| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Ocieplenie starego domu drewnianego: czemu można to robić tylko wełną mineralną?

Ocieplenie starego domu drewnianego: czemu można to robić tylko wełną mineralną?

Bywa, że wybudowany przed laty drewniany dom nie spełnia współczesnych standardów w zakresie energooszczędności. Wówczas powinno się wykonać ocieplenie domu z zewnątrz. Można wykonać metodą lekką suchą albo BSO (metodą lekką mokrą). Zobacz, jaki materiał należy zastosować do termomodernizacji.

Autor: Andrzej T. Papliński , Zbigniew Zaporowski

Drewniany dom po remoncie dachu i adaptacji poddasza (zdjęcie lewe) wyglądał jak zestawiony z dwóch niedopasowanych do siebie części. Górna z nowym dachem wystawała ponad dolną nieocieploną. Po dodaniu od zewnątrz termoizolacji osłoniętej nową drewnianą oblicówką powierzchnie elewacji obu poziomów się zlicowały (zdjęcie prawe)

Termomodernizacja starego drewnianego domu wymaga pewnej wiedzy i starannego wykonania z uwzględnieniem specyfiki drewna, które ma się znaleźć pod ociepleniem. Ocieplenie domu drewnianego (ocieplenie domu z bali) od zewnątrz może być wykonane na sposoby: może to być metoda lekka sucha albo BSO, dawniej zwana metodą lekką mokrą. W obu przypadkach do termoizolacji powinna być użyta wełna mineralna, skalna lub szklana. Dom drewniany można ocieplić też sztywnymi płytami drzewno-magnezytowymi, które przy okazji znacznie poprawią także izolacyjność akustyczną ścian.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ocieplenie domu drewnianego metodą lekką suchą

Ocieplenie domu metodą lekką suchą nie jest trudne i dlatego można je przeprowadzić we własnym zakresie. Elewacja ocieplonego domu może być wykończona okładziną drewnianą, okładziną drewnopodobną, płytami elewacyjnymi, sidingiem, blachą, czyli materiałami, które mocuje się do rusztu. Jeżeli elewacja będzie wykańczana tynkiem – podobnie jak w metodzie BSO – trzeba zachować szczególną ostrożność na łączeniach wełny i rusztu drewnianego.

Powodem stosowania rozwiązania z tynkiem jest niewystarczająca nośność drewna na elewacji (oblicówka ma zbyt małą grubość, a przez to sztywność), która nie gwarantuje właściwego utrzymania przez ruszt montowanej warstwy ocieplenia z wełny mineralnej wraz z nową oblicówką. Taka sytuacja zazwyczaj występuje na szczytach budynków, gdy mamy do czynienia ze ścianami szkieletowymi obitymi szalówką.
Wybierającym wykończenie tynkiem radzimy, aby położenie warstwy zbrojonej (siatki, kleju) i cienkiej warstwy tynku wysokoparoprzepuszczalnego powierzyć jednak firmie specjalistycznej.

Jaka wełna mineralna przy metodzie lekkiej suchej?

W przypadku gdy ocieplenia domu będzie wykonywane metodą lekką suchą zazwyczaj nie są potrzebne obliczenia statyczne dotyczące liczby i rozstawu mocowań potrzebnych do utrzymania ocieplenia wraz z wykończeniem elewacji. Nie trzeba również wyliczać liczby i rozmieszczenia mocowań płyt wełny minerlanej, tak jak to trzeba zrobić przy metodzie lekkiej mokrej.

Do ocieplenia ścian domu drewnianego najlepiej użyć wełny mineralnej półtwardej w płytach. Wełnę należy układać w dwóch warstwach. Przed montażem izolacji elewację drewnianą trzeba zaimpregnować i wymienić na nowe najbardziej zniszczone i zainfekowane przez grzyb elementy. Pierwsza warstwa ocieplenia musi być zakryta folią paroizolacyjną, natomiast na drugiej warstwie wełny mineralnej układa się wiatroizolację - najczęściej jest to folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. Na tak przygotowanej ścianie mocuje się ruszt dystansowy (2-3 cm grubości), na którym mocowana jest okładzina zewnętrzna np. szalówka drewniana, płaskie płyty drewnopodobne, płytami elewacyjne, siding czy blachę.
Gdy elewacja ma być wykończona tynkiem, nie montujemy wiatroizolacji. Bezpośrednio na wełnę mineralną nanosi się kolejne warstwy wykończenia systemu BSO.

Ocieplanie domu drewnianego od zewnątrz systemem BSO / ETICS (metoda lekka mokra)

Ocieplanie domu drewnianego systemem BSO jest nieco trudniejsze i obarczone większym ryzykiem niż ocieplanie metodą lekką suchą. Ocieplając budynek drewniany metodą lekką mokrą, możemy stosować tylko systemy, w których wykorzystywna jest wełna mineralna i tynk o dużej paroprzepuszczalności.

Systemy ociepleń, które wykorzystują styropian i tynk akrylowy, z powodu braku paroprzepuszczalności nie nadają się do ocieplania domów drewnianych.

W związku z niezbyt częstym stosowaniem metody BSO w budynkach drewnianych bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta systemu, a wykonanie ocieplenia ścian lepiej powierzyć fachowcom.

W metodzie BSO ocieplenie ścian powinno być wykonane z wełny mineralnej odpowiedniej twardości i wytrzymałości na utrzymanie zamocowań. Wełnę przykleja się do elewacji na klej i mocuje dodatkowo specjalnymi wkrętami (do drewna nie stosuje się łączników wbijanych).
Klej do wełny musi być przepuszczalny, aby umożliwił oddychanie drewnianej ściany. Musi być też elastyczny, tak by nie doszło do oderwania się ocieplenia od ściany na skutek zmiany wymiarów drewna w wyniku jego pracy (kurczenia się i pęcznienia pod wpływem wilgoci). Trzeba także sprawdzić, jak klej łączy się z impregnatem, którym pokryte jest drewno. Bywa, że nie łączy się z drewnem zaimpregnowanym, ponieważ jego powierzchnia jest tłusta.

Wykończenie elewacji stanowi tynk cienkowarstwowy o dużej paroprzepuszczalności, silikatowy bądź mineralny.
Nie trzeba już stosować dodatkowej wiatroizolacji, paroizolacji oraz szczelin dylatacyjnych, bo ocieplenie wykonane w jednolitym systemie zapewnia nieprzewiewalność, odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią oraz odprowadzenie jej z ocieplenia.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z...

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego przegrody muszą...

Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż...

Szkodniki drewna. Jak usunąć je z drewna...

Mikrofalowa metoda nagrzewania konstrukcji budowlanych pozwala w prosty i pewny sposób przeprowadzić...

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Dom z gliny i słomy. Ekologiczny pomysł na dom ze...

Glina, słoma, drewno to produkty naturalne, łatwo dostępne, tanie i przyjazne. Nie brak pasjonatów,...