Zalany dom - jak się zabrać do remontu, od czego zacząć?

2010-05-18 15:17

Zanim rozpoczniesz usuwanie szkód, dobrze dopełnić pewnych formalności, jak chociażby sfotografowanie domu po powodzi. Podpowiadamy, z czym nie należy zwlekać, gdzie zwrócić się o pomoc.

Dom po powodzi – załatwiamy formalności, szukamy pomocy
Autor: Marcin Tomalka/SE EAST NEWS

Sfotografuj szkody

Niezależnie od tego, czy Twój dom był czy nie był ubezpieczony od skutków powodzi, dobrze jest zarejestrować stan budynku przed rozpoczęciem usuwania szkód. Wprawdzie firmy ubezpieczeniowe polegają raczej na własnej ocenie szkód niż na fotografiach, ale przecież rzeczoznawcy nie mogą dotrzeć do wszystkich równocześnie, a Ty musisz działać szybko i zapobiegać dalszym szkodom. Fotografie mogą też przydać się rzeczoznawcy budowlanemu, który będzie oceniał stan techniczny budynku, by pomóc Ci zdecydować, co i jak naprawiać.

Zarejestruj się w gminie

Po powrocie do domu jak najszybciej zgłoś szkody w swoim urzędzie gminy. W ten sposób zapewnisz sobie łatwiejszy dostęp do różnych form pomocy.

Zgłoś się po pomoc

Jeśli oceniasz, że Twoja sytuacja jest znacznie trudniejsza niż innych powodzian ze względu na to, że Twoja rodzina jest bardzo liczna, a szkody bardzo dotkliwe, albo może jesteś samotny lub słaby ze względu na podeszły wiek czy chorobę – zgłoś się po specjalną pomoc do gminy. Możesz też prosić kogoś o pośrednictwo lub szukać pomocy na własną rękę w różnych instytucjach i organizacjach. W porządkach po powodzi pomóc mogą na przykład harcerze, różne organizacje pomóc mogą w zorganizowaniu sprzętu inwalidzkiego dla osób niepełnosprawnych itp.

Jeśli nie wiesz, jak załatwiać różne formalności związane z pozwoleniem na nową budowę, nie wiesz, jak naprawić dom, pralkę, pompę – nie rób tego sam, lecz szukaj fachowca. Jeśli stać Cię na opłacenie pomocy czy doradztwa, nie żałuj pieniędzy na fachową naprawę urządzeń domowych, na ekspertyzę budowlaną czy opłacenie badań czystości gruntu lub wody.

Działaj zamiast czekać

Domy, w których wszyscy członkowie rodziny od razu zabrali się do usuwania szkód, szybciej wrócą do normalnego stanu, szybciej wyschną i mniej będzie w nich szkód wtórnych – wynikających głównie z rozwoju pleśni i grzybów domowych. Im wcześniej usuniesz zanieczyszczenia naniesione przez powódź, im wcześniej pozbędziesz się zawilgoconych sprzętów i materiałów budowlanych, których nie da się wysuszyć, tym lepiej Twój dom będzie przygotowany do zimy. Nie warto czekać, że ktoś zrobi to za Ciebie i Twoich bliskich: wobec rozmiaru szkód pomoc nie może dotrzeć do wszystkich, a na pewno nie do wszystkich równocześnie.

Współpracuj z innymi

Jeśli w Twojej miejscowości jest wiele szkód spowodowanych przez powódź, postaraj się wraz z sąsiadami zorganizować spotkanie z udziałem władz terenowych. Wspólnie z innymi mieszkańcami warto postanowić, co jest we wsi czy dzielnicy miasteczka najważniejsze do zrobienia, w jakiej kolejności to trzeba robić, kto wymaga pomocy miejscowej społeczności, sąsiadów czy władz, a kto takiej pomocy gotów jest udzielić. W ten sposób Wasze działanie będzie naprawdę racjonalne i przyspieszy powrót do normalnego życia; unikniecie też w ten sposób niepotrzebnych sporów, o które bardzo łatwo, kiedy wiele jest potrzeb i problemów, a za mało sił i środków do ich rozwiązywania.

Zamówcie badania czystości wód i gruntu. Na wielu drzewach pozostały owoce, w ogrodach – warzywa korzeniowe, i chociaż sanepid ostrzega przed ich spożywaniem, wiele osób lekceważy te ostrzeżenia. Owoce i warzywa z zatopionych przez powódź terenów mogą być zatrute metalami ciężkimi czy innymi substancjami toksycznymi: o dane dotyczące skażenia terenów popowodziowych najlepiej pytać w urzędzie gminy. Tam kierowane są informacje Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotyczące skażenia gleb i wód.

Zamówcie fachową ekspertyzę dotyczącą remontów i odbudowy. Na wielu terenach budynki – zwłaszcza starsze – wykonane są w podobny sposób, z podobnych materiałów, mają podobne mankamenty i uszkodzenia. W konkretnej miejscowości właścicielom domów mogą więc być potrzebne podobne zalecenia co do remontów i odbudowy. Warto zamówić u inżyniera budowlanego fachową ekspertyzę dotyczącą budynków na terenie Twojej miejscowości. Fachowiec powinien dokonać ogólnej oceny obiektów narażonych na szkody powodziowe, biorąc pod uwagę stan ewentualnego zagrożenia w przyszłości. Odpowiednio do tego powinien przygotować ogólne zalecenia, jakie prace remontowe wykonywać, a także czy i jak odbudowywać poszczególne obiekty. Koszty takiej ekspertyzy mogą podzielić między siebie wszyscy mieszkańcy miejscowości.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.