| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie okapu dachowego. Tynk zamiast podbitki

Wykończenie okapu dachowego. Tynk zamiast podbitki

Okapy dachowe zazwyczaj wykańcza się podbitką z drewna lub PCW. Pod dachem skośnym można jednak ułożyć tynk, taki sam jak na ścianach budynku. Zobacz, jak to zrobić.

Domy z szerokim okapem mają wiele uroku. Okap spełnia też funkcje praktyczne. Chroni budynek przed zbytnim nasłonecznieniem i przegrzaniem w lecie, a w zimie, kiedy promienie słoneczne padają pod niewielkim kątem, wpuszcza do wnętrza dużo światła. Osłania także elewację przed zacinającym deszczem i śniegiem. Dom z takim okapem wygląda na przysadzisty, masywny i solidny. Mimo mody na budynki o połaciach zakończonych równo ze ścianą domy z szerokimi okapami mają wielu zwolenników.

Solidny i trwały okap dachowy

W tym budynku szeroki betonowy wspornik zastąpił tradycyjny okap z przymocowanymi deskami podbitki. Projektant wybrał takie rozwiązanie, aby zastosowac jednakowy materiał na elewacji i pod okapem. Zależało mu też na uzyskaniu wrażenia solidności i masywności gzymsu. Prawie 1-metrowy wysięgnik podkreśla horyzontalność bryły. Tynkowany betonowy okap to rozwiązanie, które przetrwa długie lata. Na pewno dłużej niż tradycyjna podbitka. Podobny efekt wykończenia okapu można osiągnąć, układając tynk na podkładzie z płyt OSB, przymocowanych do drewnianej podkonstrukcji. Aby utrzymał się na płycie, trzeba zastosować dodatkową warstwę bitumizowanej tektury lub cienką warstwę styropianu. Jest to jednak rozwiązanie mniej trwałe niż betonowy wysięgnik.

Budowa okapu z betonu

Zasada wykonania konstrukcji betonowego okapu jest podobna do sposobu konstruowania płyty balkonowej. Betonowy wspornik stanowi przedłużenie stropu i jego zbrojenie jest zakotwione w wieńcu. Aby nie dochodziło w tym miejscu do przemarzania, trzeba te strefe ocieplic. Izolacja musi otulać okap od dołu oraz od góry. Pasek izolacji o niewielkiej grubości musi się też znaleźć od strony jego czoła. Tylko wtedy ciepło z wnętrza domu nie wydostanie się przez beton. Okap jest ocieplony od góry i od dołu styropianem. Zabezpiecza go siatka z włókna szklanego. Na całości położony jest cienkowarstwowy tynk silikonowy w kolorze elewacji. Krawędź okapu w pasie podrynnowym wykończono blachą miedzianą. Przybito ją do drewnianych listew przytwierdzonych do betonowego okapu. Są one nieco szersze od warstwy ocieplenia znajdującej się na czole okapu, dzięki czemu w tym miejscu powstaje 1-1,5-centymetrowa szczelina. Przez przestrzeń tę do warstw połaci dachu dostaje się powietrze.

Przeczytaj dodatkowo:
Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Ogrzewanie rynien. Jak zastosować przewody...

Dzięki ogrzewaniu rynien możemy uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez zalegający śnieg i lód....

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Instalacja systemu rynnowego. Montaż rynien krok...

Chociaż instalacją orynnowania powinien zająć się dekarz, warto abyś wiedział, jak powinny przebiegać...