Szkielet, czyli więźba

2009-09-08 2:00

Konstrukcja dachu nosi nazwę więźby. Najczęściej wykonywana jest z tarcicy, czyli elementów drewnianych przygotowanych w tartaku.

Szkielet, czyli więźba
Autor: ERAGA i HATEK|Mariusz Bykowski Szkielet, czyli więźba
Szkielet, czyli więźba
Autor: Mariusz Bykowski

Właśnie do tartaku udajemy się z projektem, a konkretnie - z dołączonym do niego zestawieniem materiałów potrzebnych na konstrukcję dachową. Na podstawie tego dokumentu zamawiamy wszystkie potrzebne elementy - krokwie, murłaty, jętki, podciągi itp. W tartaku zostają one przycięte do odpowiednich wymiarów i jeśli sobie zażyczymy - czterostronnie ostrugane, tak żeby ich powierzchnia była gładka i odporniejsza na działanie ognia. Za dopłatą drewno można również poddać suszeniu komorowemu, które doprowadza do jego kompletnego wyjałowienia. Wówczas będzie ono zabezpieczone przed owadami oraz grzybami. Podobny rezultat można osiągnąć, zlecając chemiczną impregnację drewna - najlepiej metodą ciśnieniowo-próżniową. Przygotowane elementy konstrukcyjne dostarcza się na budowę, gdzie ekipa cieśli wznosi z nich więźbę.

Droższym, lecz znacznie szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zamówienie więźby prefabrykowanej. Odpowiednie firmy, na podstawie projektu, przygotowują tak zwane wiązary. Są to kratownice z belek drewnianych połączonych ze sobą płytkami gwoździowanymi. Producent przygotowuje komplet wiązarów, dowozi je na plac budowy, a tam składa się z nich konstrukcję dachową. Potrzebny jest do tego celu niewielki dźwig.

Wiązary stosuje się głównie do budowy stropodachów nieużytkowych. Można też zamówić je do dachów z poddaszem użytkowym i do dachów płaskich. Ich kształt z łatwością może zostać dopasowany nawet do bardzo skomplikowanej bryły dachu. Dodatkowo, po zamontowaniu wiązarów, ich pasy dolne pełnią funkcję belek stropowych ostatniej kondygnacji. Nie każdą konstrukcję dachową da się jednak wykonać wyłącznie z wiązarów. Niejednokrotnie pewne jej części trzeba dobudować w sposób tradycyjny.

Do budowy więźb o bardziej skomplikowanej formie, na przykład łukowych, warto zastosować prefabrykowane wiązary z drewna klejonego warstwowo. Daje ono większe możliwości formowania różnych kształtów i ma większą nośność i trwałość od tarcicy.

Wiązary mogą też być montowane z drewnianych belek dwuteowych. Zbudowane są one ze środnika w postaci podłużnego pasa sklejki lub płyty OSB i drewnianych stopek. W przekroju belka taka ma kształt podobny do metalowej belki dwuteowej. Niekiedy zamiast pasem sklejki, stopki łączone są metalowymi krzyżulcami. Belki dwuteowe mogą też być wykorzystywane jako samodzielne elementy więźby dachowej - krokwie lub łaty. Podstawową ich zaletą  jest niewielka waga (3-6 kg/m) idąca w parze z dużą wytrzymałością.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie