| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy łączyć dwie technologie w jednym obiekcie?

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy łączyć dwie technologie w jednym obiekcie?

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian murowanych z elementami drewnianymi. Zobacz, kiedy warto budować murowany parter, a resztę wykonywać w konstrukcji drewnianej

Domy w technologii mieszanej mają murowany parter i drewnianą (szkieletową) konstrukcję stropu oraz poddasza. Zdarza się, że murowane są także ściany szczytowe. Lekka konstrukcja wyższej kondygnacji umożliwia projektowanie efektownych szerokich nawisów, okapów, balkonów albo wykuszy bez znaczącej ingerencji w statykę ścian parteru. Jeżeli krokwie opierają się bezpośrednio na belkach stropowych albo oczepie umocowanym do wieńca ścian parteru, to poddasze można wykonać tak zwaną metodą platformową – najtańszą. Wszystkie elementy wymagające dodatkowego usztywnienia i stosowania rusztowań (na przykład słupki ścianek kolankowych) podnoszą koszty. Dużym atutem połączenia obu technologii jest brak prac mokrych związanych z betonowaniem stropu i wymaganych ze względu na niego wzmocnień ścian. Umożliwia to znaczne skrócenie czasu budowy.

Murowane ściany parteru

Zamiast dzielić konstrukcję budynku na murowaną i drewnianą, można by postawić dom w całości wykonany z drewna. Jednak mur dodaje budynkowi stabilności. Murowane ściany spięte obwodowym wieńcem są sztywne, a drewniane belki stropowe zakotwione w wieńcu się nie skręcają. Mur jest też dobrym akumulatorem cieplnym. Ściany domu nagrzane powietrzem z grzejników lub kominka oddają ciepło wieczorem i w nocy, kiedy już się nie grzeje. Drewniane ściany szkieletowe nie akumulują ciepła, więc pomieszczenia szybko by się wychładzały. Są też sytuacje, kiedy mur jest niezbędny, bo wykonanie ścian z drewna jest po prostu niemożliwe.

Dom na zboczu

Budowanie domu na skarpie albo na terenie o nierównej powierzchni wymusza kontakt przyziemia z gruntem. Ściany parteru, przynajmniej te, które są wcięte w zbocze, pełnią wówczas funkcję ścian oporowych. Ich konstrukcja przede wszystkim musi zapewniać odpowiednią wytrzymałość na parcie gruntu. Dlatego powinna być murowana i dodatkowo wzmocniona żelbetowymi słupkami połączonymi wieńcem stropowym. Słupki zapobiegają wypchnięciu dolnej strefy muru przez napierającą ziemię.

Dom na terenie zalewowym

Dom stojący w miejscu narażonym na okresowe podtapianie musi być odporny na długotrwały kontakt z wodą. Drewno klejone, mimo impregnacji i dużej odporności na wilgoć, nie może tu konkurować z murem. Jeśli będzie stało w wodzie, wcześniej czy później lekko spęcznieje. Dlatego dolne partie budynku powinno się murować, a górne, które nie będą miały kontaktu z wodą, mogą być drewniane. Na terenach zalewowych dużym zagrożeniem są też uderzenia dużych, twardych konarów oraz przedmiotów porwanych w trakcie powodzi i niesionych przez strumień wody. Murowane ściany mają większą wytrzymałość mechaniczną niż drewniane.

Dom z nawisem

Kiedy obrys poddasza jest większy niż obrys parteru, środki ciężkości ścian obu kondygnacji nie pokrywają się ze sobą. Ten górny jest przesunięty na zewnątrz. Takie mimośrodowe obciążenie jest zagrożeniem dla stateczności fundamentów. Ławy najczęściej wymagają wtedy poszerzenia i wzmocnienia, żeby opierały się na gruncie większą powierzchnią. Zapobiega to ich niekontrolowanemu przekręceniu. Drewniana konstrukcja poddasza jest znacznie lżejsza od murowanej, dzięki czemu odciąża fundamenty. Często nie ma więc konieczności ich wzmacniania.

Z ciężkim cokołem

Murowany parter pozwala w najprostszy i najtańszy sposób wykończyć cokół okładziną kamienną. To rozwiązanie architektoniczne jest ważne na tych terenach, gdzie kamienny cokół stanowi element architektury regionalnej – wszystkie domy są w ten sposób wykańczane. Pozwala wpisać budynek w krajobraz i jednocześnie skutecznie zabezpieczyć strefę przyziemia przed wodą.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż...

Budowa domu z drewna - dom z bali okrągłych. Czy...

Domy z bali okrągłych mogą być zbudowane w stylu wiejskiej chałupy, a może to być dom bardzo nowoczesny....

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Domy drewniane szkieletowe. Z kamerą na budowie...

Domy drewniane szkieletowe buduje się z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....