Wilgoć - wróg dachu

2009-09-09 2:00

W dachu nietrudno o kłopoty z wilgocią. Zagraża mu nie tylko deszcz czy śnieg, ale również wilgoć z wnętrza domu.

Wilgoć - wróg dachu
Autor: Andrzej Szandomirski Wilgoć - wróg dachu
Wilgoć - wróg dachu
Autor: Piotr Mastalerz

Co powoduje, że dachy bywają wilgotne?

Dach może być zawilgacany od zewnątrz przez: - nieszczelności pokrycia dachowego – gdy materiał pokrycia ulegnie uszkodzeniu, źle się go ułoży albo nie wykona obróbek blacharskich; - nieszczelności obróbek blacharskich – które często są skutkiem złego wykonania obróbek lub powstają po latach eksploatacji. Może być też zawilgacany od środka domu, gdy: - na poddaszu nie ma wentylacji lub jest niewystarczająca – para wodna z wilgotnego powietrza będzie się skraplać na spodniej powierzchni połaci dachu; - w ocieplonym dachu nie ułoży się od środka paroizolacji – wilgotne powietrze będzie wtedy wnikać w głąb dachu. Przyczyną kłopotów z wilgocią mogą być również: - brak wentylacji ocieplonej połaci dachu (szczelin wentylacyjnych, wlotu i wylotu powietrza) – jeśli do wnętrza dachu przedostanie się wilgoć, nie będzie mogła odparować; - niewłaściwe materiały – jeśli na przykład z oszczędności folię wysokoparoprzepuszczalną zastąpi się tańszą folią niskoparoprzepuszczalną.

Wilgoć - wróg dachu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Jak zapobiegać wilgoci?

Mniej kłopotów jest zwykle z dachem w domu z poddaszem nieużytkowym. W takim domu nie ociepla się połaci dachu, ale strop poddasza. Najważniejsze jest zatem dobre wykonanie pokrycia dachu oraz zapewnienie wentylacji poddasza. W dachu dwuspadowym pozostawia się otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych. Jeśli dach ma złożoną bryłę, montuje się elementy wentylacyjne w jego połaciach.

W domu z poddaszem użytkowym ociepla się połacie dachu. Wówczas nie tylko trzeba zabezpieczyć izolację termiczną przed wodą, która może przeciec przez pokrycie dachowe, ale również przed wilgotnym powietrzem z wnętrza domu. Trzeba zatem stosować folie izolacyjne i jednocześnie zapewnić wentylację połaci dachu.

Jak pozbyć się wilgoci?

Aby poradzić sobie z wilgocią, trzeba przede wszystkim ustalić jej przyczyny. Zacieki na ścianach i sufitach – zwykle świadczą o nieszczelnościach pokrycia, które trzeba naprawić. Bardzo duża wilgotność powietrza na poddaszu – bez wątpienia oznacza, że wentylacja poddasza jest niesprawna, trzeba zatem o nią zadbać. Niska temperatura na ocieplonym poddaszu – oznacza, że grubość ocieplenia jest zbyt mała lub że zostało ono zawilgocone, a znajdująca się w nim wilgoć nie ma jak odparować. W tym wypadku usuwanie wad wiąże się przeważnie z rozebraniem dachu. Jeśli pokrycie jest w dobrym stanie, naprawy można przeprowadzić od środka domu. Od tej strony będzie to łatwiejsze, nawet gdy do usunięcia jest folia dachowa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.