| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna?

Nie budujemy kanadyjczyków, bo nie mamy technologii i dobrego drewna?

Takie jest częste przekonanie. Tymczasem na naszym rynku nie brakuje specjalistycznych produktów do budowy kanadyjczyków. Mamy wszystko, czego potrzeba, począwszy od samego drewna, przez produkty izolacyjne, na materiałach wykończeniowych i instalacyjnych skończywszy. W czym jest zatem problem?

Czy brakuje technologii do budowy kanadyjczyków?

Utarło się przekonanie, że w kraju kanadyjczyki budowane są źle, bo nie mamy rozwiązań systemowych tak jak w Kanadzie lub USA oraz brak nam technologii oraz produktów przystosowanych konkretnie do tego rodzaju domów.

W Kanadzie buduje się rocznie około 300 tys. domów jednorodzinnych, w tym znakomitą większość w technologii drewnianej, więc konieczność utrzymywania i udoskonalania systemu jest oczywista. W przypadku budowy w Polsce cały problem sprowadza się do właściwego przygotowania elementów konstrukcyjnych. Podobny wymóg dotyczy każdej innej technologii.

Drewno ma to do siebie, że jest łatwe w obróbce, więc jeśli dobrze wyliczona liczba belek jest równo i zgodnie z wymogami przycięta, a potem połączona ze sobą w prawidłowy sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom był postawiony dobrze.

Kłopot w tym, że polski inwestor lubi oszczędzać i zamiast dobrej jakości drewna, suszonego komorowo i czterostronnie struganego, kupuje tańszą zwykłą tarcicę, nie będąc świadomym różnic między oboma produktami. Często też rezygnuje z systemowych łączników stalowych, wierząc, że cieśle dobrze połączą belki i bez takich drogich „gadżetów”.

Zarówno świetnie przygotowane drewno, jak i specjalistyczne łączniki, elementy instalacji kanalizacyjnej i elektrycznej dostosowane do budownictwa szkieletowego, markowe narzędzia są powszechnie dostępne w polskich sklepach, więc argumentu o braku technologii i rozwiązań nie da się utrzymać.

Czy brakuje nam drewna do budowy kanadyjczyków?

Faktycznie, drewna wysokiej jakości nie ma u nas zbyt wiele, ale spokojnie wystarczy go na zaspokojenie potrzeb rodzimego budownictwa szkieletowego. Należy je właściwie przygotowywać i wytwarzać z niego elementy konstrukcyjne w sposób już sprawdzony w Kanadzie czy USA.

Dobre drewno musi mieć gęste słoje. Ważne, żeby było wysuszone komorowo i czterostronnie ostrugane. Każda belka powinna mieć stempel potwierdzający klasę jej wytrzymałości. Takie drewno znajdziemy w prawie każdym polskim tartaku.

To, że producenci sprowadzają surowiec ze Skandynawii lub Rosji, wynika więc jedynie z tego, że tam jest on tańszy niż najlepszej jakości drewno krajowe.

Dom szkieletowy zdmuchnie silny powiew wiatru. Mit a może...?

Jeżeli budujesz dom szkieletowy w miejscu, w którym wieją silne wiatry, powinieneś...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w domu z...

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Dom z bali - tradycyjne i kosztowne rozwiązanie....

Lite drewno to drogi materiał, zyskujemy jednak coś bardzo pięknego: dom z bala. Może być zbudowany w stylu...

Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z...

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też do...

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.