| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować samemu wiązary dachowe?

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować samemu wiązary dachowe?

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza użytkowego. Pokazujemy, jak samemu zrobić dźwigary dachowe.

Autor: Ewa Bezkorowajna

Połączenia desek w tak zwanych węzłach ułatwią płytki perforowane, sklejka lub docięte kawałki płyt drewnopochodnych

Konstrukcję dachu można zbudować w tradycyjny sposób – z belek i bali drewnianych – lub z prefabrykowanych elementów zwanych wiązarami kratownicowymi. Wiązary produkują przeważnie duże zakłady. Montowane są tam z desek łączonych płytkami kolczastymi. Używa się do tego specjalistycznego sprzętu. Powstają pod konkretny projekt i dowozi się je na budowę, a tam z kilkunastu lub kilkudziesięciu elementów powstaje w ciągu jednego dnia cała więźba dachu. Wiązary takie w niektórych przypadkach (mały dach o prostej budowie) mogą kosztować mniej niż więźba tradycyjna. Z całą pewnością jednak będą tańsze, jeśli zamiast w zakładzie powstaną na placu budowy. Różnica w cenie może tu sięgnąć nawet ponad 50%. Nie ma co liczyć na to, że domowy wiązar dorówna jakością fabrycznemu, ale warto dążyć do ideału.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wiązary dachowe - tylko z projektem

Jeśli kupisz gotowy projekt domu parterowego z poddaszem nieużytkowym, bardzo możliwe, że będzie on zakładał wykonanie więźby z wiązarów. Niestety, nie zawsze będzie to na tyle szczegółowa dokumentacja, żeby można się nią było posłużyć przy samodzielnym montażu. Sprzedawca takich projektów najczęściej zakłada bowiem, że wiązary zostaną zamówione w wytwórni, gdzie projekt i tak będzie doprecyzowany pod kątem tej technologii. Są jednak projekty gotowe z bardzo szczegółowo zaprojektowanymi wiązarami. Zawierają one wtedy zawsze informację, że są przeznaczone do samodzielnej budowy. Projekt taki można potraktować jak dokładną instrukcję montażu. Często jednak szczegółowy projekt wiązarów trzeba zamówić oddzielnie u konstruktora. Zamawiając projekt indywidualnie u architekta, należy mu zwrócić uwagę, że wiązary muszą być dokładniej przez niego zaprojektowane, gdyż planujesz ich samodzielny montaż. To nie może być projekt będący jedynie podkładką niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, co zdarza się wcale nierzadko. Niezbyt szczegółowy projekt więźby wiązarowej może „uszczegółowić” majster ciesielski. Są na szczęście dostępne programy ułatwiające projektowanie wiązarów.

WARTO WIEDZIEĆ

Jakie drewno na wiązary?

Oczywiście można użyć tradycyjnej tarcicy impregnowanej ciśnieniowo, ale znacznie korzystniej jest zastosować drewno czterostronnie strugane, suszone komorowo. Jest ono wystarczająco odporne na ogień, grzyby i owady. Nie trzeba go zatem poddawać impregnacji. Do budowy wiązarów wykorzystuje się przeważnie deski o przekroju 38 x 39 lub 38 x 140 mm.

Jakie łączniki dobrać do budowy dźwigarów dachowych?

Aby połączyć deski wiązarów, należy zastosować gwoździe lub wkręty. Warto polecić wkręty, które mają spiralny gwint oraz szpic samonawiercający minimalizujący ryzyko rozszczepiania się drewna. Niektórzy cieśle proponują do łączenia desek płytki gwoździowane. One są jednak przeznaczone do wbijania za pomocą prasy hydraulicznej, a nie młotka. Są wprawdzie niewielkie prasy, które można dostarczyć na budowę, ale koszt ich wynajęcia jest tak wysoki, że zamiast tego lepiej byłoby zamówić wiązary w zakładzie. Zamiast po płytki gwoździowane można sięgnąć po płytki perforowane ułatwiające precyzyjne rozmieszczenie gwoździ w miejscu łączenia. Mają grubość 2-3 mm. Pamiętaj, że liczba gwoździ oraz ich rozmieszczenie w każdym węźle powinny wynikać z projektu. Niekiedy zamiast płytek perforowanych stosuje się płytki ze sklejki wodoodpornej grubości 8 mm. Trzeba też kupić specjalne stalowe uchwyty, na których znajdą oparcie wiązary. Uchwyty takie umieszcza się w wieńcu ściany, najlepiej zaraz po zakończeniu jego betonowania. Rozstaw uchwytów jest taki sam jak rozstaw wiązarów w projekcie.

Budowa wiązara dachowego

Na początek zrób wiązar wzorcowy, zbijając go ze zwykłych desek w kształt taki, jaki zakłada projekt. Liczy się tu zachowanie wymiarów i kątów. Sam sposób połączenia elementów może być prowizoryczny, bo wiązar ten i tak nie zostanie na stałe zamontowany na dachu. Pozwoli natomiast sprawdzić, czy wymiary rzeczywiste są zgodne z wymiarami w projekcie. Wiązar taki przyda się również do sprawdzenia poziomu ścian budynku, na których stanie więźba, oraz wytyczenia osi kalenicy i ustalenia długości podparcia. Zostanie on ponownie wykorzystany do tego samego po wypoziomowaniu ścian. Do montażu powtarzalnych wiązarów trzeba będzie zrobić szablon. Wiązar wzorcowy będzie niezbędny także przy tej pracy. Układa się go na sztywnym, równym podłożu (najlepiej betonowym). W miejscach węzłów mocuje się prowadnice z odpowiednio ustawionych i ustabilizowanych desek wysokości 10-15 cm. Docięte na wymiar deski umieszcza się w szablonie. Poszczególne elementy pasów górnych i dolnego muszą się bardzo dokładnie stykać ze sobą. Ważne jest dopilnowanie, aby kąty docięcia były prawidłowe, a docięte powierzchnie gładkie. Nie dotyczy to natomiast krzyżulców. W węzłach umieszcza się płytki perforowane i przybija je do desek lub łączy z nimi wkrętami. Gdy wszystkie płytki są przymocowane, wiązar ostrożnie odwraca się na drugą stronę i powtarza czynność. Jeśli zamiast płytek używasz sklejki, jej docięte fragmenty powinny być ułożone między prowadnicami szablonu, zanim położy się deski. Później trzeba zaginać gwoździe, które przeszły na wylot sklejki, używając do tego młotka.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dach odporny na ekstremalne warunki pogodowe....

Klimat w naszym kraju ulega zmianom, coraz częściej musimy się zmagać z wichurami, gradobiciami, a nawet...

Materiał na trwały i szczelny dach

Blacha dachowa, blachodachówka, dachówka, gonty, folie, membrany, papy dachowe to bardzo ważne...

Stropy prefabrykowane - właściwości i zalety

Stropy prefabrykowane, choć dają wiele możliwości i znacznie przyspieszają przebieg prac na budowie dopiero...

Zalety dachówek ceramicznych. Dlaczego warto...

Przedstawiamy 9 najważniejszych zalet dachówek ceramicznych. Dowiedz się, z czego powstają...

Czy warto budować strop drewniany? Zasady montażu...

Stropy z belek drewnianych stosowane są głównie w budynkach o konstrukcji drewnianej, ale nie tylko....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT