| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne wciąż utrzymują wysoką cenę. Dlatego zakupiony materiał powinien spełniać twoje oczekiwania.

Projekt domu lub dachu przygotowany na potrzeby remontu wskazuje, jakie pokrycie jest na nim przewidziane. Jeśli są to dachówki, z dokumentacji wyczytasz, ile sztuk dla danego typu będzie potrzeba. Reszta jest już na twojej głowie.

Jaki dach, takie dachówki

Im bardziej skomplikowane połacie, tym mniejsze dachówki warto wybrać. Proste dwuspadowe dachy śmiało można wykończyć dachówkami wielkoformatowymi. Jeśli  dom stoi w lesie, blisko stawu lub podmokłych terenów, wybierz dachówkę glazurowaną – jest najbardziej gładka, a więc odporna na porastanie. Nie ma co prawda gwarancji, że nic na niej nie wyrośnie, ale na pewno znacznie później niż na dachówce bez powłoki lub na angobowanej.

Na zakupy

W sklepach lub przedstawicielstwach producenta możesz liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. Udaj się tam z projektem. Dzięki temu zostanie dobrana odpowiednia liczba dachówek podstawowych oraz komplet dachówek systemowych. Nie musisz kupować od razu. Możeszpoprosić tylko o wycenę. Może w jednym miejscu bardziej opłaci się kupić dachówki podstawowe, a gdzie indziej natrafisz na tańsze dachówki systemowe. Kupując dachówki, można się trochę potargować. Rabaty sięgające 28% nie są czymś rzadkim. Warto, żeby materiał do krycia dachu kupili dekarze. Może to wyjść nieco taniej, bo składy lub dystrybutorzy mogą udzielić im rabatu, gdy ci biorą od nich dużo materiałów. Coraz modniejsze – a nie da się ukryć, że często i tańsze – są zakupy w Internecie. Sam musisz wtedy oszacować liczbę dachówek i skompletować akcesoria. Przez Internet nie sprawdzisz, jak wygląda dachówka z bliska. Zakupy w sieci zamkną ponadto drogę do wytargowania rabatu, choć zdarzają się wyjątki.

Co można sprawdzić przed zakupem

Jeżeli kupujesz dachówki w sklepie, możesz poprosić o jedną wybraną z palety i zapłacić za nią. Będzie ona obiektem kilku prostych testów. Oceń, czy nosek (zaczep) nie jest uszczerbiony lub spękany, czy kolor dachówki jest jednolity (o ile nie jest to oczywiście dachówka cieniowana), czy nie jest zwichrowana, czy na powierzchni nie ma rys i odprysków. Sprawdź, czy wszystkie kupowane palety z dachówkami pochodzą z tej samej partii. Dachówki z różnych partii mogą się nieco różnić kolorystycznie.

Uwaga na gwarancję

Gwarancja sięgająca 30, a nawet 50 lat to dobry wabik na klienta. Często jednak staje się ona powodem konfliktów na linii inwestor – sprzedawca. Pozostaje wnikliwa lektura zapisów zawartych w dokumencie gwarancyjnym. Można wtedy wyczytać, że owszem 50-letnia gwarancja obowiązuje, ale dotyczy raptem tylko kilku poważnych wad – pękania w wyniku mrozu, przesiąkania, dużych wyszczerbień i spękań. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że producent wymieni jedynie uszkodzone egzemplarze dachówek, a nie wszystkie. Koszt transportu wymienianego materiału i naprawy pokrycia ponosi producent. Często jednak w umowie gwarancyjnej odkryjesz zapis mówiący, że zastrzega on sobie okres obowiązywania takiej usługi, przeważnie jest to mniej więcej pięć lat.

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu stropu belkowego z drewna

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet...

Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej....

Ze względu na dowolność w wyborze formy i powierzchni, pokrycia dachowe i rynny ze stali nierdzewnej pasują...

Ponadczasowe gonty drewniane

Gont drewniany to bardzo wdzięczny, choć nie tani materiał pokryciowy. Pięknie wpisany w tradycję sprawdza...