Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Typy dachówek ceramicznych: karpiówki, zakładkowe i esówki. Które wybrać?

Typy dachówek ceramicznych: karpiówki, zakładkowe i esówki. Które wybrać?

Jedni lubią tradycyjne karpiówki, innym podoba się oryginalna mnich-mniszka, jeszcze innym - bardziej nowoczesna dachówka zakładkowa. Wybierając dachówki, kieruj się jednak nie tylko estetyką, ale też projektem dachu, jego kształtem i kątem nachylenia. Porównujemy różne typy dachówek. Zobacz, co kiedy wybrać.

Autor: Wienerberger

Dachówki ceramiczne, dzięki dużej ilości modeli i szerokiej palecie barw, są doskonałym materiałem zarówno dla domów nowoczesnych, jak i tych o tradycyjnej architekturze (fot. WIENERBERGER)

Dachówka mnich-mniszka

To jedyny typ pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Są one długie i mają korytkowy, zwężający się kształt. Mniszki układa się bezpośrednio na łatach zwróconymi ku górze krawędziami bocznymi, a na nich mnichy, tak że zakrywają linię styku dwóch sąsiadujących ze sobą mniszek. Dachówki w kolejnych rzędach układa się z zakładem od 5 do 8 cm. Kiedyś dachówki mnich-mniszka układano na zaprawę, teraz są już na rynku takie, które mocuje się do łat za pomocą drutu lub klamer. Montaż ułatwiają wyprofilowane zakładki na krawędziach dachówek. Pokrycie z dachówek mnich-mniszka należy do pokryć samowentylujących, więc nie trzeba pozostawiać pod nim szczeliny wentylacyjnej. Jest najszczelniejszym spośród pokryć ceramicznych, ale także najdroższym: ze względu na duże zużycie samych dachówek oraz czasochłonną robociznę. Wykorzystywane jest przeważnie do renowacji zabytkowych dachów.

Dachówka karpiówka

Obok mnicha-mniszki to jeden z najstarszych typów dachówek ceramicznych. Karpiówka to płaska i wąska dachówka. Jej dolna część, tak zwany nosek, ma proste, owalne lub ostre zakończenie. Te trzy podstawowe formy zakończeń mogą występować w różnych wariantach. Powierzchnia licowa karpiówki może być gładka lub żłobkowana. Ze względu na swoje wymiary i kształt jest najbardziej „plastyczną” z dachówek. Można nią łatwo pokryć okna zwane wolimi okami czy też kosze, bez konieczności wykonywania obróbki blacharskiej. Karpiówka doskonale nadaje się także do krycia dachów stożkowych. Układa się ją na dwa sposoby: w koronkę i w łuskę. Przy kryciu w koronkę na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Pierwszy rząd zaczepiony jest bezpośrednio o łatę, drugi – o górną krawędź pierwszego. Dachówki w poszczególnych rzędach układane są z mijaniem się styków.

Przy pokryciu w łuskę na każdej łacie leży jeden rząd dachówek. Poszczególne rzędy układane są z zachowaniem mijania się styków. Łaty rozstawione są na taką odległość, że dachówki z trzeciego kolejnego rzędu jeszcze lekko nachodzą na dachówki z pierwszego rzędu. W każdym miejscu pokrycia znajdują się w ten sposób trzy warstwy dachówek.

ZDANIEM EKSPERTA

Rodzaj dachówki ceramicznej a kształt dachu

  • Do dachu dwuspadowego można wybrać każdą dachówkę. Dzięki dużym i regularnym płaszczyznom połaci nie ma znacznych strat materiałowych. W zależności od stylu domu sprawdzi się zarówno dachówka mnich-mniszka czy dachówka zakładkowa romańska, jak i reńska. Ich bogata forma lub sposób ułożenia może być najbardziej prestiżowym elementem prostego domu. 
  • Na dachy dwuspadowe dobrą propozycją są też dachówki o tradycyjnych wykrojach w czarnej lub grafitowej barwie, np. zakładkowa dachówka marsylka w kolorze czarnym lub antracytowym. 
  • Dach czterospadowy to forma stworzona dla dachówki – doskonale eksponuje urodę tego pokrycia, nie ma problemów z jej dobraniem do tego kształtu. Większość dachówek zakładkowych Koramic doskonale nadaje się na tego typu dachy.
  • Dachówka ceramiczna jest idealnym pokryciem dla rozbudowanej formy dachu wielospadowego. Jak żadne inne pokrycie może ona wydobyć urodę tego kształtu – ułożone w łuskę lub koronkę karpiówki znakomicie sprawdzą się na nieregularnych połaciach.

 

Ekspert z firmy Wienerberger

Najważniejsze miejsca w dachu krytym dachówkami i najczęstsze problemy z ich wykonaniem

Oszczędzanie za wszelką cenę na budowie dachu może sprawić, że tak jak w przysłowiu „chytry...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Żelbetowy strop prefabrykowany - wydajne...

Jak najskuteczniej zapewnić optymalną temperaturę w budynku, rezygnując z tradycyjnych grzejników?...

Przegląd kominiarski - kiedy czyścić kominy....

Jeśli masz kominek, kocioł gazowy, kocioł na węgiel, muszisz pamiętać o obowiązkowych przeglądach...

Modne pokrycie dachowe w szarym kolorze

Naturalna barwa sprawia, że nie odcina się on od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Pasuje...

Nowoczesne pokrycia dachowe. Najnowsze modele...

Blachodachówki zyskały popularność wśród inwestorów dzięki lekkości, bogatej...

Obróbki blacharskie balkonu. Dlaczego korodują?

Dlaczego obróbki blacharskie balkonów i tarasów niszczy korozja? Winą jest często...

Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru i...

Odpowiedni wybór okien połaciowych to gwarancja dobrze doświetlonego wnętrza. Poza doborem...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.