| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Jakie powinno być drewno

Jakie powinno być drewno

Poważnym i często spotykanym błędem jest wykorzystywanie do budowy domów (również do wykonywanie szkieletu drewnianego) drewna niesuszonego i niestruganego.

Poważnym i często spotykanym błędem jest wykorzystywanie do budowy domów (również do wykonywanie szkieletu drewnianego) drewna niesuszonego i niestruganego. Stosowanie takiego drewna, wbrew pozorom nie obniża kosztów budowy.
Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że użycie zwykle tańszego, źle przygotowanego drewna może spowodować – po wybudowaniu domu – bardzo duże szkody:

  • Drewno ze świeżo ściętego drzewa (o wilgotności powyżej 30%) ma o 60-75% mniejszą wytrzymałość na zginanie niż drewno wysuszone (o wilgotności poniżej 18%). Nośność elementów konstrukcyjnych domu, wykonanych z niesuszonego drewna jest więc dużo mniejsza.
  • Drewniane elementy konstrukcji wysychając, kurczą się i skręcają. Stabilne wymiary drewno osiąga dopiero, gdy jego wilgotność jest mniejsza niż 14%.
  • Wilgoć z wysychającego drewna wnika w warstwę wełny mineralnej, obniżając jej właściwości izolacyjne.
  • W domach szkieletowych, szkielet drewniany jest ze wszystkich stron obudowany: izolacją i materiałami wykończeniowymi.

Drewno nie mając możliwości szybkiego wyschnięcia ulega zaparzeniu i jest podatne na siniznę. Mogą się na nim rozwijać pleśnie i grzyby. Taka zniszczona drewniana konstrukcja budynku zagraża bezpieczeństwu domowników: dom może się nawet zawalić.

Jakie powinno być drewno

Gatunek. Do budowy domu powinno się stosować drewno sosnowe (na elementy konstrukcyjne) lub świerkowe (na elementy niekonstrukcyjne). Tarcica sosnowa jest wytrzymała, sprężysta, stosunkowo miękka i łatwo poddaje się obróbce. Znacznie trudniej obrabia się tarcicę świerkową, ponieważ ma mniejszą sprężystość.
Wygląd. Tarcica powinna być czterostronnie strugana. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć, bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość. Tarcicę do budowy konstrukcji domu sortuje się pod względem wytrzymałości: wizualnie lub maszynowo. Dopuszczalne wady drewna w tarcicy sortowanej wizualnie to: ślady zarobaczenia, sinizna i zgnilizna, oblina, sęki, pęknięcia, krzywizna i wichrowatość, czy też nieprostopadłość sąsiednich boków. Tarcicę mogą sortować wizualnie wyłącznie osoby mające w tym duże doświadczenie oraz specjalne uprawnienia.

Wytrzymałość

Na konstrukcję szkieletu drewnianego zaleca się stosować tarcicę klasy K27 (o wytrzymałości na zginanie co najmniej 27 MPa).

Wilgotność

Tarcica konstrukcyjna powinna mieć odpowiednią wilgotność, dlatego najlepiej, jeśli jest komorowo suszona. Wilgotność tarcicy z drewna sosnowego, z której można budować dom, powinna wynosić:

  • nie więcej niż 18% – jeśli elementy będą obudowane,
  • nie więcej niż 23% – jeśli elementy będą na otwartym powietrzu.

Drewno przywiezione na budowę nie powinno mieć wilgotności większej niż 18-19%.
W drewnie suszonym komorowo nie ma żadnych zarodników pleśni i grzybów. W czasie suszenia zabijane są także larwy owadów oraz całkowicie zatrzymane jest sinienie drewna.

Odporność na ogień

Drewno konstrukcyjne strugane jest bardziej odporne na działanie ognia niż niestrugane: płomienie ognia ślizgają się po jego gładkiej powierzchni. Drewno strugane jest również rzadziej atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka elementu przez gładką powierzchnię.

Autor: Mariusz Bykowski

Jakie powinno być drewno

Autor: Mariusz Bykowski

Jakie powinno być drewno

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom szachulcowy - indywidualista w kratkę

Są wyraziste, tworzą sielski krajobraz. Domów wybudowanych w konstrukcji słupowo-ryglowej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Domy drewniane szkieletowe. Z kamerą na budowie...

Domy drewniane szkieletowe buduje się z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Budowa domu z bali okrągłych. Czy warto budować...

Budowa domu z bali okrągłych nada mu styl wiejskiej chałupy lub bardzo nowoczesnego domu. Doskonała...

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...