Rodzaje dachówek ceramicznych: esówka, zakładkowa, karpiówka i mnich-mniszka. Które wybrać?

2023-06-22 21:20
Dachówki ceramiczne zarówno dla budynków o nowoczesnej architekturze i tradycyjnych
Autor: Wienerberger Dachówki ceramiczne, dzięki dużej ilości modeli i szerokiej palecie barw, są doskonałym materiałem zarówno dla domów nowoczesnych, jak i tych o tradycyjnej architekturze

Jedni lubią tradycyjne esówki, innym podoba się oryginalna mnich-mniszka, jeszcze innym - bardziej nowoczesna dachówka zakładkowa. Wybierając dachówki, kieruj się jednak nie tylko estetyką, ale też projektem dachu, jego kształtem i kątem nachylenia. Porównujemy różne typy dachówek. Zobacz, co kiedy wybrać.

Spis treści

  1. Dachówka esówka
  2. Dachówka zakładkowa
  3. Dachówka karpiówka
  4. Dachówka mnich-mniszka
  5. Rodzaj dachówki ceramicznej a kształt dachu

Dachówka esówka

To jeden z najpopularniejszych typów dachówek. Nazwa tej dachówki (zwanej też holenderką) związana jest z charakterystycznym kształtem przekroju poprzecznego, przypominającym literę S. Zapewnia on szczelność pokrycia i dobre odprowadzanie wody z dachu. Kształt esówki umożliwia też zmienną długość krycia. Wykonane z tolerancją zaczepy pozwalają na dobranie takiego rozstawu łat oraz takiego ułożenia dachówek w poziomych pasach, aby uniknąć docinania elementów. Takie dachówki nazywa się przesuwnymi. Tolerancja rozstawu łat dla esówek różnych producentów waha się od 2 do 4 cm. Są one niezastąpione zwłaszcza przy wymianie starych pokryć. Możliwość zmiennej szerokości krycia eliminuje w takich wypadkach potrzebę przebijania starych łat oraz skraca czas i koszty remontu dachu.

Dachówka zakładkowa

Dzisiaj dachówki zakładkowe są obok esówek najpopularniejszym pokryciem ceramicznym dachów. Charakterystycznym elementem każdej dachówki zakładkowej są, często pokaźnych rozmiarów, wyprofilowane zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Wyprofilowane są również spody dachówek. Wyprofilowania tworzą zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek podczas układania oraz uszczelniają miejsca połączeń. Jednym z pierwszych typów tej dachówki, który zdobył sobie wielką popularność, jest marsylka - dachówka o charakterystycznych dwóch wyżłobieniach. Inną najczęściej spotykaną formą licowej części dachówki zakładkowej jest fala. Są też dachówki zakładkowe wyglądem przypominające esówki, a nawet mnich-mniszkę. Wśród dachówek zakładkowych są też dachówki przesuwne, dostosowane do różnego rozstawu łat.

Dachówka karpiówka

To jeden z najstarszych typów dachówek ceramicznych. Karpiówka to płaska i wąska dachówka. Jej dolna część, tak zwany nosek, ma proste, owalne lub ostre zakończenie. Te trzy podstawowe formy zakończeń mogą występować w różnych wariantach. Powierzchnia licowa karpiówki może być gładka lub żłobkowana. Ze względu na swoje wymiary i kształt jest najbardziej „plastyczną” z dachówek. Można nią łatwo pokryć okna zwane wolimi okami czy też kosze, bez konieczności wykonywania obróbki blacharskiej. Karpiówka doskonale nadaje się także do krycia dachów stożkowych. Układa się ją na dwa sposoby: w koronkę i w łuskę. Przy kryciu w koronkę na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Pierwszy rząd zaczepiony jest bezpośrednio o łatę, drugi – o górną krawędź pierwszego. Dachówki w poszczególnych rzędach układane są z mijaniem się styków.

Przy pokryciu w łuskę na każdej łacie leży jeden rząd dachówek. Poszczególne rzędy układane są z zachowaniem mijania się styków. Łaty rozstawione są na taką odległość, że dachówki z trzeciego kolejnego rzędu jeszcze lekko nachodzą na dachówki z pierwszego rzędu. W każdym miejscu pokrycia znajdują się w ten sposób trzy warstwy dachówek.

Dachówka mnich-mniszka

To jedyny typ pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Są one długie i mają korytkowy, zwężający się kształt. Mniszki układa się bezpośrednio na łatach zwróconymi ku górze krawędziami bocznymi, a na nich mnichy, tak że zakrywają linię styku dwóch sąsiadujących ze sobą mniszek. Dachówki w kolejnych rzędach układa się z zakładem od 5 do 8 cm. Kiedyś dachówki mnich-mniszka układano na zaprawę, teraz są już na rynku takie, które mocuje się do łat za pomocą drutu lub klamer. Montaż ułatwiają wyprofilowane zakładki na krawędziach dachówek. Pokrycie z dachówek mnich-mniszka należy do pokryć samowentylujących, więc nie trzeba pozostawiać pod nim szczeliny wentylacyjnej. Jest najszczelniejszym spośród pokryć ceramicznych, ale także najdroższym: ze względu na duże zużycie samych dachówek oraz czasochłonną robociznę. Wykorzystywane jest przeważnie do renowacji zabytkowych dachów.

Zdaniem eksperta z firmy Wienerberger

Rodzaj dachówki ceramicznej a kształt dachu

  • Do prostego dachu dwuspadowego można wybrać każdą dachówkę. Dzięki dużym i regularnym płaszczyznom połaci nie ma znacznych strat materiałowych. W zależności od stylu domu sprawdzi się zarówno dachówka mnich-mniszka czy dachówka zakładkowa romańska, jak i reńska. Ich bogata forma lub sposób ułożenia mogą sprawić, że dach będzie ozdobą prostego domu. 
  • Na dachy dwuspadowe dobrą propozycją są też dachówki o tradycyjnych wykrojach w czarnej lub grafitowej barwie, np. zakładkowa dachówka marsylka w kolorze czarnym lub antracytowym. 
  • Dach czterospadowy to forma stworzona dla dachówki – doskonale eksponuje urodę tego pokrycia, nie ma problemów z jej dobraniem do tego kształtu. Większość dachówek zakładkowych doskonale nadaje się na tego typu dachy.
  • Dachówka karpiówka jest idealnym pokryciem dla rozbudowanego dachu wielospadowego. Jak żadne inne pokrycie może ona wydobyć urodę tego kształtu – ułożone w łuskę lub koronkę karpiówki znakomicie sprawdzą się na nieregularnych połaciach.

Czy rozpoznasz dachówki?

Pytanie 1 z 6
Jaka to dachówka?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie