| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne wciąż utrzymują wysoką cenę. Dlatego zakupiony materiał powinien spełniać twoje oczekiwania.

Projekt domu lub dachu przygotowany na potrzeby remontu wskazuje, jakie pokrycie jest na nim przewidziane. Jeśli są to dachówki, z dokumentacji wyczytasz, ile sztuk dla danego typu będzie potrzeba. Reszta jest już na twojej głowie.

Jaki dach, takie dachówki

Im bardziej skomplikowane połacie, tym mniejsze dachówki warto wybrać. Proste dwuspadowe dachy śmiało można wykończyć dachówkami wielkoformatowymi. Jeśli  dom stoi w lesie, blisko stawu lub podmokłych terenów, wybierz dachówkę glazurowaną – jest najbardziej gładka, a więc odporna na porastanie. Nie ma co prawda gwarancji, że nic na niej nie wyrośnie, ale na pewno znacznie później niż na dachówce bez powłoki lub na angobowanej.

Na zakupy

W sklepach lub przedstawicielstwach producenta możesz liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. Udaj się tam z projektem. Dzięki temu zostanie dobrana odpowiednia liczba dachówek podstawowych oraz komplet dachówek systemowych. Nie musisz kupować od razu. Możeszpoprosić tylko o wycenę. Może w jednym miejscu bardziej opłaci się kupić dachówki podstawowe, a gdzie indziej natrafisz na tańsze dachówki systemowe. Kupując dachówki, można się trochę potargować. Rabaty sięgające 28% nie są czymś rzadkim. Warto, żeby materiał do krycia dachu kupili dekarze. Może to wyjść nieco taniej, bo składy lub dystrybutorzy mogą udzielić im rabatu, gdy ci biorą od nich dużo materiałów. Coraz modniejsze – a nie da się ukryć, że często i tańsze – są zakupy w Internecie. Sam musisz wtedy oszacować liczbę dachówek i skompletować akcesoria. Przez Internet nie sprawdzisz, jak wygląda dachówka z bliska. Zakupy w sieci zamkną ponadto drogę do wytargowania rabatu, choć zdarzają się wyjątki.

Co można sprawdzić przed zakupem

Jeżeli kupujesz dachówki w sklepie, możesz poprosić o jedną wybraną z palety i zapłacić za nią. Będzie ona obiektem kilku prostych testów. Oceń, czy nosek (zaczep) nie jest uszczerbiony lub spękany, czy kolor dachówki jest jednolity (o ile nie jest to oczywiście dachówka cieniowana), czy nie jest zwichrowana, czy na powierzchni nie ma rys i odprysków. Sprawdź, czy wszystkie kupowane palety z dachówkami pochodzą z tej samej partii. Dachówki z różnych partii mogą się nieco różnić kolorystycznie.

Uwaga na gwarancję

Gwarancja sięgająca 30, a nawet 50 lat to dobry wabik na klienta. Często jednak staje się ona powodem konfliktów na linii inwestor – sprzedawca. Pozostaje wnikliwa lektura zapisów zawartych w dokumencie gwarancyjnym. Można wtedy wyczytać, że owszem 50-letnia gwarancja obowiązuje, ale dotyczy raptem tylko kilku poważnych wad – pękania w wyniku mrozu, przesiąkania, dużych wyszczerbień i spękań. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że producent wymieni jedynie uszkodzone egzemplarze dachówek, a nie wszystkie. Koszt transportu wymienianego materiału i naprawy pokrycia ponosi producent. Często jednak w umowie gwarancyjnej odkryjesz zapis mówiący, że zastrzega on sobie okres obowiązywania takiej usługi, przeważnie jest to mniej więcej pięć lat.

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu stropu belkowego z drewna

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry...

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Ciepły dach na 2017 rok – 7 sposobów izolacji

Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponują producenci izolacji, aby dach spełniał nowe wymagania zawarte w...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.