| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wykończenie dachu i elewacji. Płytki dachowe na ścianach oraz połaciach

Wykończenie dachu i elewacji. Płytki dachowe na ścianach oraz połaciach

Taki sam materiał na dachu i elewacji nadaje budynkowi elegancki, nowoczesny wygląd. Aby połączenie tych dwóch płaszczyzn było efektowne, trzeba je umiejętnie zaprojektować. Sprawdź, jak można to zrobić przy zastosowaniu dachówek płaskich lub płytek dachowych

Autor: EURONIT

Płytkami włóknocementowymi można pokryć cały dom

Elementy z włóknocementu stają się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym. Są trwałe, wytrzymałe i efektowne. O ile duże płyty włóknocementowe są stosowane głównie na elewacjach, o tyle małe można umieszczać zarówno na powierzchniach pionowych, jak i skośnych dachach, a także kominach, bokach lukarn, szczytach oraz krokwiach szczytowych. Krawędzie dachu lub ściany wykańcza się najczęściej dociętymi płytkami albo obróbką blacharską. Płytki umożliwiają wykazanie się dużą kreatywnością przy projektowaniu tych detali. Konieczne jest dokładne rozliczenie ich na połaci. Aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny, podczas montażu wymagana jest duża precyzja.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Płytki dachowe z włóknocementu

Włóknocement, z którego są wykonane płytki, to mieszanina cementu portlandzkiego, mączki wapiennej, wody, powietrza, włókien syntetycznych i celulozowych. Są to dość płaskie elementy (o grubości około 4 mm), zazwyczaj prostokątne, choć niektóre modele mają ścięte lub zaokrąglone naroża. Mogą mieć różne wymiary, na przykład 20 x 20, 25 x 25, 30 x 30, 40 x 40, 30 x 60, 32 x 60, 32 x 45 cm. Te większe nadają się do układania zarówno na dachu, jak i na elewacji. Natomiast najmniejsze (o wymiarach 20 x 20, 25 x 25 cm) są polecane wyłącznie na elewację. Ich powierzchnia może mieć dekoracyjną fakturę przypominającą łupek lub być gładka. Jest pokryta dwiema warstwami farby akrylowej. Najczęściej stosuje się płytki grafitowoszare, ale można je również kupić w innych kolorach – ciemnoczerwonym, białym, brązowym, a niektóre modele również w zielonym i fioletowym.

Autor: EURONIT

Niewielki format ułatwia dopasowanie ich do różnych krzywizn dachu oraz ściany. Można je też łączyć z dużymi płytami z tego samego materiału

Na jakie dachy

Płytkami można bez obaw pokrywać dachy o kącie nachylenia nie mniejszym niż 25º. W przypadku niektórych modeli i sposobów krycia, gdy dom znajduje się w lokalizacji o niekorzystnych warunkach wiatrowych, a także na dużych połaciach zalecane są nawet większe spadki. Można też układać płytki na dachach o mniejszych spadkach, ale trzeba wówczas umieszczać pod nimi mocną warstwę wodoszczelną, na przykład zgrzewaną membranę lub papę. Płytki są płaskie, nie mają zamków, tak jak na przykład dachówki, więc aby pokrycie zachowało szczelność, woda musi szybko odpływać z dachu. Elementy muszą leżeć tak, żeby woda spływała z jednego na drugi.

Montaż płytek dachowych

Płytki zawsze układa się od dołu i kolejne rzędy nachodzą na siebie, w zależności od sposobu krycia od 7 do 11 cm, a boczne zakłady wynoszą od 9 cm do połowy szerokości płytki. Trzeba je umieścić na pełnym deskowaniu lub na łatach i przymocować gwoździami oraz hakami. Mają już one z reguły wywiercone w tym celu otwory. Jeśli są potrzebne dodatkowe otwory, robi się je wiertarką bez udaru. W zależności od zastosowanego sposobu krycia i kształtu płytki tworzą na połaci różne wzory. Przy kryciu podwójnym oraz podwójnym w cegiełkę, które są w Polsce najbardziej popularne, elementy są układane poziomymi rzędami. Między poszczególnymi płytkami w rzędzie zostawia się szczelinę o szerokości 5 mm. Szczeliny oraz krawędzie płytek tworzą układ poziomych i pionowych linii. Przy kryciu niemieckim oraz francuskim na połaci pojawiają się linie ukośne (we francuskim płytki są obrócone o 90o). Krycie niemieckie umożliwia tworzenie na dachu rozmaitych skomplikowanych wzorów, wymaga też pełnego deskowania pokrytego wstępnie papą lub membraną.

Autor: EURONIT

Większość sposobów krycia, na przykład podwójne, sprawdzi się zarówno na dachu, jak i na elewacji

Elewacja z płytek włóknocementowych

Wzory układane na dachach można powtarzać na powierzchniach pionowych. Nie ma przeciwwskazań, żeby łączyć różne sposoby krycia i stosować inne na dachu, a inne na ścianach. Jeśli jednak chcesz mieć jednolitą powierzchnię, lepiej zdecyduj się na któryś ze sposobów krycia polecanych na oba te miejsca. Na elewacjach dopuszczalne są mniejsze zakłady niż na połaciach, dlatego można tam stosować więcej wzorów. Wyłącznie na elewacje nadaje się krycie woszczynowe, poziome, poziome pętelkowe, prostopadłościenne i ścisłe. Na elewacji, tak jak na dachu, płytki przybija się do deskowania lub rozmieszczonych gęsto łat. W kryciu prostopadłościennym i ścisłym, w którym są tylko zakłady czołowe, między pionowymi krawędziami płytek zostawia się szczeliny. Aby ograniczyć wnikanie wody pod fasadę, umieszcza się w nich aluminiowe paski uszczelniające. Pod spodnią powierzchnią płytek, podobnie jak w innych materiałach mocowanych do rusztu, może się gromadzić wilgoć. Żeby umożliwić jej swobodne odparowanie, płytki odsuwa się od izolacji na odległość 2 cm. W tej przestrzeni krąży powietrze i osusza płytki od spodu. Na dole elewacji pozostawia się otwory umożliwiające wlot powietrza, a na górze podobnej wielkości otwory, którymi powietrze wydostaje się spod fasady.

WAŻNE

Styk dachu i elewacji

Przyzwyczailiśmy się do tego, że na połączeniu płaszczyzn dachu i ściany pojawia się okap odsuwający wodę od pionowej płaszczyzny domu albo rynna, którą płynie ona do rury spustowej. Tymczasem na granicy dachu i elewacji wykończonych płytkami najczęściej brak okapów, nie widać też elementów orynnowania. Unika się ich eksponowania, ponieważ psułyby efekt jednorodności bryły uzyskany dzięki zastosowaniu tego samego pokrycia na powierzchni poziomej i pionowej. Zwykle robi się koryto rynnowe, które umieszcza się na krawędzi dachu. Czasami jest ono zupełnie niewidoczne, gdyż chowa się je za płytkami wysuniętymi z elewacji. Spotyka się też rozwiązania, w których rynna jest wbudowana w połać w pewnej odległości (dwóch, trzech płytek) od krawędzi dachu. Cały system odprowadzenia wody jest ukryty, a z zewnątrz dom wygląda tak, jakby był pokryty pancerzem z elementów włóknocementowych.

Przeczytaj dodatkowo:
Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Szczelne systemy rynnowe

Aluminium, tworzywo sztuczne a może stal? Sprawdź, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając...

Klinkier na kominie. Wykończenie płytkami...

Trwały, mocny i elegancki klinkier, czy to w postaci cegieł, czy płytek, stanowi dobry materiał do...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT