| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy łączyć dwie technologie w jednym obiekcie?

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy łączyć dwie technologie w jednym obiekcie?

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian murowanych z elementami drewnianymi. Zobacz, kiedy warto budować murowany parter, a resztę wykonywać w konstrukcji drewnianej

Domy w technologii mieszanej mają murowany parter i drewnianą (szkieletową) konstrukcję stropu oraz poddasza. Zdarza się, że murowane są także ściany szczytowe. Lekka konstrukcja wyższej kondygnacji umożliwia projektowanie efektownych szerokich nawisów, okapów, balkonów albo wykuszy bez znaczącej ingerencji w statykę ścian parteru. Jeżeli krokwie opierają się bezpośrednio na belkach stropowych albo oczepie umocowanym do wieńca ścian parteru, to poddasze można wykonać tak zwaną metodą platformową – najtańszą. Wszystkie elementy wymagające dodatkowego usztywnienia i stosowania rusztowań (na przykład słupki ścianek kolankowych) podnoszą koszty. Dużym atutem połączenia obu technologii jest brak prac mokrych związanych z betonowaniem stropu i wymaganych ze względu na niego wzmocnień ścian. Umożliwia to znaczne skrócenie czasu budowy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Murowane ściany parteru

Zamiast dzielić konstrukcję budynku na murowaną i drewnianą, można by postawić dom w całości wykonany z drewna. Jednak mur dodaje budynkowi stabilności. Murowane ściany spięte obwodowym wieńcem są sztywne, a drewniane belki stropowe zakotwione w wieńcu się nie skręcają. Mur jest też dobrym akumulatorem cieplnym. Ściany domu nagrzane powietrzem z grzejników lub kominka oddają ciepło wieczorem i w nocy, kiedy już się nie grzeje. Drewniane ściany szkieletowe nie akumulują ciepła, więc pomieszczenia szybko by się wychładzały. Są też sytuacje, kiedy mur jest niezbędny, bo wykonanie ścian z drewna jest po prostu niemożliwe.

Dom na zboczu

Budowanie domu na skarpie albo na terenie o nierównej powierzchni wymusza kontakt przyziemia z gruntem. Ściany parteru, przynajmniej te, które są wcięte w zbocze, pełnią wówczas funkcję ścian oporowych. Ich konstrukcja przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią wytrzymałość na parcie gruntu. Dlatego powinna być murowana i dodatkowo wzmocniona żelbetowymi słupkami połączonymi wieńcem stropowym. Słupki zapobiegają wypchnięciu dolnej strefy muru przez napierającą ziemię.

Dom na terenie zalewowym

Dom stojący w miejscu narażonym na okresowe podtapianie musi być odporny na długotrwały kontakt z wodą. Drewno klejone, mimo impregnacji i dużej odporności na wilgoć, nie może tu konkurować z murem. Jeśli będzie stało w wodzie, wcześniej czy później lekko spęcznieje. Dlatego dolne partie budynku powinno się murować, a górne, które nie będą miały kontaktu z wodą, mogą być drewniane. Na terenach zalewowych dużym zagrożeniem są też uderzenia dużych, twardych konarów oraz przedmiotów porwanych w trakcie powodzi i niesionych przez strumień wody. Murowane ściany mają większą wytrzymałość mechaniczną niż drewniane.

Dom z nawisem

Kiedy obrys poddasza jest większy niż obrys parteru, środki ciężkości ścian obu kondygnacji nie pokrywają się ze sobą. Ten górny jest przesunięty na zewnątrz. Takie mimośrodowe obciążenie jest zagrożeniem dla stateczności fundamentów. Ławy najczęściej wymagają wtedy poszerzenia i wzmocnienia, żeby opierały się na gruncie większą powierzchnią. Zapobiega to ich niekontrolowanemu przekręceniu. Drewniana konstrukcja poddasza jest znacznie lżejsza od murowanej, dzięki czemu odciąża fundamenty. Często nie ma więc konieczności ich wzmacniania.

Z ciężkim cokołem

Murowany parter pozwala w najprostszy i najtańszy sposób wykończyć cokół okładziną kamienną. To rozwiązanie architektoniczne jest ważne na tych terenach, gdzie kamienny cokół stanowi element architektury regionalnej – wszystkie domy są w ten sposób wykańczane. Pozwala wpisać budynek w krajobraz i jednocześnie skutecznie zabezpieczyć strefę przyziemia przed wodą.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu z bali okrągłych. Czy warto budować...

Budowa domu z bali okrągłych nada mu styl wiejskiej chałupy lub bardzo nowoczesnego domu. Doskonała...

Stropy, więźbę, pokrycie dachu można zbudować z...

Drewno znakomicie nadaje się do budowy trwałej więźby - to wszyscy wiedzią. Warto przekonać się też do...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...