| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Domy drewniane: zdrowe i szybkie w budowie domy z drewna

Domy drewniane: zdrowe i szybkie w budowie domy z drewna

Domy drewniane mają wiele zalet. Komfort mieszkania w domach z drewna jest porównywalny do tego w budynkach murowanych, a pod niektórymi względami nawet go przewyższa. Ściany domów drewnianych oddychają, a we wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat. Dodatkowo, budowa domu trwa krótko, a po jej zakończeniu otoczenie nie wymaga uciążliwego sprzątania.

Drewno to jeden z niewielu materiałów budowlanych, których się nie wytwarza, a jedynie przetwarza. Dzięki temu stanowi ono budulec w pełni odnawialny i zdrowy, a więc ekologiczny. Wznosi się z niego domy szkieletowe, słupowo-ryglowe lub domy z bali. Budowa domu z drewna trwa krótko (roboty przebiegają zazwyczaj szybko i sprawnie), a po jej zakończeniu otoczenie nie wymaga uciążliwego sprzątania. Komfort mieszkania w domach drewanianych jest zaś porównywalny do tego w budynkach murowanych, a pod niektórymi względami nawet go przewyższa. Ściany domów drewnianych oddychają, a we wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat.

Autor: DOMY i DOMKI

Ponieważ od jakości drewna w dużym stopniu zależy trwałość domu szkieletowego, nie należy oszczędzać na materiale i do budowy domu wybrać najlepszy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Fundamenty domu z drewna

Domy drewniane zazwyczaj buduje się na tradycyjnych ścianach fundamentowych wspartych na żelbetowych ławach fundamantowych, czyli tak jak domy murowane. Podłogi parteru są wówczas ułożone na gruncie. Często też domy szkieletowe lub domy z bali buduje się na ścianach fundamentowych, a drewniana konstrukcja podłogi parteru znajduje się nad przestrzenią wentylowaną.

Firmy wykonawcze, zwłaszcza zaś producenci drewnianych domów prefabrykowanych, preferują fundamenty płytowe, o ile oczywiście klient nie chce podpiwniczać domu. Niemniej domy drewniane wymagają lżejszych fundamentów, co może przynieść pewne oszczędności.

Ściany domów drewnianych szkieletowych

Przy budowie szkieletu drewnianego trzeba stosować moduły wymiarowe. Zgodnie z nimi słupy ścian powinny być rozmieszczone co 40 lub 60 cm, belki stropowe co 40 cm, a krokwie dachowe co 60 cm. Szerokość płyt OSB i płyt gipsowo-kartonowych lub płyt gipsowo-włóknowych – którymi na końcu obudowuje się szkielet drewniany – mieści się w tych modułach. Ułatwia to znacznie ich montaż, bo styki płyt wypadają dokładnie na elemencie konstrukcyjnym, do którego trzeba je mocować.

Warto wiedzieć, że miejsca, w których zamierzamy powiesić na ścianach ciężkie elementy, na przykład szafki kuchenne, muszą być zaplanowane na etapie projektu. Konstrukcja takich ścian wymaga wówczas odpowiedniego wzmocnienia.

Kiedy szkielet drewniany jest już zbudowany i wypełniony wełną, kostrukcję tę wraz z ociepleniem osłania się przed wilgocią z obu stron foliami: folią wiatroizolacyjną z zewnątrz i folią paroizolacyjną od wewnątrz. Zarówno jedna, jak i druga folia muszą być ułożone z 20-centymetrowym zakładem i uszczelnione taśmą samoprzylepną. Obie trzeba wywiniąć do wewnątrz otworów okiennych i uszczelnić taśmą.

Budowa ścian wewnętrznych jest podobna do ścian zewnętrznych, z tym że warstwa wełny jest cieńsza i nie osłania jej folia. Są obłożone jedną lub dwiema warstwami płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych albo boazerią. Wełna mineralna w ścianach działowych jest montowana głównie ze względu na jej właściwości wyciszające.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Wykończenie elewacji domów szkieletowych a rodzaj pokrycia dachowego

Dom z bali

Montaż domu z bali jest pracochłonny, gdyż są one ciężkie. Między nimi można umieszczać materiał izolacyjny, np. paski wełny mineralnej lub rozprężne, impregnowane poliuretanowe taśmy. W narożnikach ścian bale są łączone na specjalne złącza ciesielskie. Poza ścianami wszystkie pozostałe elementy domu z bali – schody, więźbę, pokrycie dachowe i stropy – robi się w podobny sposób jak w domach szkieletowych.

Domy z bali często budowane są z bali grubości 8, 10, 15 cm wymagających ocieplenia. Ocieplenie układa się od wewnątrz domu, by nie zakrywać elewacji. Taki dom można też ocieplić od zewnątrz. Materiał termoizolacyjny układa się między listwami drewnianego rusztu przybitego do ścian, zabezpiecza folią wiatroizolacyjną i osłania oblicówką drewnianą. Niestety, dom z bali ocieplony w taki sposób traci wiele ze swojego uroku.

Stropy domów o konstrukcji szkieletowej

W domach o konstrukcji szkieletowej stropy robi się z drewna. Projektuje się je zawsze do konkretnego domu.

Elementami nośnymi w drewnianych stropach belkowych mogą być belki z litego drewna albo belki prefabrykowane, na przykład z płyty OSB i drewna klejonego. Do takich belek mocuje się płyty poszycia. Lite drewno warto stosować wtedy, gdy zależy nam na widocznym belkowaniu sufitu. Jeśli belki mają być zamknięte wewnątrz stropu, tańsze będą elementy prefabrykowane.

Elementami nośnymi w drewnianych stropach żebrowych są żebra ze smukłych desek lub bali. Aby uchronić je przed zwichrzeniem, pomiędzy żebrami montuje się przewiązki (stężenia) – z desek, skrzyżowanych łat drewnianych lub taśm stalowych. Do tak wykonanej konstrukcji mocuje się płyty poszycia.

Stropy drewniane słabo izolują akustycznie, warto więc w nich stosować podwójną izolację akustyczną: pomiędzy belkami oraz w podłodze. Aby nie dopuścić do skrzypienia podłogi, płyty poszycia trzeba przykleić do belek lub oddzielić od nich podkładkami z filcu.

Dach domu drewnianego

Nie ma przeciwwskazań, by stosować takie same konstrukcje dachu i pokrycia dachowe jak w domach murowanych. Powszechne są więc tradycyjne więźby dachowe budowane przez cieśli z elementów zamówionych w tartaku. Najlepiej użyć drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Wówczas nie trzeba go będzie chemicznie zabezpieczać przed ogniem i szkodnikami.

Coraz częściej inwestorzy zaopatrują się w prefabrykowane elementy więźby dachowej. Jest to wygodne rozwiązanie znacznie skracające czas budowy domu.

Przeczytaj dodatkowo:
Domy drewniane szkieletowe. Z kamerą na budowie...

Domy drewniane szkieletowe buduje się z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...