| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Wybierz pokrycie dachowe. Jak kupować dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne wciąż utrzymują wysoką cenę. Dlatego zakupiony materiał powinien spełniać twoje oczekiwania.

Projekt domu lub dachu przygotowany na potrzeby remontu wskazuje, jakie pokrycie jest na nim przewidziane. Jeśli są to dachówki, z dokumentacji wyczytasz, ile sztuk dla danego typu będzie potrzeba. Reszta jest już na twojej głowie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jaki dach, takie dachówki

Im bardziej skomplikowane połacie, tym mniejsze dachówki warto wybrać. Proste dwuspadowe dachy śmiało można wykończyć dachówkami wielkoformatowymi. Jeśli  dom stoi w lesie, blisko stawu lub podmokłych terenów, wybierz dachówkę glazurowaną – jest najbardziej gładka, a więc odporna na porastanie. Nie ma co prawda gwarancji, że nic na niej nie wyrośnie, ale na pewno znacznie później niż na dachówce bez powłoki lub na angobowanej.

Na zakupy

W sklepach lub przedstawicielstwach producenta możesz liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. Udaj się tam z projektem. Dzięki temu zostanie dobrana odpowiednia liczba dachówek podstawowych oraz komplet dachówek systemowych. Nie musisz kupować od razu. Możeszpoprosić tylko o wycenę. Może w jednym miejscu bardziej opłaci się kupić dachówki podstawowe, a gdzie indziej natrafisz na tańsze dachówki systemowe. Kupując dachówki, można się trochę potargować. Rabaty sięgające 28% nie są czymś rzadkim. Warto, żeby materiał do krycia dachu kupili dekarze. Może to wyjść nieco taniej, bo składy lub dystrybutorzy mogą udzielić im rabatu, gdy ci biorą od nich dużo materiałów. Coraz modniejsze – a nie da się ukryć, że często i tańsze – są zakupy w Internecie. Sam musisz wtedy oszacować liczbę dachówek i skompletować akcesoria. Przez Internet nie sprawdzisz, jak wygląda dachówka z bliska. Zakupy w sieci zamkną ponadto drogę do wytargowania rabatu, choć zdarzają się wyjątki.

Co można sprawdzić przed zakupem

Jeżeli kupujesz dachówki w sklepie, możesz poprosić o jedną wybraną z palety i zapłacić za nią. Będzie ona obiektem kilku prostych testów. Oceń, czy nosek (zaczep) nie jest uszczerbiony lub spękany, czy kolor dachówki jest jednolity (o ile nie jest to oczywiście dachówka cieniowana), czy nie jest zwichrowana, czy na powierzchni nie ma rys i odprysków. Sprawdź, czy wszystkie kupowane palety z dachówkami pochodzą z tej samej partii. Dachówki z różnych partii mogą się nieco różnić kolorystycznie.

Uwaga na gwarancję

Gwarancja sięgająca 30, a nawet 50 lat to dobry wabik na klienta. Często jednak staje się ona powodem konfliktów na linii inwestor – sprzedawca. Pozostaje wnikliwa lektura zapisów zawartych w dokumencie gwarancyjnym. Można wtedy wyczytać, że owszem 50-letnia gwarancja obowiązuje, ale dotyczy raptem tylko kilku poważnych wad – pękania w wyniku mrozu, przesiąkania, dużych wyszczerbień i spękań. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że producent wymieni jedynie uszkodzone egzemplarze dachówek, a nie wszystkie. Koszt transportu wymienianego materiału i naprawy pokrycia ponosi producent. Często jednak w umowie gwarancyjnej odkryjesz zapis mówiący, że zastrzega on sobie okres obowiązywania takiej usługi, przeważnie jest to mniej więcej pięć lat.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Kominy spalinowe i dymowe. Zasady oraz przepisy...

Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące budowy kominów dymowych, kominów spalinowych,...

Modny Dach

W wielu dziedzinach życia kierujemy się modą. Dotyczy to także budowy domów. Jakie trendy obowiązują...

Wykończenie ścian komina. Czym wykończyć komin:...

Komin trzeba wykończyć tak, by nie tylko był ozdobą dachu, ale także przez wiele lat dobrze spełniał swoje...

Modne szare dachy. Z czego zrobić szare pokrycie...

Modny szary dach: z czego zrobić, jaka pasuje do niego elewacja? Minął czas ceglastych dachówek i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT