowy kanadyjczyków?

Faktycznie, drewna wysokiej jakości nie ma u nas zbyt wiele, ale spokojnie wystarczy go na zaspokojenie potrzeb rodzimego budownictwa szkieletowego. Należy je właściwie przygotowywać i wytwarzać z niego elementy konstrukcyjne w sposób już sprawdzony w Kanadzie czy USA.

Dobre drewno musi mieć gęste słoje. Ważne, żeby było wysuszone komorowo i czterostronnie ostrugane. Każda belka powinna mieć stempel potwierdzający klasę jej wytrzymałości. Takie drewno znajdziemy w prawie każdym polskim tartaku.

To, że producenci sprowadzają surowiec ze Skandynawii lub Rosji, wynika więc jedynie z tego, że tam jest on tańszy niż najlepszej jakości drewno krajowe.

Przeczytaj dodatkowo:
Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z...

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też do...

Domy drewniane szkieletowe. Z kamerą na budowie...

Domy drewniane szkieletowe buduje się z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...

Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż...

Szkodniki drewna. Jak usunąć je z drewna...

Mikrofalowa metoda nagrzewania konstrukcji budowlanych pozwala w prosty i pewny sposób przeprowadzić...