| muratordom.pl » Budowa » Dom odporny na żywioły » Dom po powodzi - jak zapobiegać zagrzybieniu

Dom po powodzi - jak zapobiegać zagrzybieniu

Powódź zostawia w domu wilgoć na długie tygodnie, a nawet miesiące. W domach, w których przez dłuższy czas stała woda, nawet po ich umyciu i odkażeniu mogą rozwijać się pleśnie i grzyby domowe.

Problem nie zniknie, dopóki wszystkie materiały nie będą na tyle suche, by przestały podtrzymywać rozwój grzybów. Wilgoć i pozostałości po osadach powodziowych stwarzają szczególnie korzystne warunki do ich rozwoju. Osady można zmyć stosunkowo szybko, wilgoci usunąć tak szybko się nie da. Dom zalany przez powódź wysycha bardzo długo, dlatego walka z pojawiającą się pleśnią jest trudna. Nie wolno jednak jej zlekceważyć, bo dopuszczenie do rozwoju pleśni i grzybów spowoduje, że ich zarodniki i toksyny obecne będą w domu już po jego wyschnięciu. Unosząc się we wnętrzu domu, mogą powodować poważne i trudne do wyleczenia choroby – przede wszystkim alergie i zatrucia. Wilgoć może być też przyczyną uszkodzeń struktury materiałów budowlanych, w tym zwłaszcza drewna i gipsu, niweczy też wartość izolacji cieplnych, które nasiąknięte wodą przestają chronić dom przed ucieczką ciepła.

Odgrzybianie murów

Trzeba skuć zagrzybione tynki około 1 m poza miejsce porażone grzybem i osuszyć podłoże, następnie zdrapać grzyby i naloty pleśni (zeskrobanych nalotów nie wolno zakopywać ani palić). Należy zastosować preparaty według opisu na opakowaniach i pracować w rękawicach, nie wolno używać narzędzi ocynkowanych oraz aluminiowych, bo w kontakcie ze środkami grzybobójczymi wydzielają one szkodliwe substancje. Pamiętajmy, że zdrowie jest ważniejsze niż dobra materialne, wyrzućmy więc wszystko, co może stwarzać zagrożenie – być źródłem zakażenia domu pleśnią lub grzybem. To, co nasiąkło wodą z powodzi i nie da się umyć, odkazić (zdezynfekować), trzeba wyrzucić. To jest konieczność, a nie możliwość.

WAŻNE

Prace remontowe można rozpocząć dopiero wtedy, gdy dom wyschnie. Wilgotność przegród budowlanych powinna utrzymywać się na poziomie 5%. Poszczególne prace wymagają suchego podłoża, którego wilgotność nie przekracza: 3,5-4% – przy malowaniu farbami emulsyjnymi; 1,5-2% – przy tapetowaniu; 4% – przy układaniu podłóg na podkładach betonowych.

Firma Kratki.pl wprowadziła specjalną ofertę skierowaną do wszystkich poszkodowanych gospodarstw...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
HKS Lazar - specjalna oferta cenowa na części...

Firma HKS Lazar wprowadziła specjalną ofertę na części zamienne dla klientów dotkniętych powodzią.

Dom po powodzi - jak szybko ocenić koszt robót...

Koszty wykonania remontów popowodziowych są wyższe od ponoszonych w typowych robotach remontowych,...

Zalany dom - jak się zabrać do remontu, od czego...

Zanim rozpoczniesz usuwanie szkód, dobrze dopełnić pewnych formalności, jak chociażby sfotografowanie...

Czyszczenie i odkażanie wody ze studni po powodzi

Po powodzi nie wolno korzystać z wody pobieranej ze studni nie tylko do picia, ale także do pojenia zwierząt,...

Zalany dom. Co z wyposażenia domu można uratować,...

Niestety, wielu zalanych przez powódź rzeczy nie da się umyć, wyprać i zdezynfekować. Trzeba je wyrzucić, bo...