| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Układanie dachówki. Jak układać dachówkę ceramiczną?

Układanie dachówki. Jak układać dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna to drogi materiał. Tym bardziej żal, gdy po pewnym czasie od krycia dachu dachówką ujawniają się usterki wymagające naprawy, a czasem nawet wymiany części pokrycia dachowego. Poznaj dziesięć zasad pozwalających uniknąć błędów podczas układania dachówek ceramicznych.

1. Wybór rodzaju dachówek ceramicznych

Rodzajów dachówek jest wiele i trzeba dobrać odpowiedni do naszego dachu. Ogólna zasada jest taka, że dachówkami ceramicznymi nie powinno się kryć połaci o nachylaniu mniejszym niż 10° i większym niż 90°.

Co więcej, układanie na dachach o nachyleniu połaci mniejszym niż 20° i większym niż 40° wymaga spełnienia dodatkowych warunków dotyczących mocowania. Przy mniejszym nachyleniu konieczna jest szczelna izolacja z papy na sztywnym poszyciu z desek, przy większym – mocowanie każdej dachówki klamrami, gwoździami lub wkrętami.

Zanim kupisz dachówki, upewnij się, że konstrukcja dachu przeniesie takie obciążenie. To ważne szczególnie w przypadku dachów zakwalifikowanych do remontu. Gdy więźba jest za słaba, może się okazać, że nie da się na niej ułożyć podwójnej warstwy dachówek typu karpiówka, dachówek mnich-miszka lub w ogóle należy się rozejrzeć za lżejszym materiałem pokryciowym.

Dachówki ceramiczne powinniśmy dobierać do kształtu dachu. Lepiej zrezygnować z wielkoformatowych dachówek zakładkowych lub dachówek mnich mniszka, gdy dach ma skomplikowany kształt. Łatwiej i taniej będzie wykończyć go dachówkami płaskimi, np. typu karpiówka.

PAMIĘTAJ

Inspektor nadzoru budowlanego

Firm dekarskich jest sporo. Większość z nich można pochwalić za fachowość. Niestety w czasach, kiedy dekarze ledwie dają sobie radę z natłokiem zleceń, nawet najlepszym mogą się zdarzać niedoróbki podczas układania pokrycia wynikające choćby z pośpiechu. Na inwestorze ciąży większa odpowiedzialność. Musi częściej towarzyszyć robotnikom i kontrolować, czy prace na dachu przebiegają poprawnie. Jeśli sam nie czujesz się na siłach, by podołać takiemu wyzwaniu, możesz zatrudnić inspektora nadzoru.

ZDANIEM EKSPERTA

Kompletny dach z ceramiki

Rodzajów dachówek jest wiele. Zależnie od modelu można nimi kryć dachy o nachyleniu już od kilkunastu stopni. Jednak o ostatecznej jakości dachu decyduje nie tylko rodzaj samego pokrycia, ale również wykonawstwo oraz najwyższej jakości systemowe akcesoria ceramiczne i techniczne. To dzięki nim elementy dachu idealnie do siebie pasują, łatwo się łączą i w efekcie dają trwałe i szczelne pokrycie.

Ekspert z firmy Wieneberger

2. Izolacja dachu - zgodnie z zasadami

Dekarz oprócz tego, że zajmuje się montażem pokrycia, powinien ułożyć najpierw folię wstępnego krycia albo zrobić sztywne poszycie z płyt lub desek, a na nim izolację z papy.

  • Układanie folii - pasy folii wstępnego krycia układa się, rozpoczynając od dołu połaci. Rozwija się je wzdłuż okapu i przytwierdza do krokwi zszywkami. Pas górny musi zachodzić na dolny, tworząc zakład o szerokości około 15 cm. Do krokwi przybija się kontrłaty, które przymocują folię i wydzielą przestrzeń powietrzną potrzebną do sprawnego przewietrzania połaci dachu. Prostopadle do kontrłat dekarz powinien przybić łaty, na których będą oparte dachówki.
  • Montaż papy na sztywnym poszyciu – sztywne poszycie może być wykonane z płyt OSB, sklejki wodoodpornej lub desek. Elementy te przybija się do krokwi, a następnie układa na nich izolację z papy. Pasy papy rozmieszcza się na tej samej zasadzie co pasy folii. Uwaga! Jeśli dach jest izolowany folią wysoko­paroprzepuszczalną, wystarczy pozostawić jedną szczelinę wentylacyjną – między kontrłatami a pokryciem. Gdy użyje się folii niskoparoprzepuszczalnej lub zrobi sztywne poszycie, przy ocieplaniu skosów poddasza trzeba pozostawić drugą szczelinę między wełną i folią lub poszyciem.

3. Przygotowanie do układania pokrycia dachowego

Wygląd połaci będzie zależał od tego, czy dekarz dobrze rozmierzy dach i właściwie ustali rozstaw między łatami, na których opierają się dachówki. Fachowiec, zanim rozpocznie montaż łat, wylicza ich liczbę i rozstaw, korzystając z wytycznych producenta dotyczących danego modelu dachówek. Jeżeli zrobi to dobrze, dachówki zmieszczą się na połaci bez potrzeby ich zwężania lub skracania.

Tylko dachówki układane w koszach i narożnikach dachowych trzeba przycinać, żeby dostosować je do kąta skosu połaci. Tzw. łacenie jest więc jedną z pierwszych i najważniejszych czynności, jakie dekarz będzie musiał wykonać.

24 dachówki układa się na ziemi w dwóch rzędach, grzbietem do dołu. Następnie mierzy się odległości między 10 dachówkami w każdym z rzędów (skrajne dachówki nie są uwzględniane przy pomiarach). W sumie w pomiarze bierze udział 20 dachówek. Mierzy się je raz po zsunięciu zamków (L1) i raz po ich rozsunięciu (L2). Wyniki podstawia się do wzoru, który umożliwi wyliczenie rozstawu łat:

L1 + L2 (cm)/20* = średnia długość krycia (cm)

* liczba dachówek biorących udział w pomiarze

Podobnie mierzy się średnią szerokość krycia (dachówki układa się wszerz), podstawiając do powyższego wzoru odległość między dachówkami po zsunięciu zamków bocznych (B1) i ich rozsunięciu (B2).

Łaty mocuje się do kontrłat. Kontrłaty powinny mieć wysokość nie mniejszą niż 24 mm, gdy połać ma do 12 m długości, i minimum 4 cm, jeśli długość połaci przekracza 12 m. Przekrój łat dobiera się natomiast do rozstawu krokwi: - do 70 cm – 24/48 mm; - do 80 cm – 30/50 mm; - do 100 cm – 40/60 mm.

Autor: Wienerberger

Przed przystąpieniem do układania pokrycia dachowego dekarz powinien rozmierzyć dach pod kątem wybranego modelu dachówki, tak żeby zminimalizować ryzyko docinania dachówek (fot. WIENERBERGER)

Rolety i osłony okienne nie tylko chronią przed słońcem - zatrzymują też ciepło we wnętrzu

Osłony okienne chronią nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami. Rolety wewnętrzne i zewnętrzne,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Co wyróżnia dach płaski na tle dachów skośnych?

Jeszcze do niedawna w polskich domach dominowały głównie skośne dachy. Obecnie coraz więcej...

Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i...

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie zapomnisz...

Ocieplenie poddasza - sposoby i materiały do...

Żeby móc komfortowo mieszkać na poddaszu, musi być odpowiednio przeprowadzona izolacja dachu. Inaczej...

Wymiana czy naprawa rynien i rur spustowych?

Decyzja, czy wymieniać czy remontować rynny i rury spustowe podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz...