| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie i krycie dachu. Ściągawka z kolejności prac

Wykończenie i krycie dachu. Ściągawka z kolejności prac

Zanim dekarze zabiorą się za wykończenie dachu i układanie pokrycia dachowego, powinni m.in. dokładnie sprawdzić stan więźby dachowej i wykonać izolację przeciwwilgociową. Zanim jednak to nastąpi, musisz podjąć kilka ważnych decyzji dotyczących między innymi wyboru pokrycia i materiałów izolacyjnych. Sprawdź, co po kolei, w jakiej kolejności powinny przebiegac prace wykończeniowe.

Kolejność podejmowania decyzji, zanim zaczniesz wykańczanie dachu:

1. Wybór pokrycia dachowego

Jeśli kupiłeś projekt gotowy, musisz zdecydować, jakie pokrycie zastosować. Głównym kryterium wyboru oprócz preferencji estetycznych będzie kształt dachu.

2. Adaptacja projektu

Kiedy pokrycie jest wybrane, czeka cię adaptacja projektu – dostosowanie konstrukcji dachu pod przewidziane pokrycie, a zwłaszcza jego ciężar. Rzadko można tego uniknąć. Inaczej, jeśli zamówisz projekt indywidualny. Wówczas zazwyczaj nie wymaga on poprawek.

3. Wybór izolacji przeciwwilgociowej

Rodzaj pokrycia wpłynie na wybór izolacji przeciwwilgociowej dachu. Inne materiały izolacyjne zastosujesz, jeśli pod pokryciem ma być sztywne poszycie, a inne jeśli wymaga rusztu z łat i kontrłat.

5. Wybór materiału do wykończenia poddasza

Teraz czas na wybór materiału, którym wykończysz poddasze. Do wyboru masz różnego rodzaju płyty, deski, a nawet tynk.

6. Wybór termoizolacji

Gdy wiesz, jak będzie wykończone poddasze, możesz pomyśleć, czym ocieplić dach. Jeśli konstrukcja dachu pozostanie niezabudowana, pozostaje ocieplenie nakrokwiowe. Jeśli chcesz zastosować okładzinę lub tynk, część ocieplenia umieść między krokwiami, a dodatkową warstwę także między elementami rusztu nośnego pod okładzinę.

Właściwa kolejność prac przy kryciu dachu:

1. Sprawdzenie więźby

Zanim dekarze zabiorą się do krycia dachu, muszą sprawdzić geometrię więźby, ocenić, czy zachowane są piony, poziomy i właściwe kąty. W razie konieczności będą musieli skorygować wady powstałe z winy cieśli.

2. Izolacja dachu

Na krokwiach układa się membranę wstępnego krycia albo wykonuje sztywne poszycie z desek lub płyt drewnopochodnych izolowane papą podkładową lub membraną dachową.

3. Przygotowanie do układania pokrycia

Jeśli wykończenie dachu stanowią dachówki, blachodachówka lub inne pokrycie profilowane, trzeba zrobić specjalną konstrukcję nośną z kontrłat i łat. Kontrłaty nabija się wzdłuż krokwi. Prostopadle do kontrłat przybija się długie łaty – w rozstawie dostosowanym do danego pokrycia.

Jeżeli będzie układane pokrycie płaskie – gonty bitumiczne, blacha płaska – takiej konstrukcji się nie wykonuje. Te pokrycia układane są na sztywnym poszyciu.

4. Montaż obróbek blacharskich

Wiele elementów dachowych, takich jak kominy, okapy, okna połaciowe, wymaga zastosowania elementów zwanych obróbkami blacharskimi. Służą one głównie zapewnieniu szczelności połączeń pokrycia z tymi elementami. Większość z nich trzeba zamocować, zanim zakończy się krycie dachu.

5. Montaż okien dachowych

Okna połaciowe instaluje się przeważnie przed ułożeniem pokrycia, ale nie jest to regułą. Niekiedy dekarze wolą zamontować okno na końcu.

6. Montaż pokrycia dachowego

Materiały pokryciowe układa się, zaczynając od dołu połaci, czyli od okapów. Sposób mocowania i zasady montażu są charakterystyczne dla poszczególnych ich rodzajów.

7. Mocowanie wyposażenia dachowego

Gdy pokrycie jest ułożone, można zabrać się do instalowania różnych dodatkowych elementów – piorunochronów, stopni kominiarskich, stoperów śnieżnych oraz zewnętrznych obróbek blacharskich.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Najczęstsze błędy dekarskie - podpowiedzi dekarza

Łukasz Budzyński z firmy Twoje Dachy

Najczęściej do błędów dekarskich dochodzi podczas montażu okapu, kalenicy, naroża, kosza oraz obróbki komina. Skutki tych błędów w postaci przecieków możemy odczuć już po pierwszych opadach deszczu lub śniegu.

Nieprawidłowa konstrukcja okapu i kalenicy może zaburzyć niezmiernie ważny dla właściwego funkcjonowania proces wentylacji dachu. Częsty błąd to zbyt wąski kanał wentylacyjny, przez co wentylacja kalenic i naroży nie jest odpowiednia, co może skutkować zawilgoceniem dachu oraz osadzaniem się mchu na połaci.

Aby uzyskać optymalny wylot powietrza w okapie, należy zastosować grzebień okapu z kratką wentylacyjną lub taśmę wentylacyjną okapu. Natomiast do prawidłowego wentylowania kalenic i naroża używa się taśm uszczelniająco-wentylacyjnych.

Kolejny bardzo ważny element dachu to kosz dachowy, czyli wklęsłe miejsce styku dwóch połaci. Musi być odpowiednio szeroki oraz porządnie uszczelniony, ponieważ podczas deszczu spływa tam woda z połaci, a zimą zalega śnieg. Częstą przyczyną przecieków w tym miejscu jest zbyt wąska obróbka, która nie zachodzi pod pokrycie na odpowiednią głębokość. Wtedy woda przedostaje się pod dach. W celu dodatkowego zabezpieczenia tych miejsc trzeba między pokryciem a obróbką umieścić uszczelki.

Powszechnym błędem jest również pozostawienie zbyt wąskiej szczeliny między dwiema płaszczyznami dachu, przez co woda nie może swobodnie spływać i wpływa pod połać.

Do kłopotliwych należy również obróbka miejsc, w których elementy konstrukcyjne budynku przecinają jego połać. Zazwyczaj są to punkty styku dachówki ze ścianą komina albo lukarny. Są one wyjątkowo narażone na powstawanie nieszczelności, przez które wilgoć może przedostać się pod połać. Źle wykonana obróbka w połączeniu z materiałem wątpliwej jakości może powodować przenikanie pod nią wody, a to z kolei zawilgocenie termoizolacji i konstrukcji dachu.

Aby wzmocnić uszczelnienie, warto zastosować taśmy uszczelniające wraz z listwą aluminiową, która dodatkowo dociska taśmę do komina. Alternatywą może być obróbka z blachy, ale pod warunkiem że jest dokładnie docięta, tak jak profil dachówki z folią lub membraną oklejoną wokół komina. Pamiętajmy także, by komina nie budować z cegły dziurawki, ponieważ przedostająca się przez otwory woda może w zimne dni zamarzać i rozsadzić cegły.

Większość błędów dekarskich skutkuje przedostaniem się wilgoci pod pokrycie, ale należy pamiętać, że dobrze wykonany dach powinien nie tylko spełniać funkcje praktyczne, lecz także wyglądać estetycznie. Niestety zdarza się, że dekarze nie potrafią również dobrze wymierzyć dachówki lub wykonać estetycznie takich elementów jak lukarna czy wole oko, dlatego przestrzegam, aby wybierać ekipę dekarską, opierając się na sprawdzonych rekomendacjach, i nie kierować się ceną, bo koszty napraw czy wymiany źle położonego pokrycia mogą być spore

 

Blacha płaska na dachu - uniwersalne pokrycie dachowe

Pokrycie dachu z blachy płaskiej stało się synonimem pokrycia wysokiej jakości. Blacha płaska...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie odprowadzać deszczówkę? Sposoby na...

Aby uchronić ściany i fundamenty przed zawilgoceniem, należy odprowadzać deszczówkę, gromadzoną przez...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

Budowa komina bez błędów. Odbiór komina

Budowa komina: sprawdź jakich błędów nie popełnić. Dzięki temu odbiór odbędzie się bez...

TREND: szare dachy. Kolory elewacji, które pasują...

Kolor dachu powinien pasować i korespondować z kolorem elewacji domu. Opcji kolorystycznych jest wiele, ale...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT