| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie okapu dachowego. Tynk zamiast podbitki

Wykończenie okapu dachowego. Tynk zamiast podbitki

Okapy dachowe zazwyczaj wykańcza się podbitką z drewna lub PCW. Pod dachem skośnym można jednak ułożyć tynk, taki sam jak na ścianach budynku. Zobacz, jak to zrobić.

Domy z szerokim okapem mają wiele uroku. Okap spełnia też funkcje praktyczne. Chroni budynek przed zbytnim nasłonecznieniem i przegrzaniem w lecie, a w zimie, kiedy promienie słoneczne padają pod niewielkim kątem, wpuszcza do wnętrza dużo światła. Osłania także elewację przed zacinającym deszczem i śniegiem. Dom z takim okapem wygląda na przysadzisty, masywny i solidny. Mimo mody na budynki o połaciach zakończonych równo ze ścianą domy z szerokimi okapami mają wielu zwolenników.

Solidny i trwały okap dachowy

W tym budynku szeroki betonowy wspornik zastąpił tradycyjny okap z przymocowanymi deskami podbitki. Projektant wybrał takie rozwiązanie, aby zastosowac jednakowy materiał na elewacji i pod okapem. Zależało mu też na uzyskaniu wrażenia solidności i masywności gzymsu. Prawie 1-metrowy wysięgnik podkreśla horyzontalność bryły. Tynkowany betonowy okap to rozwiązanie, które przetrwa długie lata. Na pewno dłużej niż tradycyjna podbitka. Podobny efekt wykończenia okapu można osiągnąć, układając tynk na podkładzie z płyt OSB, przymocowanych do drewnianej podkonstrukcji. Aby utrzymał się na płycie, trzeba zastosować dodatkową warstwę bitumizowanej tektury lub cienką warstwę styropianu. Jest to jednak rozwiązanie mniej trwałe niż betonowy wysięgnik.

Budowa okapu z betonu

Zasada wykonania konstrukcji betonowego okapu jest podobna do sposobu konstruowania płyty balkonowej. Betonowy wspornik stanowi przedłużenie stropu i jego zbrojenie jest zakotwione w wieńcu. Aby nie dochodziło w tym miejscu do przemarzania, trzeba te strefe ocieplic. Izolacja musi otulać okap od dołu oraz od góry. Pasek izolacji o niewielkiej grubości musi się też znaleźć od strony jego czoła. Tylko wtedy ciepło z wnętrza domu nie wydostanie się przez beton. Okap jest ocieplony od góry i od dołu styropianem. Zabezpiecza go siatka z włókna szklanego. Na całości położony jest cienkowarstwowy tynk silikonowy w kolorze elewacji. Krawędź okapu w pasie podrynnowym wykończono blachą miedzianą. Przybito ją do drewnianych listew przytwierdzonych do betonowego okapu. Są one nieco szersze od warstwy ocieplenia znajdującej się na czole okapu, dzięki czemu w tym miejscu powstaje 1-1,5-centymetrowa szczelina. Przez przestrzeń tę do warstw połaci dachu dostaje się powietrze.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Wymiana pokrycia dachowego bez wymiany więźby...

Nowe pokrycie dachowe nie może nadmiernie obciążyć starej więźby dachowej. Dlatego najprościej jest...

Orynnowanie starego dachu. Wymieniać czy...

Decyzja, co zrobić z rynnami i rurami spustowymi podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz zakresu prac...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Jakie okna dachowe spełnią standardy NF15 i NF40?...

Jednym z ważnych aspektów przy budowie domu pasywnego i energooszczędnego, jest dostarczenie...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.