| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Więźba dachowa: więźba tradycyjna czy więźba prefabrykowana

Więźba dachowa: więźba tradycyjna czy więźba prefabrykowana

Więźba dachowa może być wykonana przez brygadę cieśli tradycyjnie, bezpośrednio na placu budowy. Można też zdecydować się na więźbę prefabrykowaną; przygotowane w fabryce, gotowe wiązary kratownicowe montuje się na budynku.

Więźba dachowa tradycyjna

Tradycyjne więźby dachowe wykonują brygady cieśli. Więźba dachowa montowana jest z elementów dostarczonych z tartaku lub firmy sprzedającej drewno. Oprócz tego, że wznoszą konstrukcję, mogą również przygotować więźbę do ułożenia pokrycia, czyli zbudować sztywne poszycie z płyt lub desek. Z reguły nie podejmują się układania folii dachowych i montażu rusztu nośnego pod pokrycia z blachy lub dachówek. To zadanie dla dekarzy.

Autor: Robert Szarapka

Do budowy więźby tradycyjnej szukajmy dobrych cieśli. Zatrudniajmy ekipy polecone lub takie, które nie wstydzą się pochwalić swoimi realizacjami

Autor: Mariusz Bykowski

Jeśli zamawiamy prefabrykowane wiązary, firma, która je sprzedaje, zaoferuje ekipę montażową. Do przenoszenia elementów może być potrzebny dźwig, a cieśle nie dysponują ciężkim sprzętem

Więźba dachowa prefabrykowana

Więźba nie musi powstawać od podstaw na placu budowy. Może zostać wstępnie przygotowana w fabryce i w ciągu jednego dnia zmontowana na budynku. Istnieje wiele przedsiębiorstw, które produkują więźby prefabrykowane. Dokonują one adaptacji dostarczonego przez klienta projektu na potrzeby oferowanej technologii. Obliczają, jakie powinny być budowa i przekroje elementów dla danego rodzaju dachu, nachylenia połaci, wybranego pokrycia, planowanego obciążenia oddziałującego na dach. Prefabrykaty można uwzględnić już na etapie projektowania domu.
Później w halach powstają tak zwane wiązary kratownicowe, czyli gotowe elementy konstrukcyjne. Wiązar to kratownica z belek drewnianych połączonych ze sobą płytkami kolczastymi. Najczęściej składa się z tak zwanego pasa dolnego, dwóch połączonych ze sobą pasów górnych (będących odpowiednikami krokwi, słupków pionowych i przebiegających skośnie krzyżulców).

Czas oczekiwania na dostawę prefabrykowanej więźby wynosi od tygodnia do dwóch. Producent zapewnia zazwyczaj transport elementów na plac budowy. Wiązary po przywiezieniu ustawia się na szczycie budynku jeden obok drugiego w rozstawie co 80-150 cm. Są one stosowane głównie do budowy stropodachów nieużytkowych (jedno- lub dwuspadowych) o niewielkim nachyleniu połaci. Można też zamówić wiązary do dachów z poddaszem użytkowym.

Dużą zaletą gotowych wiązarów jest to, że mogą osiągać spore rozpiętości. Można z nich robić skomplikowane więźby. Dodatkowo po zamontowaniu wiązarów ich pasy dolne pełnią funkcję belek stropowych ostatniej kondygnacji. Nie każdą konstrukcję dachową da się wykonać jedynie z wiązarów. Niejednokrotnie pewne jej części należy dobudować w sposób tradycyjny.
A oto główne korzyści płynące ze stosowania prefabrykowanych wiązarów:

  • pasy dolne wiązara tworzą konstrukcję stropu nad ostatnią kondygnacją - nie trzeba więc robić kosztownego stropu betonowego;
  • stosując wiązary, zużywa się o 30% mniej drewna;
  • całą konstrukcję dachową montuje się w jeden-dwa dni;
  • uzyskuje się idealnie równą powierzchnię połaci dachowych;
  • dzięki dużym rozpiętościom, jakie mogą osiągać konstrukcje wiązarowe, przestrzeń poddasza użytkowego nie jest poprzedzielana słupami. Można więc znacznie swobodniej kształtować rozkład pomieszczeń na poddaszu.

Zamawiając prefabrykaty, należy się liczyć z tym, że większe elementy muszą być mocować przy użyciu dźwigu. Niesie to dodatkowe koszty, a poza tym nie każda działka ma dogodny podjazd i wystarczające pole manewrowe dla tak dużej maszyny. Ręczne mocowanie wiązarów może się odbywać tylko wówczas, gdy budynek jest parterowy, a ich rozpiętość nie przekracza 9 m.

Wybór komina: komin murowany z cegły, ceramiczny prefabrykowany czy stalowy?

Jeśli na etapie projektu jesteśmy zdecydowani na konkretny rodzaj paliwa, jakim będziemy ogrzewać...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy...

Beton jako materiał na połacie dachu? Dachy o konstrukcji z betonu  to nierzadki widok na Podkarpaciu,...

Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Przebudowa domu - wymiana pokrycia dachowego

Po wymianie pokrycia dachowego dom zyska schludniejszy wygląd. Nowy dach będzie szczelniejsze, być może też...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.