| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Typy dachówek ceramicznych: karpiówki, zakładkowe i esówki. Które wybrać?

Typy dachówek ceramicznych: karpiówki, zakładkowe i esówki. Które wybrać?

Jedni lubią tradycyjne karpiówki, innym podoba się oryginalna mnich-mniszka, jeszcze innym - bardziej nowoczesna dachówka zakładkowa. Wybierając dachówki, kieruj się jednak nie tylko estetyką, ale też projektem dachu, jego kształtem i kątem nachylenia. Porównujemy różne typy dachówek. Zobacz, co kiedy wybrać.

Autor: Wienerberger

Dachówki ceramiczne, dzięki dużej ilości modeli i szerokiej palecie barw, są doskonałym materiałem zarówno dla domów nowoczesnych, jak i tych o tradycyjnej architekturze (fot. WIENERBERGER)

Dachówka mnich-mniszka

To jedyny typ pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Są one długie i mają korytkowy, zwężający się kształt. Mniszki układa się bezpośrednio na łatach zwróconymi ku górze krawędziami bocznymi, a na nich mnichy, tak że zakrywają linię styku dwóch sąsiadujących ze sobą mniszek. Dachówki w kolejnych rzędach układa się z zakładem od 5 do 8 cm. Kiedyś dachówki mnich-mniszka układano na zaprawę, teraz są już na rynku takie, które mocuje się do łat za pomocą drutu lub klamer. Montaż ułatwiają wyprofilowane zakładki na krawędziach dachówek. Pokrycie z dachówek mnich-mniszka należy do pokryć samowentylujących, więc nie trzeba pozostawiać pod nim szczeliny wentylacyjnej. Jest najszczelniejszym spośród pokryć ceramicznych, ale także najdroższym: ze względu na duże zużycie samych dachówek oraz czasochłonną robociznę. Wykorzystywane jest przeważnie do renowacji zabytkowych dachów.

Dachówka karpiówka

Obok mnicha-mniszki to jeden z najstarszych typów dachówek ceramicznych. Karpiówka to płaska i wąska dachówka. Jej dolna część, tak zwany nosek, ma proste, owalne lub ostre zakończenie. Te trzy podstawowe formy zakończeń mogą występować w różnych wariantach. Powierzchnia licowa karpiówki może być gładka lub żłobkowana. Ze względu na swoje wymiary i kształt jest najbardziej „plastyczną” z dachówek. Można nią łatwo pokryć okna zwane wolimi okami czy też kosze, bez konieczności wykonywania obróbki blacharskiej. Karpiówka doskonale nadaje się także do krycia dachów stożkowych. Układa się ją na dwa sposoby: w koronkę i w łuskę. Przy kryciu w koronkę na każdej łacie układa się dwa rzędy dachówek. Pierwszy rząd zaczepiony jest bezpośrednio o łatę, drugi – o górną krawędź pierwszego. Dachówki w poszczególnych rzędach układane są z mijaniem się styków.

Przy pokryciu w łuskę na każdej łacie leży jeden rząd dachówek. Poszczególne rzędy układane są z zachowaniem mijania się styków. Łaty rozstawione są na taką odległość, że dachówki z trzeciego kolejnego rzędu jeszcze lekko nachodzą na dachówki z pierwszego rzędu. W każdym miejscu pokrycia znajdują się w ten sposób trzy warstwy dachówek.

ZDANIEM EKSPERTA

Rodzaj dachówki ceramicznej a kształt dachu

  • Do dachu dwuspadowego można wybrać każdą dachówkę. Dzięki dużym i regularnym płaszczyznom połaci nie ma znacznych strat materiałowych. W zależności od stylu domu sprawdzi się zarówno dachówka mnich-mniszka czy dachówka zakładkowa romańska, jak i reńska. Ich bogata forma lub sposób ułożenia może być najbardziej prestiżowym elementem prostego domu. 
  • Na dachy dwuspadowe dobrą propozycją są też dachówki o tradycyjnych wykrojach w czarnej lub grafitowej barwie, np. zakładkowa dachówka marsylka w kolorze czarnym lub antracytowym. 
  • Dach czterospadowy to forma stworzona dla dachówki – doskonale eksponuje urodę tego pokrycia, nie ma problemów z jej dobraniem do tego kształtu. Większość dachówek zakładkowych Koramic doskonale nadaje się na tego typu dachy.
  • Dachówka ceramiczna jest idealnym pokryciem dla rozbudowanej formy dachu wielospadowego. Jak żadne inne pokrycie może ona wydobyć urodę tego kształtu – ułożone w łuskę lub koronkę karpiówki znakomicie sprawdzą się na nieregularnych połaciach.

 

Ekspert z firmy Wienerberger

Dachówka esówka

Nazwa tej dachówki (zwanej też holenderką) związana jest z charakterystycznym kształtem przekroju poprzecznego, przypominającym literę S. Zapewnia on szczelność pokrycia i dobre odprowadzanie wody z dachu. Kształt esówki umożliwia też zmienną długość krycia. Wykonane z tolerancją zaczepy pozwalają na dobranie takiego rozstawu łat oraz takiego ułożenia dachówek w poziomych pasach, aby uniknąć docinania elementów. Takie dachówki nazywa się przesuwnymi. Tolerancja rozstawu łat dla esówek różnych producentów waha się od 2 do 4 cm. Są one niezastąpione zwłaszcza przy wymianie starych pokryć. Możliwość zmiennej szerokości krycia eliminuje w takich wypadkach potrzebę przebijania starych łat oraz skraca czas i koszty remontu dachu.

Dachówka zakładkowa

Dzisiaj dachówki zakładkowe są obok karpiówki najpopularniejszym pokryciem ceramicznym dachów. Charakterystycznym elementem każdej dachówki zakładkowej są często pokaźnych rozmiarów, wyprofilowane zakładki na górnych i bocznych krawędziach. Wyprofilowane są również spody dachówek. Wyprofilowania tworzą zamki, które ułatwiają dopasowanie dachówek podczas układania oraz uszczelniają miejsca połączeń. Jednym z pierwszych typów tej dachówki, który zdobył sobie wielką popularność, jest marsylka - dachówka o charakterystycznych dwóch wyżłobieniach. Inną najczęściej spotykaną formą licowej części dachówki zakładkowej jest fala. Są też dachówki zakładkowe wyglądem przypominające esówki, a nawet mnich-mniszkę. Wśród dachówek zakładkowych są też dachówki przesuwne, dostosowane do różnego rozstawu łat.

Najważniejsze miejsca w dachu krytym dachówkami i najczęstsze problemy z ich wykonaniem

Oszczędzanie za wszelką cenę na budowie dachu może sprawić, że tak jak w przysłowiu „chytry...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ciepły dach na 2017 rok – 7 sposobów izolacji

Sprawdzamy, jakie rozwiązania proponują producenci izolacji, aby dach spełniał nowe wymagania zawarte w...

Przegląd kominiarski i czyszczenie komina....

Kontrole kominiarskie są konieczne z wielu względów. Służą one m.in. ocenie stanu komina oraz jego...

Więźba dachowa domowej roboty. Jak zbudować...

Wiązary dachowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachową bez poddasza...

Ocieplenie dachu płaskiego w domu...

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym...

Konserwacja dachu przed zimą - jakie prace należy...

Konserwacja dachu jest ważnym elementem przygotowania się do każdej zimy. Zaplanuj przegląd dachu i ciesz się...

Krycie dachu bez błędów. Jak znaleźć dobrego...

Przed Tobą budowa lub remont dachu? Zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego dekarza? Podpowiadamy, na co...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.