| muratordom.pl » Budowa » Dachy i stropy » Taśmy i elementy izolacyjne do wykańczania dachów

Taśmy i elementy izolacyjne do wykańczania dachów

Dobry dach musi być szczelny, a jednocześnie dobrze wentylowany. Szczególnie narażone na przeciekanie są miejsca wokół elementów wystających z połaci dachu.

Autor: Wiktor Greg

Trudne miejsca w dachu

to na przykład wystające elementy kominów oraz wszelkie załamania. Do wykańczania dachów krytych dachówkami stosuje się gotowe taśmy i elementy izolacyjne.

Strefa kalenicy i grzbietu

Gotowe taśmy i wywietrzniki kalenicowe spełniają bardzo ważne funkcje – ochronną i wentylacyjną. Są one odporne na działanie czynników atmosferycznych, a jednocześnie dzięki perforacji zapewniają dobrą wentylację dachu. Taśmy mogą być aluminiowe, miedziane, ołowiane lub z tworzyw sztucznych. Plisowana faktura na całej szerokości lub tylko na brzegach taśm gwarantuje, że łatwo dopasują się do pokrycia. Przytwierdza się je warstwą kleju znajdującą się na ich spodniej stronie.
Alternatywą dla taśm są wywietrzniki kalenicowe z systemem otworów wentylacyjnych wykonane z tworzywa sztucznego (PCW, polipropylen). Są elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do kształtu dachówek. Powierzchnia, przez którą przepływa powietrze, w akcesoriach na kalenicę najczęściej wynosi 200 cm²/m. Dobiera się ją indywidualnie do każdego dachu. Producenci mają zazwyczaj w ofercie taśmy kalenicowe i grzbietowe w różnych kolorach. Łatwo więc dopasować je do kolorystyki całego dachu.

Autor: materiały prasowe

Strefa okapu

Ważnym punktem dachu jest także okap. Trzeba go dobrze zabezpieczyć przed przedostawaniem się pod połać gryzoni, ptaków oraz owadów i jednocześnie zapewnić mu dobrą wentylację. Tędy pod pokrycie dostaje się powietrze i przemieszcza się w kierunku kalenicy, wentylując w ten sposób połać dachu. Okapowe akcesoria wentylacyjne często wyposażone są w grzebienie zwane wróblówkami, które chronią dach przed szkodnikami. Materiał, z którego są wykonane, musi być trwały, ale również na tyle elastyczny, aby łatwo dopasowywał się do kształtu pokrycia, dlatego najczęściej są polipropylenowe.

Strefa kosza

Styk połaci dachu trzeba szczególnie dobrze uszczelnić. Wzdłuż kosza intensywniej spływa woda deszczowa i gromadzi się więcej śniegu. Stosuje się tu pasy blachy aluminiowej, miedzianej, ołowianej lub tytanowo-cynkowej tłoczone podłużnie lub poprzecznie, układane na dodatkowym pasie folii. Mogą to być również kosze z tworzywa sztucznego – dużo tańsze od tych z blachy, ale mniej trwałe. Styk kosza i dachówek uszczelnia się samoprzylepnymi klinami z pianki poliuretanowej. Przydatne przy obróbce kosza są taśmy siodłowe, które uszczelniają jego połączenie z kalenicą.

Strefa komina

Każdy element przecinający dach, tak jak komin, może być miejscem przeciekania. Do jego zabezpieczenia można użyć gotowych taśm metalowych. Łatwo nadać im pożądany kształt dzięki poprzecznemu plisowaniu, a klej na spodniej stronie ułatwia przytwierdzenie ich do pokrycia. Taśmy są odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz korozję. Aby mieć pewność, że na styku ściany komina z taśmą nie będzie przecieków, miejsce to trzeba wykończyć listwą i uszczelnić materiałem elastycznym, na przykład silikonem. Takich samych taśm używa się wokół okien dachowych.

Co pod blachodachówkę i gont bitumiczny

Do tego typu pokryć stosuje się uszczelki niewentylujące z pianki poliuretanowej. Są one wyprofilowane tak jak pokrycie, dzięki czemu zapobiegają wnikaniu zanieczyszczeń, śniegu i deszczu w strefę kalenicy i okapu. Podobne do nich są uszczelki z polipropylenu do uszczelniania miejsc przecięcia się połaci dachowej ze ścianą pionową lub kominem zwane opierzeniem muru. Do wykończenia strefy okapu można też kupić gotowe pasy rynnowe z tworzywa lub blachy.

Autor: materiały prasowe
Autor: materiały prasowe

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jakie warunki powinien spełniać projekt dachu,...

Jeśli jeszcze zanim kupisz działkę, widzisz oczami wyobraźni swój dom i doskonale wiesz, że znajdzie...

Wymiana czy naprawa rynien i rur spustowych?

Decyzja, czy wymieniać czy remontować rynny i rury spustowe podczas remontu dachu, zależy od ich stanu oraz...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i...

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie zapomnisz...

Świetlik rurowy – sposób na doświetlenie ciemnego...

Świetliki rurowe wprowadzają naturalne światło do pomieszczeń, w których nie można zamontować okien...

Dachówka czy blachodachówka? Które pokrycie...

Jeżeli stajesz przed wyborem - dachówka czy blachodachówka, nie powinieneś kierować się tylko...